You are currently viewing 12 Aylık Bebek Gelişimi (1 yaş)

12 Aylık Bebek Gelişimi (1 yaş)

Bebeğiniz artık 12 aylık oldu ve 1 yaşına girmesiyle akıllarda 12 aylık bebek gelişimi nasıl olur? 12 aylık bebek boyu ve kilosu kaç olur? Soruları oluşmaya başladıysa bu yazımız tam size göre.

Bu yazımızda sizlerin de merak ettiği 12 aylık bebek gelişimi,12 aylık bebek beslenmesi ve 12 aylık bebek aktiviteleri sorularını titizlikle ve uzman görüşlerini alarak cevapladık.

12 Aylık bebek Gelişimi Nasıl Olur?

12-aylik-bebek-gelisimi

Bebeğiniz 12. Ayda artık resmen yürümeye başlayan bir çocuk olacaktır. Henüz yürümeye başlamadıysa da ilk adımlarını atmaları ve şirinlik yapıp size sizi sevdiklerini hissettirecek davranışlar sergilemeleri  uzun sürmeyecektir.

12. ayara giren bebeğiniz doğum ağırlığının yaklaşık üç katı kadar bir kiloya sahip olacak ve boyu da yenidoğan bebek boyunun %50 daha fazlası bir rakama eşit olacaktır. Beyinlerinin boyu da bir yetişkin beyninin hemen hemen %60’ına eşdeğer olacaktır.

12 aylık bebek boy kilo nasıl olur?

12 aylık bebeklerin kilosu yaklaşık 9,5 ile 10,5 arasında olur genellikle ama her bebeğin gelişimi farklılık gösterebilir. 12 aylık bebek boyu ise 70-90 cm civarındadır. Baş çevreleri ise 11 santim artarak 45-46 cm seviyelerine ulaşır.

12 aylık bebek gelişimi ve annelere tavsiyeler

12-aylik-bebek-gelisimi-annelere-tavsiyeler
 • Bebeğiniz 12. Ayda dikkatini; nesneleri toplamak ve incelemek gibi ince motor becerilerini geliştirmeye ve büyük kas gruplarını çalıştırmaya yönelik hareketlere çevirecektir haliyle bu durum sizi de baya meşgul edecektir. Eşyaları itecek, tekmeleyecek, fırlatacak, tencerelere vuracak ve eşyaları kapların içine koyacaklardır.
 • 12 aylık bebeklerin her oyun için 2 ila 5 dakikalık bir dikkat süreleri vardır, bu nedenle onları meşgul etmek için yaratıcı bir şekilde düşünmeniz gerekir.  Mesela size bir fikir verelim; ilk seferde birkaç oyuncak çıkarın 5 dakika sonra o oyuncakları kaldırıp farklı oyuncaklar çıkarın ki dikkatlerin verebilsinler.
 • Şimdiye kadar bebeğiniz yatmaya veya gündüz uykusuna direniyor olabilir, onlara veda ettiğinizde de biraz ayrılık kaygısı olabilir. Her zaman onların yanında olmayarak onların bağımsızlık duygusunun gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Tabi her zaman onun yanında olduğunuz hissini de vermelisiniz fakat sizi her çağırdığında veya aradığında koşarak yanına gelmeyin.
 • Emzirmeye devam ediyorsanız kendinizi hazır hissettiğinizde yavaş yavaş sütten kesmeye başlayabilirsiniz. Yavaş yavaş diyoruz çünkü bu sayede sütünüz de zamanla azalmaya başlar ve göğüslerinizde şişkinlik ve ağrı şikayetleriniz azalır. Dediğim gibi siz kendinizi hazır hissederseniz sütten kesmeye başlayabilirsiniz emzirmeye devam etmenizde de bir sakınca yoktur.
 • 12 aylıktan itibaren bebeğinizi ana içeceği damlatmaz bir bardaktaki su olmalıdır. Bebeğiniz günde 1 buçuk porsiyon süt ürünlerinin az yanında az miktarda tam yağlı inek sütü de içebilir.
 • 12 aylık bebeğinizin kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşılarının zamanı gelmiş oldu.

12 aylık bebek Neler Yapar?

12-aylik-bebek-gelisimi-bebegime-gebeyim

Bebeğiniz 1 yaşına girdi ve bazı özel hareketleri olacaktır bu yaşta. Nedir bu hareketler 12 aylık bebek neler yapar? hep birlikte bakalım.

Bebeğinizin kelime hazinesi muhtemelen birkaç kelimeden “anne” ve “baba” dan oluşur. Konuşmaya benzeyen kelimeler ile gevezelik etmeye başlayacaklar. Aynı zamanda basit cümlelerinize yanıt vereceklerdir mesela, “bardağı uzat” dediğiniz de vücutlarıyla size cevap verebilirler.

 • Fiziksel olarak, kendilerini yukarı çekerek ve hareket etmek için mobilyaları kullanıyor olabilirler. Bazı bebekler bu dönemde kendi başlarına ayakta durabilirler ve ilk adımların atıyor olabilirler.
 • 12 aya kadar bebeğiniz ellerini ve parmakların daha iyi kullanacaktır.
 • Bir kaşık tutacaklar ve ondan kendilerini beslemeye çalışacaklar.
 • Bebeğinizi kendi başına bir bardaktan su veya süt içmeye teşvik edin ve içmek için biraz yardım edebilirsiniz.
 • Bu hamleler ile bebeğinizin biberonu bırakmasına yardımcı olacaksınız.
 • Anne’ ve ‘Baba’ demeye başlar
 • Baba nerede? denince babanın olduğu yere bakar

Bebeğinizi gelişmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

12-aylik-bebek-gelisimi-hareketler

Mümkün olduğunca bebeğinizle konuşmaya ve okumaya devam edin. Onlarla konuşun, ne yaptığınızı anlatın ve talimatları takip etmelerine yardımcı olun. Hatta “lütfen” ve “teşekkür ederim” diyerek davranışlarını geliştirmeye bile başlayabilirsiniz.

12 aylık bebeğinizi hareket etmeye ve keşfetmeye teşvik etmek önemlidir. Kendilerini ayağa kaldırmalarına ve yürüme pratiği yapmalarına yardım edin. Birkaç darbe alabilirler ve düşebilirler normaldir ancak şimdi çocuğunuzun güvenliği konusunda çok daha dikkatli olmanız gerekecek. Küçük nesneleri toplamayı ve ağızlarına koymayı çok sevecekler, bu yüzden etrafınızda boğulabilecekleri hiçbir şeyin olmadığından emin olun.

12 aylık bebek gelişimi, 12 aylık bebek boy kilo ve 12 aylık bebek neler yapar gibi sık sık sorulan sorulara uzman görüşleri kontrolünde yazımızda yer vermiş olduk.

Verilen hiç bir bilgi net cevap olarak algılanmasın en iyi sonuç için çocuk doktorunuzla görüşebilirsiniz. Bizim yazılarımız sadece bilgi niteliğindedir.

Bir cevap yazın