3 Aylık Bebeklerin Gelişimi

3 aylık bebeklerde zihinsel ve fiziksel gelişim ikinci aylarına göre daha hızlı gerçekleşir. 3 aylık bebeklerin ellerinden tutulması halinde ayakta durabilirler. Bu dönemde bebekler sık duydukları ve tanıdıkları seslere daha çok tepki vermeye başlar. Diğer sesler de ilgilerini çeker ama tanımadıkları seslere karşı daha az ilgilidirler.

3. ayda bebeklerin görme duyuları da tıpkı işitme duyuları gibi hızla gelişir. Nesneleri daha iyi ayırt etmeye başlayan bebeklerin görüş açıları büyür ve daha uzak mesafedeki nesneleri de ayırt etmeye başlarlar. Renk yelpazeleri de gelişir ve farklı renkleri algılamak için o renkle göz teması kurduklarını görebilirsiniz.

3 aylık bebekler aynı zamanda hızla gelişen tat alma duyuları sayesinde anne sütü ve mama arasındaki farkı anlayabilirler. Koku duyuları da hızlı bir gelişme içinde olan bebeklerin aldığı kokulara tepki verdiği görülebilir.

3 aylık bebeklerde beslenme 3 saatlik periyotlarla emme şeklinde olur. 3 aylık bebekler gündüzleri daha uzun süre uyanık kalırken gece uykularında artış olur. Gün içerisinde 3 – 4 saat uyurlarken geceleri 8 – 13 saat uyurlar.  Bu dönemdeki bebekler genellikle elleriyle oynamaktan zevk alırken çevrelerindeki nesnelere dokunmak isterler.

3 aylık bebekler fiziksel olarak gelişimleri de ilk aylardaki gibi hızla devam eder. Bu dönemdeki kız bebeklerin boyları; 54 – 65 santimetre aralığında olurken ağırlıkları 4000 – 7200 gram aralığına yükselir. Erkek bebeklerde ise boy ölçüleri 55 – 65 santimetre aralığında ve 4150 – 7500 gram ağırlıklarına çıkar.

3 aylık bebeklerin-gelişimi
3-aylik-bebeklerin-gelisimi

Zihinsel Gelişimi

3 aylık bebeklerde zihinsel gelişim ilk iki aya göre katbekat daha hızlı gerçekleşir. Bu dönemde bebeğin vücudunda bir bölümün gelişmesi diğer bölümleri de etkiler. Böylece gelişme günden güne daha hızlı gerçekleşir. Bebekler vücutlarını çok daha kontrollü ve bilinçli şekilde hareket ettirirler. 3 aylık bebekler tanıdıkları kişilere karşı tepki verirler. 3 aylık bebeklerin motor becerilerinde de hızlı gelişmeler yaşanır.

Neler Yapabilirler?

Hayatlarının üçüncü ayındaki bebekler yattıkları noktadan kafalarını 45 derecelik açıyla kaldırabilirler. Yüzükoyun yatırıldıklarında kafalarını tamamen yana çevirebilirler. Koltuk altlarından desteklendiklerinde adım atmaya benzeyen hareketlerde bulunabilirler.

3 aylık bebekler aylık rutin kontrollerinde boy, kilo ve genel sağlık kontrolleri gerçekleştirilir. Bir önceki ayda yapılması gereken aşılar yapılmamışsa bu ayın başında yapılacaktır. Bebeklerde ilk aylarda görülebilen şaşılık ve göz kayması benzeri sorunların da bu ayda geçmesi beklenir.

<— 4 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ —>

This Post Has One Comment

  1. Zahide

    Instagramdan takıp ediyorum sizi. Güzel olmuş yazılar çok bilgilendirici

Bir cevap yazın