18 Haftalık Gebelik – Hafta Hafta Gebelik

18 Haftalık gebelik dönemi, gebeliğin 2. trimesteri içerisinde yer alıyor. Yani anne adaylarının tecrübelerine göre hamilelik sürecinde geçireceğiniz en rahat 3 ayın başlarındasınız. Dışarıdan bakıldığında gebe olduğunuz rahatça anlaşılıyor. Gebeliğin 18. haftası, insanların toplu taşımada size yer vermeye başlayacağı, hamilelikle ilgili sorular yönelteceği bir hafta olacak. Şimdiden iyi şanslar dileriz!

18 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Öncelikli olarak; boyu 14 cm’ye, ağırlığı da yaklaşık 200 grama ulaşan bebeğinizin, büyükçe bir dolmalık biber boyutunda olduğunu söyleyebiliriz. 18 haftalık gebelik döneminizde, bu haftanın sürprizi olarak bebeğinizin parmak izi oluşuyor, yani bebeğiniz artık kendi karakterine özgü nitelikler taşıyor.

Hamilelikte 18. hafta, bebeğin gözlerinin iyice yerine yerleştiği, yüz şeklinin belirginleştiği haftadır. Kaşları oluşmaya başlayan bebeğiniz bu dönemde, yüz mimiği yapabilme yeteneği de kazanır. Yani artık ultrasonlarda bebeğinizi gülümserken veya dudaklarını büzmüşken görebilirsiniz!

Kız bebeklerde, gebeliğin bu döneminde, pelvis içerisinde ilkel yumurta hücreleri gelişir. Bunlar ileride menopoz dönemine kadar tüketecekleri yumurta hücrelerine dönüşecektir. Aynı zamanda uterus (rahim) tamamen oluşmuştur. Erkek bebeklerin ise prostat bezi gelişimini tamamlar. ‘18. Hafta hamilelikte cinsiyet belli olur mu?’ diye merak eden ebeveynlerimize, ‘Evet olur, ancak bebeğiniz kendini göstermek isterse.’ cevabını vermemiz doğru olacaktır.

Bu haftada bebeğinizin derisinin altında kahverengi yağ dokusu birikmeye başlar. Ayrıca hem kıza hem erkekte olmak üzere meme bezleri ve meme uçları gelişmiştir.

18-haftalik-gebelik-18-hafta-gebelik-donemi-hamileligin-18-haftasi.jpg

18. hafta gebelik döneminde, bebeğinizin duyma yetisi artık çok daha gelişmiştir. Artık onunla iletişime geçebilir, müzik dinletebilir ve masallar anlatabilirsiniz. Bebeğin gelişimi için henüz anne karnındayken onunla iletişim kurmak çok yararlıdır. Konuşurken karın duvarınız üzerinden onu iteklemenizi hissedebilir. Ayrıca bebeğiniz sizin organlarınızdan gelen sesleri de duyabilir. Bu dönemde karşılıklı olarak birbirinizin hıçkırıklarını hissedebileceğinizi söylesem inanır mıydınız?

Bebeğinizin bu haftaki gelişiminde, sinir sistemi üzerine de değişiklikler hâkim. Bebeğinizin nöronları miyelin adı verilen maddeyle kaplanıyor. Böylece sinir sistemi çok daha komplike ve gelişmiş bir hal alıyor. Yani bu dönemde bebeğinizin duyu organlarının daha hassas çalıştığını söyleyebiliriz.

18 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

18. Hafta bebeğiniz için oldukça hareketli geçen bir hafta. Kollarını, bacaklarını büküyor; tekmeler, yumruklar havada uçuşuyor, hatta karnınızın içinde dönüp yuvarlanıyor. Gebeliğin 18. haftası rahminiz için büyüme dönemi anlamına geliyor. Bu nedenle bebeğiniz için oyun alanı gibisiniz

18 Haftalık Gebelik: Annedeki Değişiklikler

Gebelikte 18. Hafta, dolaşım sisteminiz üzerinde beklemediğiniz derecede yavaşlatıcı bir etki yapıyor. Şimdiden uyaralım. Oturduğunuz veya uzandığınız alandan hızlıca kalkmak gibi bir hata yapmayın, yoksa baş dönmesi yaşamanız kaçınılmaz olacaktır!

