10 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

10 Aylık Bebeklerin Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeklerin gelişimi bu dönemlerde geçmiş dönemlere nazaran biraz daha artmış oluyor. Bebeklerde görülen gelişim ve annelerin kafasına takılan 10 aylık bebek uykusu, 10 aylık bebek neler yer? gibi sorular hatta 10 aylık bebek aktiviteleri? ve 10 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli? gibi nice sorular olmaktadır.

10 aylık bebekler yavaş yavaş bebeklikten çıkarak çocukluğa geçiş dönemine girerler. Bu dönemdeki bebeklerde çoğunlukla ilk adımı atma ve benzeri durumlarla karşılaşılabilir. 10 aylık bebekler gelişim hızları 9. ayla benzer özellikler gösterir.

10 aylık bebeklerin bilişsel ve motor becerilerinde önemli gelişmeler yaşanır. Bu dönemdeki bebekler duyularını etkin bir şekilde kullanmaya başlarlar. 10 aylık bebeklerin dil becerilerinin de gelişmeye devam etmesi nedeniyle bu aylarda onlarla konuşulması ve bu sürecin desteklenmesi önemli olur.

10 aylık bebekler çoğunlukta duydukları kelimeleri çıkarmaya çalışırlar. 10 aylık bebeklerin zihinsel gelişimlerinin desteklenebilmesi için onlarla geçirilen vaktin artırılması gerekir. Bu dönemdeki bebeklerle oynanırken farklı oyuncaklarla oynanması bebeklerin gelişiminin destekleyicisi rolünü üstlenir. 10 aylık bebekler süslü ve aşırı detaylı oyuncaklardan ziyade sade ve temel düzeydeki oyuncaklardan hoşlanırlar

10 Aylık Bebek kilosu Ne Olmalı?

10 aylık kız bebeklerde kilo ortalaması 9 kilogram ortalamasında olurken erkek bebeklerde bu oran 9.75 kilogram ortalamasına çıkar. Bu dönemdeki bebeklerde boy ortalamaları ise kız bebeklerde 71 santimetre ortalamasındayken erkek bebeklerde 72 santimetre ortalamasında olur.

10 aylık bebek gelişimi
-10 Aylık Bebek Gelişimi-

10 Aylık Bebeklerin Motor Becerileri

10 aylık bebekler önceki dönemlerine nazaran en aktif olduğu dönemdedir. Bu dönemdeki bebekler yakınlarındaki koltuk veya sehpa benzeri nesnelere tutunarak ayağa kalkabilirler. 10 aylık bebeklerin bir kısmı ise bu nesnelere tutunarak yürüyebilirler.

10 aylık bebekler isteklerini ağlamak yerine işaret etme ya da çeşitli sesler çıkarma yoluyla anlatırlar. Bu dönemdeki bebekler yattıkları yerlerden doğrulmak yoluyla kalkıp oturabilirler. 10 aylık bebekler almak istedikleri nesneleri kavrayabilmekte ya da bırakabilmektedirler. Ellerini sallama, alkışlama veya ce-e gibi oyunlar oynamaya kendiliklerinden başlayabilirler.

10 Aylık Bebeklerde Duygusal Gelişim

10 aylık bebekler insanların görünüş ve seslerini uzaktan ayırt edebilir ve tanıyabilir. Bu dönemdeki bebekler kendilerine seslenildiğinde tepki verirler. 10 aylık bebekler sevdikleri ses ve şarkıları kolaylıkla tanırlar.  Bu dönemdeki bebeklerin bilişsel fonksiyonları, zihinsel ve motor becerileri gelişmeyle birlikte çevresinde gerçekleşen olaylara karşı hakimiyeti artar.

10 Aylık Bebek Dil Gelişimleri

10 aylık bebekler dillerinin gelişiminde temel atılması için önemlidir. Bu dönemdeki bebekler çevrelerinden duydukları ses ve konuşmalara karşı duyarlı olmaktadırlar. 10 aylık bebekler al, tut benzeri temel kelimeleri anlayabilir ve söyleyebilirler.

10 aylık bebeklerle iletişim kurulması oranı ne kadar fazla olursa bebeklerin dillerinin gelişme oranı da bir o kadar hızlı olur. Bu dönemdeki bebeklere göz teması kurularak ve basit kelimeler tercih edilerek kurulan cümleler bebeklerin iletişim becerilerinin gelişmesini tetiklemektedir. 10 aylık bebekler birtakım kelime ve cümleleri kurmaya çalışabilirler. Bu dönemdeki bebekler kendilerine hayır denilmesini anlamaktadırlar.

10 Aylık Bebeklerin Beslenmesi

Daha öncesinde ek gıdaya geçmeleriyle birlikte sıvı veya püre kıvamında gıdaları tüketebilen bebekler 10 aylık olduklarında daha katı ve pütürlü gıdalar tüketmeye başlayabilirler. Bu beslenme şekline geçmeleri bebeklerin çene gelişiminde önemli yere sahip olur.

10 aylık bebeklerin beslenmesinde meyve ve sebze püreleri, ev yapımı yemekler gibi gıdalar yer alır. Bebeklerde bir yaşına dek tuz ve baharat tüketimi önerilmemesi nedeniyle bu ürünlerin tüketilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın