2 Aylık Bebeklerin Gelişimi

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ederken 2 aylık bebeklerin gelişimi nasıl oluyor sorusu da zihninizi kurcalıyor olabilir. Bir bebek 2 aylık olduğunda vücudundaki gelişme ve büyüme hızla devam ederken dünyayı algılama oranları da gözle görülür derecede artar.

Bu süreçte bebeklerin uyku düzenleri oturmaya başlar. Yani uyku zamanlarının belirli bir periyodik düzeni takip ettiği görülür. Bebeğiniz geceleri daha çok uyurken, gündüzleri günden güne daha uyanık kalmaya başlar. Başta ebeveynleri olmak üzere çevrelerine olan ilgileri de artar. 2 aylık bebekler çeşitli nesneleri ayırt edebilir ve pastel renkleri seçebilirler.

Bebekteki Değişimler

2 aylık bebekler bir gün içerisinde en az 8, en fazla 12 kez olacak şekilde beslenirler. Bu dönemdeki bebekler haftalık olarak 150 – 200 gram aralığında kilo alırlar. Böylelikle de ağırlıkları 4. 5 – 5 kg ortalamasına çıkar. 2 aylık bebeklerde kilo artışı gerçekleştiği gibi boyları da uzar. Bu dönemde bebeklerin boyları yaklaşık olarak 1 – 1.5 santimetre arasında uzayabilir.

Bebeklerin tatma ve koku alma duyuları da bu dönemde azımsanmayacak ölçüde gelişir. El ve motor becerilerinde çok hızlı gelişmeler görülebilir. Zihinsel ve motor becerileri gelişen bebekler yüzüstü yatırıldıklarında kafa ve gövdelerini hemen hemen 45 derecelik açıyla kaldırabilirler. 2. Aylarını tamamladıklarında ise bu açı yaklaşık olarak 90 derecelik değere sahip olabilir, yani kafalarını tamamen yana doğru çevirebilirler.

2 aylik bebeklerin gelisimi bebek

2 Aylık Bebeklerin Gelişim Tabloları

Bu dönemde bebeklerin cinsiyetine göre farklı gelişim oranları görülür. aylık kız bebeklerde ortalama boy uzunluğu 57 santimetre olurken, ortalama ağırlıkları 4750 gram olur. Erkek bebeklerin ise ortalama uzunlukları 58.5santimetre olurken ortalama ağırlıkları 5200 gram seviyesindedir.

Bu dönemde bebeklerin baş çevresi uzunluğu da ölçülür ve tahmin edebileceğiniz gibi bu uzunluk da cinsiyete göre farklılık gösterir. Bu ölçü değerinin kızlarda 38,3; erkeklerde 39,1 ortalamasında olması beklenir. Bu değerler her bebekten farklılık göstermesi oldukça normaldir.

2 aylık bebeklerde motor gelişim becerileri oldukça hızlıdır. 1. ayına kıyasla daha hareketli olan bebeklerin 2. aylarında kendi el ve ayakları ilgilerini çekmeye başlar. Sürekli olarak el ve ayakları ile ilgilendiklerini görebilirsiniz. Bunun yanında çevrelerindeki kişiler ve nesneler de gün geçtikçe daha çok ilgilerini çekecektir.

Sağlık Kontrolü ve Aşılar

Bu dönemde bebeklere yapılacak olan sağlık kontrollerinde boy, kilo ve genel sağlık durumları takip edilir. Aynı zamanda 2. ay bebekler için rota virüs aşısı, verem aşısı, 5’li karma aşı ve zatürre aşılarının ilk dozlarının uygulanma zamanıdır.

<—3 AYLIK BEBEKLERİN GELİŞİMİ—>

Bir cevap yazın