Sırt üstü yatarken, rahimden geçen kan akışının kalbe dönmesini sağlayan damarlardan birine engel olabilirsiniz. Bu nedenle, 18. haftadan itibaren, yatış pozisyonunuzu yan olacak şekilde değiştirmenizi öneririz. Yan yatarken rahat olmak için kendinizi yastıklarla destekleyebilirsiniz.

Hamileliğin 18. haftası, kan damarlarınızın fazlaca genişlemesi sonucu, yüz boyun ve göğüs bölgenizde kırmızı noktalar oluşması için en uygun haftadır, ancak bu korkulacak bir durum değildir. Doğum sonrasında izler kaybolacaktır. Bu dönemde karnınızın ortasında oluşmaya başlayan koyu çizgi varlığını iyice belli eder. Bazı anne adaylarında ise, hamilelik maskesi adı verilen, yüz bölgesinde kahverengi lekeler yaratan durum açığa çıkabilir.

18-haftalik-gebelik-18-hafta-gebelik-donemi-hamileligin-18-haftasi.jpg

18 Haftalık Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Hamileliğin 4. ayının tamamlanmasıyla, bulantı ve iştahsızlık şikayetleri de yavaştan anne vücudunu terk edecektir. Buna bağlı olarak hızlı kilo alımı, 18. hafta gebelik döneminde izlenen bir durumdur. Fazla kilolar hamilelikte komplikasyona ve doğumda zorluklara yol açabilir.

Hamilelikte vücut kitle indeksinize bağlı olarak hesaplanan ideal kilo alım kapasitenizi aşmamalısınız. Bu bağlamla değişkenlik gösterebilmekle birlikte, gebeliğin 18. haftası size 4.5 ila 5.8 kilo arasında katmış olmalıdır.

18 Haftalık Hamilelik Şikayetleri

Büyüyen göbeğinizin, vücut ağırlık merkezini öne doğru çekmesiyle birlikte, bel kaslarınız kasılırken, karın kaslarınız da ileri doğru itilir. Bu da, 18. hafta gebelik döneminde sıkça rastlanan bir durum olan bel ve sırt ağrısına sebep olur. Otururken ayaklarınızı daha yükseğe konumlandırmak, uzun ve sıcak banyolar yapmak gibi çözümlerle, probleminizi hafifletebilirsiniz.

Kan hacmindeki artışa bağlı olarak mukoza zarlarınız şişebilir ve bunun sonucunda burun kanaması, tıkanıklığı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yine 18. hafta hamilelik döneminde, diş etlerinizde hassasiyet problemi yaşanabilir. Göbek deliğiniz dışarı doğru çıkabilir. Deriniz renk değiştirebilir. Kabızlık, el ve ayaklarda şişkinlikler ve dahası… Ancak süreç sizi korkutmasın, çoğu gelip geçici ve en azından çok da sancı yaratmayan durumlardan oluşuyor.

18 Haftalık Gebelik Kontrolleri

Gebeliğin bu haftasında, tecrübeli bir doktora gidiyorsanız, ultrasonografi uygulanması sonucu kalpteki bazı anormallikler tespit edilebilir. Doktorunuz 18. hafta gebelik döneminizde, kalp kusurlarını spesifik olarak inceler. Herhangi bir anormali görmesi durumunda ise muayene sıklığınızı artırarak sorunun gelişimini inceler.

Bebeğinizin hiçbir sağlık problemi olmadan doğmasını temenni ediyor, hamilelik sürecinizde kolaylıklar diliyoruz.

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın