25 Haftalık Gebelik – Hafta Hafta Gebelik

Küçücük bir haşhaş tanesi olarak başladığı yolda inanılmaz bir mesafe kat eden bebeğiniz; 25 haftalık gebelik dönemine girdiğinizde, artık gelişimini büyük oranda tamamlamış durumda. Bebeğinizin akciğerleri henüz tam olarak gelişmese de, bu evrede erken doğum yaşanırsa, tıbbi yardımla bebek hayata kazandırılabilir. Bu nedenle Amerikan yasalarında gebeliğin 25. haftası, bebeğin birey olarak kabul edilmesinin başlangıcını ifade eder.

25 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Bu dönemde bebeğinizin boyu yaklaşık 34 cm’ye, kilosu da 670 grama ulaşıyor. Boyut itibarıyla ufak bir kavuna benzetebiliriz. 25 haftalık hamilelik döneminde bebeğiniz için önemli gelişmeler yaşanıyor.

Bebeğinizin akciğerleri doğum anına gelene kadar gelişmeye devam edecek. Ancak bebeğiniz bu hafta, solunumunu sağlayabilmek adına önemli bir adım atıyor: Akciğerleri içerisinde kılcal damarlarını oluşturmaya başlıyor. Bu adımla birlikte yaşanan diğer bir gelişme ise, kapalı olan burun deliklerinin açılmaya başlaması oluyor. Böylece doğuma kadar olan süreçte bebeğiniz soluk alma egzersizleri yapabilir.

Gebelikte 25. hafta içerisinde, bebeğinizin hareketlerini engellemeyecek kadar alan, anne karnında halen bulunuyor. Bebeğiniz bu alanda kıpır kıpır olmaya ve yuvarlanmaya devam edecek. Ancak bu hafta yaşanan bir gelişme, bu duruma ufak bir değişiklik getiriyor: Bebeğinizin iç kulağı içerisindeki, denge duyusunu sağlayan sistem çalışmaya başlıyor. Böylece bebeğiniz, yuvarlandığı yerin aşağı mı yoksa yukarı mı olduğunu anlayabilecek!

Hamileliğin 25. haftası, bebeğinizin duyu sisteminin büyük oranda tamamlanıp özelleştiği bir hafta. Sinir sistemi gelişimi ise devam ediyor. Bu haftaya adım atmanızla birlikte, bebeğinizin ağız çevresindeki sinirler gelişmeye başlıyor; bu, doğum sonrasında meme uçlarınızı bulmasına ve emme refleksini güçlendirmesine yardımcı olacak. Ek olarak, bu haftayla birlikte, bebeğinizin diş etleri içerisinde süt dişleri de gelişiyor.

Bebeğiniz için bu hafta, aynı zamanda vücut sıcaklığını korumak üzere de önemli adımlar atılıyor. Bebeğiniz yağ depolama ve kıl geliştirme sürecini hızlandırıyor. Bununla birlikte, kırış kırış olan cildi de, yeni doğan bebeklere benzemeye başlayacak.

25-haftalik-gebelik-25-hafta-gebelik-donemi-hamileligin-25-haftasi.jpg

25 Haftalık Gebelik: Annedeki Değişiklikler

Hamilelikte 25. haftaya, yani üçüncü trimester döneminin başlangıcına ulaştınız. Bu dönemde karnınız hem yukarıya hem de yatay olarak büyümeye devam edecek. Bu sebeple gece uykularınız bölünebilir, yatmak için uygun pozisyonu bulmak bile dakikalarca sürebilir!

Hamileliğin 6. ayı tamamlandığında, bebeğinizin kıl oluşturma süreci sizleri de etkileyecek. Çoğu anne adayında, bu dönemde kıllanmada artış gözlenir. Bunun sebebi ise tamamen hormonlarınızla ilgilidir. Hamileyken kıllanma problemi yaşayanların genelinde, bunun geçici bir durum olduğu görülmüştür.

