5 Aylık Bebeklerin Gelişimi

5 aylık bebeklerin gelişimi önceki aylara kıyasla daha hızlı gerçekleşir. Bu dönemde bebekler el ve ayaklarını artık daha serbest ve rahat kullanabilir, diğer aylara göre daha bilinçli hareketlerde bulunabilirler. Bu dönemdeki bebekler genellikle çevrelerindeki nesneleri daha bilinçli olarak kullanabilirler.

5 aylık bebekler dokunduğu nesnelerin dokularını anlayabilmek için nesneleri ağızlarına götürebilir. Farklı sesleri ayırt edebilir ve sesin geldiği yöne tüm vücuduyla dönerler. 5 aylık bebekler arasında diş çıkarmaya başlamış olan bebeklerde salya görülebilir ve ateş yükselmeleri yaşanabilir.

5aylık bebekler yetişkinlerin duyabilecekleri bütün sesleri duyabilirlerken olaylara karşı olan ilgilerinde de artış olur. 5 aylık bebekler genellikle tek heceli sesleri çıkarmaya başlarlar. Aynada kendilerini görmeleri halinde kahkaha benzeri sesler çıkarabilirler.

Bebekliğin bu döneminde oyun oynama eğilimi baş gösterir. Bu nedenle ebeveynlerin bebekleri için zihinsel ve bedensel becerilerini geliştirecek oyunlar öğrenmeleri iyi olacaktır. Bu dönemdeki bebekler farklı renge ve şekle sahip olan oyuncaklar arasında ilişki kurabilirler. Ebeveynler bebekleri için renki oyuncaklar ile kurgular kurabilir ve oyunlar oynayabilirler.

5 Aylık Bebeklerin Gelişim Tabloları

Gelişimi devam eden 5 aylık bebekler büyümeyi sürdürür. Ancak (daha önceki aylarda) olduğu gibi kız ve erkek bebeklerde bu gelişim değişiklik gösterir. Kız bebeklerde boy ortalaması 57 – 70 santimetre aralığında olurlarken ağırlıkları 5000 – 8700 gram aralığında olur. Erkek bebeklerde ise boy aralığı 58 – 70 santimetre aralığında ve ağırlıkları 5100 – 9000 gram aralığında olur. 5 aylık bebeklerin baş çevresi uzunluklarının da 42 santimetre olması beklenir.

Zihinsel Gelişimleri

5 aylık bebekler kendi vücutlarını keşfetmeye başlamasının yanı sıra zihinsel ve sosyal gelişimleri de büyük bir hız kazanır. Bu dönemdeki bebekler parmaklarını kullanarak neler yapabileceklerini keşfetmeye çalışır. Çevresinde bulunan nesnelere vurarak çeşitli seslerin çıkarmaktan hoşlanırlar. 5 aylık bebekler ebeveynlerinin ses ve mimiklerini taklit etmesinin yanı sıra bunlara bilinçli şekilde de tepki verebilirler. 5 aylık bebeklerin gelişmesinde müzik dinletilmesi veya kitap okunması önemli olabilir.

5 aylık bebeklerin gelişimi

Neler Yapabilirler?

5 aylık bebekler oturtulmaları halinde başlarını destek ihtiyacı duymadan dik tutabilir veya yüzükoyun yatarlarken vücutlarını yerden kaldırabilirler. Bu dönemdeki bebekler vücutlarını dönük oldukları noktalardan diğer tarafa döndürebilirler. Küçük objelere karşı 5 aylık bebeklerin ilgisinde önemli ölçüde artış olur. Bu dönemdeki bebekler ellerinden tutulması halinde kısa süreli olarak ayakta durabilirken ardışık ses ve heceleri çıkartabilirler.

5 Aylık Bebeklerin Sağlık Kontrolü

5 aylık bebekler bu döneme gelene dek çok sayıda sağlık kontrolünden geçerler. Gerçekleştirilen kontrollerde boy, kilo, baş çevresi ve genel sağlık durumları değerlendirilir. Bu ayda bebeklere herhangi bir aşı yapılmamakla birlikte öncesinde gerçekleştirilmeyen aşıları bulunuyorsa bu aşılar uygulanır.

Bir cevap yazın