4 Aylık Bebeklerin Gelişimi

4 aylık bebeklerin gelişimi sırasında ilk defa bu ayda sessiz harf kullanmaya başlarlar ve ‘ba-ba-ba-ba’ ve benzeri ardışık heceleri çıkarırlar. Ebeveynleri başta olmak üzere çevresindekilerin konuşmalarını, dil ve ağız hareketlerini özenli bir şekilde incelerler.

Bu dönemdeki bazı bebeklerin ilk dişlerini çıkardığı görülebilir. Bu durumun etkisiyle bebeklerde diş kaşıma refleksi görülebilir. 4 aylık bebekler aynı zamanda nesnelere uzanma ya da tutma refleksine girerler.

4 aylık bebeklerin gece ve gündüz uykuları arasındaki farklar daha da artar ve geceleri daha uzun uyurlarken gündüzleri daha aktif geçirirler. Bu dönemdeki bebekler duygusal açıdan daha da gelişirler ve daha bilinçli bir şekilde ilerlemeye başlarlar.

Neler Yapabilirler?

4 aylık bebeklerde görme duyuları da oldukça gelişmiş düzeye ulaşır ve eskiye nazaran daha küçük ayrıntıları ayırt edebilirler. 4 aylık bebeklerin görme duyuları ile birlikte işitme duyuları da hassaslaşır. Bilmedikleri bir ses duymaları halinde bu sesi dinler ve sesin geldiği yöne yönelirler. 4 aylık bebekler ani ya da yüksek seslerden korkarlar.

4 aylık bebekler sırtlarına destek verilmesi halinde kendi kendilerine oturabilirler. 4 aylık bebekler ardışık özelikteki sesleri çıkarabilir ve yüzükoyun yatarken kollarının üzerinde vücudunu kaldırabilir. Aynı zamanda kollarıyla vücutlarını destekleyerek göğüslerini yerden kaldırabilirler.  4 aylık bebekler yatarken vücutlarını yattığı tarafın diğer tarafına çevirebilirler.

Oturma pozisyonundayken başlarını dik tutabilen bu dönemdeki bebekler, ellerindeki neredeyse her şeyi ağızlarına götürebilirler. Bu dönemdeki bebeklerin görme duyuları da neredeyse yetişkin bir bireyin ki kadar iyi olur. 4 aylık olan bebeklerin bu dönemde gaz sıkıntıları sona erer ve uykuları düzene girmeye başlar.

Gelişim Tabloları

Bebekler 4 aylık olduklarında diğer dönemlerde olduğu gibi cinsiyetlerine göre farklı değişim değerlerine sahip olurlar. Kız bebeklerde boy uzunlukları ortalama olarak 56 – 68 santimetre uzunluğuna ulaşırken kiloları ise 4500 – 8000 gram aralığına ulaşır. Erkek bebeklerde boy uzunluğu 57 – 68 santimetre olurken ağırlıkları 4600 – 8250 gram aralığında olur.

4 aylık bebeklerin sağlık kontrollerinde boy, kilo ve baş çevrelerine ilişkin ölçümler gerçekleştirilip, genel gelişimsel rutini takip edilir. Bu dönemdeki bebeklere ilk dozları 2. ayda yapılan 5’li karma aşısı, zatürre aşısı, rota virüs aşısının ikinci dozları verilir.

4 Aylık Bebeklerin Zihinsel Gelişimleri

4 aylık bebekler el ve parmaklarını iyi bir şekilde kullanmaya başlar. Bu dönemdeki bebekler ellerinde bulunan nesneleri vermek istemeyebilirler. Farklı ses ve yüz ifadeleri bebeklerin kahkaha atmalarını sağlayabilir.

Bir cevap yazın