4 Haftalık Bebek Gelişimi ve Hareketleri

4 haftalık bebek gelişimi: 1 aylık bebekler yeni doğan grubunda nitelendirilirken bu dönemdeki bebeklerin görme becerileri en temel düzeydedir. 1 aylık bebekler ışık ve hareket eden nesneleri görebilmesine karşın görüş mesafeleri 15 – 30 santimetre ortalamasında olur. Bu nedenle de çevrelerine anlamsız bir şekilde bakarlar.  Ancak bu dönemdeki bebekler zıt renkleri algılayabilirler.

4 haftalık bebeklerin duyu becerileri gelişmiş olmakla birlikte ebeveynlerinin seslerini ayırt ederler. Her ne kadar ses ve duyma duyuları iyi olursa da seslerin geldiği yönü ayırt edemezler. 1 aylık bebeklerin gelişme gösterdiği en önemli noktalardan bir diğeri her geçen gün artan koku alma becerileri olur.

4 haftalık bebeklerde gelişmiş olan diğer bir nokta ise dokunma refleksidir. Dokunma refleksiyle bebekler kendilerini güvende hissetmelerini sağlarken bebeklerin ellerine parmak uzatılması halinde tutma hamlesinde bulunurlar.

1 aylık bebekler gün boyunca çeşitli zaman aralıklarında olacak şekilde 17 – 20 saat aralığında uyumaktadırlar. Ancak uyuma aralığı bebeklerin ilerleyen süreçlerinde yavaş yavaş kısalmaktadır. Bu dönemdeki bebekler bütün iletişimlerini ağlayarak gerçekleştirmektedirler. Ağlayarak acıkma, üşüme, sıkılma, gaz gibi birçok farklı durumu anlatmaya çalışmaktadırlar.

4 Haftalık Bebek Gelişimi Tablosu

Bebeklerin gelişim tabloları bebeklerin gelişim süreçlerinin ve genel sağlık durumlarının takip edilmesini sağlayan tablolardır. 1 aylık bebeklerde gelişim kız ve erkek bebeklerde farklı şekilde ilerlerken bebeklerin gelişimine yönelik beklentilerde bu yönde olur.

1 aylık kız bebeklerde ortalama boy uzunluğu 50 – 59 santimetre ve ortalama ağırlıkları 2950 – 5400 gram aralığında olmaktadır. 1 aylık erkek bebeklerde ortalama boy uzunluğu 51 – 60 santimetre aralığında olurken ortalama ağırlıkları 3000 – 5750 gram olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Ortalama Verileri
4 haftalık bebek gelişimi ve hareketleri, bebegimegebyim.net

4 Haftalık Bebek Sosyal Gelişim ve Becerileri

1 aylık bebeklerin sosyal beceri ve gelişim göstermeleri için ilk bir ay çok erken bir dönem olmaktadır. Ancak yine de bu dönemdeki bebekler sosyalleşmeye yönelik ilk adımlarını atmaktadırlar.

1 aylık bebekler ebeveyniyle bağ kurmaya başlarken ve kendisiyle ilgilenilmesi halinde bu ilginin farkına varırlar. Gerçekleşen bu farkındalık nedeniyle tensel temas ve benzeri iletişimler bu dönemdeki bebeklerde önemli bir yere sahip olur.

4 Haftalık Bebeklerde Görülecek Hareketler

4 haftalık bebek Gelişimi: Gelişimlerine hızlı bir şekilde devam eden 1 aylık bebekler bu dönemde;

  • Yüzlerini sağa ve sola çevirebilir,
  • Yüzükoyun yatarken kısa süreli olarak başlarını kaldırabilir,
  • Sırtüstü yatarken kolları ve bacaklarını hareket ettirebilir,
  • Avuçlarına dokunulması halinde parmaklarıyla tutabilir,
  • 15 – 30 santimetre aralığındaki nesneleri görebilir,
  • Uzak mesafedeki yüksek kontrasta sahip renkli nesneleri algılayabilir,
  • Ebeveynlerinin kokularını ve seslerini tanıyabilir,
  • Yakınında yer alan yüzlere odaklanabilir ve onları uzun uzun inceleyebilirler.

Bu dönemde Görülebilecek Bazı Rahatsızlıklar

  • Sarılık: Kandaki hücre miktarının yoğun bir şekilde olmasından kaynaklı bilirubin miktarda artış göstermektedir. Fazla olan bu hormonu dışkılama yöntemiyle vücuttan atar bebekler. Anne sütü beslenmesi yeterli olmazsa sindirim sitemi düzensiz olur ve fazla bilirubin dışarı atılamayacağından Sarılık dediğimiz rahatsızlık ortaya çıkmakta.
  • Kolik: İlk haftalarda sebebi tam belli olmamakla birlikte bazı bebekler haddinden fazla ağlama refleksi gösterir. Bu ağlama genellikle gece saatlerinde başlar. Karnına masaj yapmak, sıcak bez koymak veya gürültü çıkaran bir nesneyi yanında çalıştırmak: elektrikli süpürge, fön makinesi gibi.. eğer ağlama geçmez ise bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın