7 Aylık Bebek Beslenmesi-Ek Gıdaya Geçiş

7 Aylık Bebek Beslenmesi-Ek Gıdaya Geçiş

Hamilelik maceranızın ardından bebeğiniz artık büyüyor ve özenle büyütmek istiyorsunuz öyle değil mi? 7 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? gibi sorular sormaya başladınız ki bu gayet normal çünkü, ek gıdaya geçiş sürecine girmiş bulunuyorsunuz.

Artık bebeğiniz 7 aylık! 7 aylık bebek kaç saatte bir acıkır? ve 7 aylık bebek ne kadar mama yer? soruları bir çok anne tarafından merak edilen konulardır. 7 aylık bebeği anne sütü ile beslemenin yanında, bir de günde 2 veya 3 defa ek gıda ile bu beslemekte fayda vardır.

NOT: Bebeklerde ek gıdaya geçtiyseniz verdiğiniz yiyecek ve içeceklerde 3 gün kuralını uygulayın. Yani 3 gün içinde herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol ediniz.

Gelin birlikte 7 aylık bebek beslenme menüleri hakkında bazı tüyolara bakalım.

7 aylık Bebek Beslenme Listesi

ek-gidaya-gecen-bebek-mamasi

YUMURTA

ilk hafta bebeğine yumurta yedirmek isteyen anneler doktorların tavsiye ettiği yumurta sarısının 8 de 1 ini bebeğe yedirebilirler. Bir kaç hafta sonra bu oranı 4 te 1 e kadar arttırabilirsiniz. Gözlemleme sonucunda eğer herhangi bir alerjik durum söz konusu değilse tam bir yumurta sarısı yedirme aşamasına geçebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, Yumurta sarısının tam pişmiş olması. Çiğ olmamalıdır veya aşırı pişme sonucu üzeri yeşil leke olan yumurtayı bebeğe verilmemelidir. Yumurtanın beyazı alerjik reaksiyon gösterme açısından risk taşıdığı için bebeğinizi 11-12 aylık olmadan yedirmemenizde fayda vardır.

YOĞURT

Yoğurdun kalsiyum açısından zengin olduğunu baz alarak ek gıdaya geçmeye karar verdiğiniz bu ayda, 7 aylık bebek beslenme listesine eklemeniz gereken temel besinlerden biridir.

PEYNİR

7 aylık bebek kahvaltısına eklenebilecek peynirin tuzsuz olması çok önemlidir. Peynirin tuzunu alabilmesi için akşamdan suda bekletebilirsiniz.

MEYVE – SEBZE

7 aylık bebek, vitamin ve mineraller açısından zengin olan meyve ve sebzeleri bu aydan itibaren yiyebilir. Meyvelerden kayısı, şeftali, elma gibi olanları haşlayarak püre haline getirip verebilirsiniz.

Sebzelerden havuç, patates, kabak, karnabahar haşlayarak ayrı ayrı püre haline getirip 7 aylık bebeğinize yedirebilirsiniz.

7 Aylık Bebek Gelişimi ve Kilosu

mama-yiyen-ek-gidaya-gecen-bebek-7-aylik
Bebeğin gelişimiBoy (cm)Kilo(kg)
Erkek Çocuk68,48,3
Kız Çocuk67,27,5

Çorba -7 aylık bebek beslenmesi açısından en önemlisi

Özellikle de Yayla çorbası, ek gıdaya geçiş yapan bebeğiniz için faydaları saymakla bitmez.

  • Kabızlığı önler
  • Besleyicidir
  • Protein bakımından zengin

7 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

sebze-meyve-7-aylik-bebek-ek-gidaya-gecis

7 aylık bebek anne sütüne ilave olarak günde 5-6 defa beslenmelidir. Bu aylarda bebek anne sütü alımı yoğunluğunu azaltmaya başlıyor. 7 aylık bebek beslenmesinde verilecek ek gıdalar karıştırılarak püre haline getirilip verilmemelidir. Birçok sebzenin veya meyvenin karıştırılıp püre haline getirilmesi, bebeğinizin karıştırılan besinlerin tatlarını ayırt etmesini engelleyecektir.

7 Aylık Bebek Beslenme Planı

ÖğünÖrnek menü 1Örnek menü 2Örnek menü 3Örnek menü 4
SabahAnne sütüAnne sütüAnne sütüAnne sütü
Kahvaltı (yumurta sarısı)KahvaltıKahvaltıKahvaltı
KuşlukAnne sütüAnne sütüAnne sütüAnne sütü
ÖğleEtli sebze püresiEtli sebze püresiHindili SebzeTavuklu sebze
Anne sütüAnne sütüAnne sütüAnne sütü
AkşamYoğurt-meyveYoğurt-meyveYoğurt-meyveYoğurt-meyve
Anne sütüAnne sütüAnne sütüAnne sütü
GeceAnne sütüAnne sütüAnne sütüAnne sütü

Bebek Liderliğinde Beslenme (BLW)

baby-leg-weaning

Baby led weaning Bebeğinizin önüne koyduğunuz besinleri kendi kendine yiyebilmesidir. 4-6 aylıkken ek gıdaya başlayan bebeklerde BLW yöntemi çok etkili olmayabilir, çünkü bebekler bu dönemde kendi kendine beslenmekte zorlanır. 6 aylık olduktan sonra bu yöntem ile bebeğiniz katı besinlerle başa çıkabilir.

  • İlk etapta bebeğinizin kolayla kavrayabileceği yumuşak şeylerle başlamanız bebeğinizin yeme becerisini geliştirir.

BLW yöntemi çok güzel bir felsefeyi amaçlıyor.12 aylık olana kadar geçen sürede amaç bebeğinizin karnını doyurmak değil, besinlerle tanışması onlara dokunması ve onları tanımasıdır.

BLW yöntemi, bebeğin o yiyeceğe dokunmasını, koklamasını ve tatmasını amaçlıyor.
BLW yönteminde, bebeğinizin ilk gün, önüne koyduğunuz besinleri hemen ısırıp yemesini beklemeyin.

Koyduğunuz yemeklerin büyük çoğunluğu yere dökülecek, minik elleriyle mıncıklayıp ezecektir. Bu dönemde sabırlı olmanızda fayda vardır 🙂

Bir cevap yazın