25. hafta gebelik döneminde rahminizin iyice büyüyüp sindirim sistemine baskı yapması, progesteron hormonunun ise sindirim sisteminizi yavaşlatması sonucu hazımsızlık, mide yanması, gaz ağrıları gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu, porsiyonlarınızı küçültüp yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınarak baskılayabilirsiniz.

25 Haftalık Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı? 6. aya girilmesinden itibaren haftada yarım kilo, ayda ise 2 kilo alınması normal kiloda bir anne adayı için uygun görülen kilo alım miktarıdır. Kilo alımının nispeten istikrarlı olması durumunda, bir hafta 300 diğer hafta 700 gram almanız gibi örnekler bir sorun teşkil etmez.

25 Haftalık Gebelik Şikayetleri

25-haftalik-gebelik-25-hafta-gebelik-donemi-hamileligin-25-haftasi.jpg

Bu haftanın getirdiği en önemli problemlerden biri kaşıntıdır. Rahminiz büyüyüp pelvisi doldurdukça karın ve sırt kaslarınız gerilmeye ve doğal olarak cildiniz kaşınmaya başlar. 25. hafta gebelik döneminde yaşayacağınız kaşıntı problemini çözmek için cildinizi nemli tutmanız önemlidir.

Göz kuruluğu, yine bu dönemle birlikte anne adaylarının yakındığı hamilelik problemleri arasına girer. Doktorunuza danışarak göz damlası kullanabilirsiniz.

Rahminizin iyice büyümesi sonucu beldeki sinirlere yapılan baskı artar; bu da zonklama tarzında ağrılara sebep olabilir. Gebeliğin 25. haftası gün içi dinlenmelerine daha çok vakit ayırmak için güzel bir başlangıç olabilir.

25. Hafta Gebelikte Kontroller

Bebeğinize yapılacak olan testlerin sağlıklı şekilde sonuç verebilmesi için hamileliğin 25. haftası gayet uygundur. Bu dönemde sizin de mental ve fiziki anlamda nasıl olduğunuz incelenecek.

Muayene esnasında doktorunuzun sizlere birkaç sorusu olacak:

 • Fiziken ve ruhen nasıl hissediyorsun?
 • Vajinal akıntı veya kanama yaşadın mı? Kasılmaların oluyor mu?
 • İdrarında bir gariplik var mı?
 • Korku ve strese bağlı olarak baş ağrısı şikâyetin var mı?

Muayenede bazı fiziki kontroller uygulanacak:

 • Tansiyon ölçümü
 • Eklem yerlerindeki şişkinliklerin izlenmesi
 • Rahim boyunun, kaşık kemiği- göbek deliği arasının ölçümü

Bu kontrollerin sonrasında bebeğinizin kalp atışları dinlenir, büyüklüğü ve karındaki pozisyonu incelenir. Ardından erken doğum semptomları hakkında bilgilendirme yapılır. Durumunuza bağlı olarak son aşamada bazı testler yapılmaktadır:

 • Hematokrit: Anne adayının anemi durumu tespit edilir.
 • Diyabet testi: Glikoz tarama testi olarak da bilinir, gebelikte kan şekerinin normal seviyede olup olmadığı incelenir.
 • RH Antikor Testi: Anne adayı rH (-) ise düşük bir ihtimal de olsa bebekle kanlarının karışması, bebek için tehlike yaratabilir. Bu durumu tespit edip çözüm üretmek amacıyla yapılır.
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Testi: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak bilinse de; sifilis, HIV gibi hastalıklar kan yoluyla da bulaşabilir. Bu hastalıklar var ise bebeğe geçme riskini azaltmak için yapılır.
 • Hemoroit Kontrolü: Rektal bölgede şişlik ve kaşınma olarak kendini gösteren hemoroit problemi, tehlikeli olmasa da acı verici olacağından doktor kontrolünde incelenmelidir.

Yolun üçte ikisini tamamladığınızı hatırlatıyor, gebelikte 25. hafta döneminizi de sağlıkla atlatmanızı diliyoruz.

Bir cevap yazın