32. Hafta Gebelik- Hafta Hafta Gebelik

Hamileliğinizin 32. haftasında güzel haberi sizlere vermek isteriz: Bebeğinizin akciğerleri hariç tüm organları gelişimini tamamlamış ve fonksiyonel durumda olduğu için;  32. hafta gebelik ve sonrasında doğan bir bebeğin yaşama şansı, neredeyse tam zamanında doğan bebeklerinki kadar yüksektir. Ancak yine de en az 36. haftaya kadar solunum desteği almaları gerektiği bilmelisiniz. Bu nedenle erken doğum belirtileri hakkında doktorunuzdan bilgi almanızı öneririz. 

32 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi 

Bebeğiniz artık karnınızda fazlaca yer kaplıyor; yaklaşık olarak 350 gram ağırlığında ve 43 cm boyunda. Boyut olarak, bir marula benzediğinden bahsedebiliriz. 32. hafta gebelik döneminde; fazla oyun alanı kalmadığını fark eden bebeğiniz, sallanmak ve yuvarlanmak yerine tekmelerle hareketine devam ediyor. Ayrıca gün içerisinde kendine bir uyku düzeni de oluşturdu. Yani doğuma kadarki süreçte bol bol dinleniyor. 

Hamilelikte 32. hafta bebeğinizin cildinde güzel etkiler bırakıyor: Yağ biriktirmeye başladığından artık transparan görünüm tamamen kayboluyor, rengi de kırmızıdan pembeye dönüşüyor. Isıl dengeyi korumak amacıyla vücudunu kaplayan ayva tüyleri, bu hafta dökülmeye başlıyor. Ancak doğumdan sonra omuz, sırt ve yüzünde bir kısmına rastlayabilirsiniz. Ek olarak el ve ayak tırnakları da oluşuyor, saçları da çıkmış durumda. 

Haftalar öncesinden nefes alma, çiğneme, emme gibi hareketleri sürekli tekrarlayıp dış dünyaya hazırlık yapan bebeğinizin sindirim sistemi; 32. hafta gebelik döneminde gelişimini tamamladı. Böylece doğduğu andan itibaren bebeğinizi emzirebileceksiniz. Bu hafta, aynı zamanda bebeğinizin bağışıklık hücrelerinin de harekete geçtiği hafta. Yani vücudu herhangi bir enfeksiyonla karşılaşırsa savaşabilir. 

32-38. haftalar arası; bebeğinizin doğuma hazırlanmak amacıyla pozisyon değiştirdiği haftalar olacak. Bebeğin başı armut şekilli olduğu için doğumda önce baş tarafının gelmesi, anne anatomisine daha uygun. Bu nedenle bebeğiniz de 32. hafta gebelik döneminde; kendini baş aşağı çeviriyor, bacaklarını büküyor, ayaklarını çaprazlaştırıyor ve boynunu da öne doğru uzatıyor. Kısacası doğumu kolaylaştırmak için çabalıyor. 

32-haftalik-gebelik-eklampsi-preeklampsi-32-haftalik-hamile

32 Haftalık Gebelik : Kaç Kilo Alınmalı? 

32. haftadan itibaren haftada yaklaşık 450 gram alıyorsunuz. Aldığınız kilonun %33-50 arası ise bebeğinize gidiyor. Çünkü bu dönemde bebeğiniz doğum sonrası hayata tutunabilmek için sürekli yağ depoluyor, böylece doğum kilosuna da ulaşacak. 

32. Hafta Gebelik ve Annedeki Değişiklikler 

Bu haftadan itibaren vücudunuzdaki kan miktarı, sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, %45-50 oranında artıyor. Vücudunuzun sizi ve bebeğinizi düşünerek yaptığına da bir bakın! Annelik ne kadar kutsal bir mecra. 

32 haftalık gebelik döneminde rahminizin iyice genişleyip midenizi ve diyaframınızı sıkıştırmasıyla, solunum sıkıntısı yaşayabilir, mide yanması hissedebilirsiniz. Aynı zamanda idrar torbanızdaki baskı ise, idrar kaçırmanıza sebep olabilir, en iyisi sıklıkla tuvaleti kullanmak. 

Genişleyen rahminiz, ağırlık merkezinizin de değişmesine sebep olacak: Bu dönemde daha dengesiz hissetmeye ve sırt ağrıları çekmeye hazır olmalısınız. Durumunuz böyleyken ağır herhangi bir şeyi kaldırmanız size acı vermenin yanı sıra bebek için de sıkıntılı durumlar yaratabilir. Ayrıca, sırt ağrılarınız alt bölgeye doğru yoğunlaşıyor ise bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız, çünkü erken doğumun habercisi olabilir. 

Braxton Hicks Sancıları 

Hamileliğin 32. haftası, doğuma hazırlanmak üzere kaslarınız gevşemeye başlar. Braxton Hicks sancıları; bu dönemde sizlere gerçek bir doğum provası yaratan, rahmin üst kısmından başlayıp tüm vücuda yayılan, yaklaşık 15-30 saniye süren düzensiz ağrılardır. Bu ağrılar daha önceden hamile kalmış kadınlarda daha erken başlar ve daha güçlüdür. 

Braxton Hicks sancıları, pozisyon değiştirmenizle birlikte kaybolması gereken sancılardır. Eğer ağrı kaybolmuyorsa ve giderek şiddetleniyorsa, gerçek doğum sancılarınızın başladığını söyleyebiliriz. 

32 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 

Gebelikte 32. hafta, 8. ayın başlangıcıdır. Yani doğuma çok az bir zamanınız kaldı! 

32. Hafta gebelik Bebek Hareketi 

Bu haftalarda, karnınızın içinde bebeğin rahatça hareket edebilmesi için fazla alan kalmadığından, hareketlerinde azalma gözlenebilir veya tekmelerinin şiddeti daha az hissedilebilir.  

Bazı anne adayları, bebeklerinin fazla hareketsiz olduklarını düşündüklerinde endişeye kapılırlar. Ancak sakin olmalısınız, hamileliğin 32. haftası için bu durumun izlenmesi normaldir. Kontrol etmek için bir yere oturun ve bebeğinizin ne sıklıkla hareket ettiğini not edin. İki saat içerisinde en az 10 hareket gözlemlediysen problem yok, aksi halde doktoruna danışabilirsin. 

Hamilelikte 32. Haftada Doğum Provası 

Hazır siz de hala insanların yardımı olmadan ayaklanabiliyorken, gebeliğin 32. haftası, doğum provası yapmak için uygun olabilir. Hastanenizde tur atıp, doğumhane girişini ve doğum sonrası odalarını incelemek; bebeğinizin dışarı çıkma vakti geldiğinde sancınız sürerken oradan oraya koşuşturmanızı engeller ve sizi rahatlatır. 

Gebeliğin 32. Haftasında Doktor Kontrolleri 

gebelik zehirlenmesi preeklampsi
Preeklampsi – Gebelik Zehirlenmesi

Bu haftaya ulaşmanızla birlikte, kadın doğum uzmanınız sizi ayda bir kez yerine iki kez görmek isteyebilir. Bunun amacı erken doğum sancıları, preeklampsi veya enfeksiyon belirtileri varsa takip edip anında müdahale edebilmektir. 

Bir cevap yazın