7 Aylık Bebeklerin Gelişimi

7 Aylık Bebeklerin Gelişimi

7 aylık bebeklerin en önemli özelliği bebeklerin emekleme sürecine hazır olmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmelerinden ileri gelir. Bu dönemdeki bebekler emekleme sürecinde olmaları nedeniyle çeşitli nesnelere çarparak düşebilirler. 

7 aylık bebeklerde emzirmenin yanı sıra ek gıdaya da geçiş yapılabilirken bebekler geceleri daha az acıkmaya başlarlar. Bu sayede geceleri daha uzun uyumalarını sağlarken gündüz uyku süreleri üç saatlik periyotlarda bir buçuk saat ortalamasında sürer. Denge kabiliyeti gelişen 7 aylık bebekler desteksiz bir şekilde tek başlarına oturabilirler. 7 aylık bebekler kişileri ayırt etmeye başlamaları nedeniyle az gördükleri ya da hiç görmedikleri kişilere karşı yabancılık hissedebilmektedir

7 Aylık Bebeklerin Gelişim Tabloları

7-aylik-bebek-gelisimi-egitimi

7 aylık bebeğin gelişim tabloları kız ve erkek bebeklere göre değişkenlik göstermektedir. Kız bebeklerinde bu gelişim sürecinde boyları 61 – 73 santimetre aralığındayken boy uzunlukları 5800 – 9800 gram aralığında olmaktadır. Erkek bebeklere bakıldığında ise bu değerler 62 – 75 santimetre ve 6000 – 10200 gram aralığında olmaktadır.

7 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bu dönemdeki bebekler gerçekleştirdiği eylemlerin, nesne ve bireylerde tepki oluşturduğunun bilincine varmakta ve çeşitli zamanlarda ebeveynleri başta olmak üzere çevresindekilerin tepkisini ölçmek için ani ve beklenmeyen hareketlerde bulunabilmektedir.

7 aylık bebekler genellikle konuşmak için girişimlerde bulunabilir ve ardışık sesler çıkarabilirler. Bu dönemdeki bebeklerin dil gelişiminin desteklenmesi için onunla konuşmak önemli olurken bebeklerin bu süreçte yalama, baloncuk çıkarmak ya da dil, dudak veya damaklarıyla emme hareketinde bulunmaları normal bir gelişim sürecini ifade eder. Bebeklerle konuşurken ise tek tek ve açık bir şekilde konuşulması bebeklerin konuşma gelişimleri için önemli olur.

7 Aylık Bebeklerin Sosyal Gelişimleri

7 aylik bebek gelisimi egitimi bebegime gebeyim

7 aylık bebeklerde dokunma ve el becerilerinde de artış olmasının yanı sıra biberonlarını da kendi başlarına tutabilirler. Bu dönemdeki  bebekler genellikle hareketlerini rahatlıkla kontrol edebilirler. 7 aylık bebekler yüzüstü pozisyondayken oturma pozisyonuna geçebilir veya tek başlarına her iki yöne de dönebilirler. 7 aylık bebekler tek elleriyle nesnelere uzanabildikleri gibi ellerinde bulunan bir nesneyi de bir elden diğer ele geçirebilirler ya da düşürmeleri halinde tekrar alabilirler.

7 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolleri

7 aylik bebek beslenmesi

7 aylık bebeklerin aşısı olmamakla birlikte herhangi bir sağlık sorunlarının olmaması halinde doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmamaktadır. Ek gıdaya başladıysanız eğer, anne sütü ile birlikte daha besleyici olması açısından vitamini bol mineral bakımından zengin mamalar veya iyice ezilmiş meyve ve sebzeleri tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Bu, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmiş olacak ve onu hastalıklardan muhafaza edecektir.

Yakında bebeğiniz emeklemeye başlayacak, yürüyecek ve dahası konuşmaya başlayacak. Bu önemli aşamada, öğrenme sürecine rehberlik etmek ve gelişmelerine yardımcı olmak için sayısız avantaja sahipsiniz. Hem olumlu hem de uyarıcı olan birden çok 7 aylık bebek aktiviteleri var. Peki o zaman okumaya başlayalım o halde.

7 aylık Bebek Aktiviteleri

Renklerle oynamak:

5 – 7 aylık bebeklerin renkleri ayırt etme becerileri bu dönemde başlar o yüzden farklı renklerle onun önünde oynamaya başlayın ve onun fark etmesi uzun sürmeyecektir.

Müzik ve dans:

Bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacak en önemli aktivitedir müzik ve dans. Yumuşak bir müzik açın ve sesi kısın bebeğinizin de ellerini müziğin ritmine göre hareket ettirin, daha sonra o da size eşlik edecektir.

Önemli: 8 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ VE HAREKETLERİ —>

Bir cevap yazın