37 Haftalık Gebelik-Hafta Hafta Gebelik

37. haftaya girmenizle birlikte, bebeğinizin her an doğabileceği gerçeğiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu dönemde bebeğinizin anne karnında geçireceği fazladan her gün, ona yarar sağlasa da; 37 haftalık gebelik döneminde, bebeğiniz doğum için yeterli olgunluğa erişmiştir. 

37 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi 

hamileliğin-37-haftasi-hafta-hafta-gebelik-bebegime-gebeyim

Gebelikte 37. hafta gelip çattığında; artık bebeğinizin kilosu 3000 grama, toplam uzunluğu ise 47 cm’ye yakındır. Duyuları, karnınıza kuvvetli bir ışık kaynağı yaklaştırdığınızda başını o tarafa çevirecek kadar etkindir. 

Bebeğinizin akciğerleri, doğum sonrasında havayla karşılaşıncaya kadar gelişimini sürdürecek. Ancak diğer bütün sistemler, hayatta kalmak için çalışabilir durumda. Gelişimini 20’li yaşlarına kadar sürdürebileceği bir nokta ise kemikleri. Kemikler; fonksiyonel olarak doğum sonrasına hazır, ancak sertleşmeleri için biraz zaman gerekecek. 

Bebeğiniz, 37. hafta hamilelik sürecinde karın içerisinde aldığı pozisyonu yüksek ihtimalle doğuma kadar koruyacaktır. Bebeğiniz, %75’lik bir oranla karın içinde baş aşağı pozisyon almayı başarabilir. Bu, doğumu kolaylaştırmak adına yapılan, içgüdüsel bir hamledir. Ancak bebeğiniz ters geliş pozisyonunda kalmışsa, doktorunuz sizlere sezaryen önerebilir. Bu karar, ileriki dönemde kesinleştirilecektir. 

Gebeliğin son dönemlerine yaklaştıkça, bebeğinizin ısıl dengesini korumasına yardımcı olan tüy tabakası dökülmüştü. Hamileliğin 37. haftası; yine ısıl dengeyi korumak amacıyla yeni bir tabakanın oluşmaya başlayacağı hafta. Verniks tabakası adı verilen bu örtüyü; doğumdan sonra bebeğinizin üzerinde beyaz ve kaygan halde bulabilirsiniz.  

Verniks tabakasının asıl görevinin bebeğe mikrobiyom oluşturmada yardım etmek olduğu düşünülüyor. Araştırmalar sonucu, doğumdan sonra bebeği bu tabakadan hızlıca kurtarmak, onun daha fazla ısı kaybetmesine ve risklere açık hale gelmesine sebep oluyor. Bu bağlamda, doğumdan en az 2 gün sonrasına kadar bebeğin yıkanmaması, doktorlarca önerilmektedir. 

37 Haftalık Gebelik – Doğum 

hamileliğin-37-haftasi-hafta-hafta-gebelik-bebegime-gebeyim

Bu dönemde, bebeğiniz dışarıya çıkmak için biraz sabırsız davranabilir. Gelişimin neredeyse tamamlandığı 37. hafta gebelik döneminde gerçekleşen doğumlar, yine de erken doğum kapsamında değerlendirilebilir. Çünkü geriye kalan her haftada, bebeğiniz kendi ağırlığının üstüne yaklaşık 200 gram kadar ekleyecek. Bu bağlamda anne karnında, doğum zamanını doldurmadan geçirdiği her fazladan gün, bebeğin sağlığı üzerinde olumlu etki bırakacak ve doğum sonrasında yaşama şansını artıracaktır. 

Erkek bebekler için 37. hafta gebelik döneminde ve sonrasında, alınması gereken kilo miktarı kız bebeklere göre daha fazla olabilir. Anne adayları erkek bebek sahibi olacaksa, kız bebek sahibi olacaklara göre daha fazla beslenme ihtiyacı duyabilir.  

Aynı zamanda 37 haftalık gebelik döneminde, anne vücudu da kendini doğuma hazırlamaya devam ediyor. Bu haftada yaşayacağınız Braxton hicks kasılmalarının süresi ve şiddeti artabilir. 

37 Haftalık Gebelik ve Annedeki Değişiklikler 

hamileliğin-37-haftasi-hafta-hafta-gebelik-bebegime-gebeyim

Doğuma az bir süre kaldı. Ancak endişelenmeyin, 37. hafta gebelik dönemi; çok fazla değişikliği beraberinde getirmeyecek. Genel anlamda bir hazırlık evresi olarak düşünebilirsiniz. 

Bu dönemde bebeğinizin kütlesi her geçen gün artıyor, dolayısıyla sizin leğen kemiklerinizdeki baskı da. Durumun yan etkileri olarak; uykusuzluk, bacak krampları, yorgunluk çekebilirsiniz. Vücudunuzun fiziksel olarak bitkin düşmesiyle, bacaklarınızda damar çatlamalarına bağlı olarak varisler görmeye başlayabilirsiniz. Bol bol dinlenmek ve ayaklarınızı her zaman normalden yüksekte tutmak, bu noktada size yardımcı olabilir. 

37. hafta hamilelik döneminde, salgıladığınız hormonların da yoğun etkisiyle, göğüslerinizde hassasiyet görülebilir. Bazı anne adayları için katlanılabilir durumda olan hamilelikte göğüs hassasiyeti, bazıları içinse gerçekten acı verici olabilir. Size sorun yaratabilecek diğer bir nokta ise mideniz: Hazımsızlık ve mide yanması problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Bu günlerde uyumak, gerçekten mucizevi bir eylem niteliğini alabilir. Büyüyen karnınızın etkisiyle doğru pozisyonu bulmanın zorluğunun yanı sıra, diğer fiziksel problemlerin günün çoğunda sizinle birlikte olması sebebiyle; rahat bir uyku uyumak hayal gibi gelebilir. Ancak unutmayın ki, bebeğiniz doğduktan sonra çok daha tatlı bir ‘uyuyamama sebebiniz’ olacak. Bu düşünceyle, 37. hafta gebelik dönemi ve sonrası, dinlenmek için son vakitleriniz olabilir. Değerlendirebilmenizi umarız. 

Bu günlerde, karnınızın içindeki amniyonik sıvı azalmaya, sizin ise vajinal akıntılarınız artmaya başlayacak. Fazla vajinal akıntı normal kabul edilebilir, ancak akıntıda kan fark ederseniz; yüksek ihtimalle doğuma sadece birkaç gün kalmıştır. Doktorunuzla paylaşmalı ve hazırlıklı olmalısınız. 

Sürecin neredeyse sonuna geldiniz. Bebeğinize ha kavuştunuz, ha kavuşacaksınız. Doğum ve sonrası sürecinde, sizlerin ve bebeğinizin sağlıklı olmasını diler; sizin adınıza çok mutlu olduğumuzu belirtiriz. 

Bir cevap yazın