You are currently viewing 8 Adımda Adet Gecikmesi Nedenleri

8 Adımda Adet Gecikmesi Nedenleri

Her zamanki sabah rutininiz sırasında, dolabınızı açarsınız, arkada bir kutu tampon görürsünüz ve aniden adetinizin geç kaldığını hissedersiniz. Adet gecikmesi neden olur? Adet gecikmesine ne iyi gelir? ” diye düşünmeye başlarsınız. Daha sonra zihniniz: “Hamile miyim acaba?” diye paniklemeye doğru sürükler sizi.

Uzmanların anlattığı üzere adet gecikmesi hamile kalma döneminin kaçırılmasının olası bir nedeni olsa da, bu gecikmeye neden olan sağlığınız veya yaşam tarzınızla ilgili faktörler de olabilir. Haliyle kafalarda bazı sorular belirmeye başlıyor; Bekar kızda adet gecikmesi nedeni? 1 ay adet gecikmesi normal mi? Adet gecikmesinin çözümleri gibi..

Adet gecikmesine neden olan faktörler

adet-gecikmesi-emzirme

1- Emzirme

Bebeğiniz doğduktan sonra adet döneminiz gecikebilir, ancak paniğe kapılmayın! Ufaklığınızı emziriyorsanız adetlerin olmaması tamamen normaldir. Laktasyonel amenore olarak anılan bu durum, adet döngünüzün ritmini bozan bir aşamadır. Birkaç ay sonra, adet döneminiz tekrar yoluna girecektir.

2- Kilo kaybı veya kilo alımı

adet-gecikmesi-kilo-kaybi

İster fazla kilolu olun isterse zayıf olun, kilodaki herhangi bir değişiklik aylık adet döngünüzü etkileyebilir. Kilo ve düzensiz menstrüasyonla bağlantılı yaygın sağlık sorunları arasında anoreksi ve bulimia gibi yeme bozuklukları ve kontrolsüz diyabet bulunur . Bu şekilde bir endişeniz veya şüpheniz varsa hemen sağlık uzmanınıza başvurun.

3- Artan egzersiz

egzersiz-adet-gecikmesi-nedenleri

Günlük olarak egzersiz yapmak harikadır ancak aşırı egzersiz , kadın üreme sürecini düzenleyen hormon olan östrojenin daha düşük salgılanmasına yol açabilir. Birçok sporcu 3 ay üst üste adet gecikmesinden kaynaklı sekonder (ikincil) amenore yaşar. Ülkemizde ki kadınların %2 ile %5’inde aynı sorun görülür.

4- Stres

stresli-adet-gecikmesi-nedeni

Hayatımızda biraz da olsa stres iyidir, ancak kronik stres vücudunuzun dengesini bozabilir. Stres, kortizol hormonunu harekete geçirir ve vücudunuzu hayatta kalma moduna zorlar. Uzun süreli stres içinde yaşıyorsanız, vücudunuz amenoreye neden olabilir ve menstrüasyonu önleyecektir.

5- Uyku programı değişiklikleri

adet-gecikmesi-uyku-saati-degisiklikleri

Gece vardiyasında çalışmaya başlamak veya başka bir saat diliminde işe gitmek, adet döngünüzün başlamasını engelleyebilir. Frontiers in Endocrinology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, önemli hücresel süreçleri düzenleyen iç saat olan Sirkadiyen ritminizdeki herhangi bir kesinti, düzensiz dönemler yaşamanıza neden olabilir.

Sirkadyen ritim, bir nevi vücudumuzun saatidir. Vücudumuzun hormonal, kimyasal üretim ve metabolizmasını yaklaşık 24 saatlik periyotlarda yeniden düzenler. Sirkadiyen, uyku vakti geldiğinde uyumanızı ve yine uyanmanız gerektiğinde de uyanmanızı sağlayan sistemdir.

bebegimegebeyim.net

6- İlaç tedavisi

ilac-tedavisi-adet-gecikmesi

Yeni bir ilaç kullanıyorsanız eğer yan etkilerinden biri düzensiz dönemler olabilir. Antipsikotiklerin menstrüasyon üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir araştırma, prolaktin seviyelerinde dengesizlikler oluşturduğu için Adet gecikmesinin meydana geldiğini ortaya çıkardı. Ek olarak, bazı doğum kontrol ilaçları da adet dönemlerinizi kesintiye uğratabilir.

7- Tiroid disfonksiyonu

tiroid-hormonu-bozuklukları-adet-gecikmesi-nedeni

Hipotiroidizm ve hipertiroidizm gibi tiroidinizle ilgili sorunlar, adet döngünüzü bozabilir. Tiroid, vücudun süreçlerini düzenlemeye yardımcı olan hormonlar üretir. Ufak ta olsa dengeyi bozarsa, adet dönemlerini kaçırmanıza neden olabilir. Neyse ki, tiroid bozuklukları için etkili tedaviler var, bunun sizin için bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, bir kan testi için bir endokrinolji birimine görünün.

8- Polikistik Over Sendromu (POS)

polikistik-over-sendromu-adet-gecikmesi

Polikistik over sendromuna neyin sebep olduğu hakkında çok az şey biliniyor. Tiroid disfonksiyonu gibi, POS da vücudunuzda hormonal dengesizliğe neden olarak adetlerin atlanmasına neden olabilir.

Bekar (Genç) Kızlarda Adet Düzensizliği

Bekar kızlarda düzensiz adet kanamalarının en belirgin nedeni ovulasyon (yumurtlama) bozukluklarıdır. Tiroid bezlerinde görülen bu bozukluklar, prolaktin hormonunun yüksek olması, kan hastalıkları, aşırı kilo kaybedilmesi, böbrek hastalıkları ve stres düzensiz adet kanamalarına neden olabilir.

Adet gecikmesine iyi gelen faktörler:

kekik-maydanoz-zencefil-maydanoz-adet-gecikmesi

Adeti hemen ne getirir? Kekik suyu adeti hemen getirir mi? dediğinizi duyar gibiyiz. Bitkisel tedaviler bazen kimyasal ilaçlardan daha etkili olabilmektedir. Bu anlamda düzenli olarak bazı bitki çaylarını tüketmemiz sağlığımızın her noktasında büyük fayda elde etmemize yardımcı olur.

  • Biberiye çayı: Adet söktürücülüğü ile bilinmesinin yanı sıra regl ağrısını azaltan ve rahimde oluşan kistlerin yok edilmesini sağlar
  • Kekik çayı
  • Adaçayı
  • kantaron çayı
  • zencefil çayı
  • Civanperçemi çayı

Maydanoz suyu adeti getirir mi?

Eski tarihlerden beridir adet söktürücü olarak kullanılır. Maydanozun bu özelliği baz alınarak ilaçlar geliştirilmiştir. Maydanoz, rahime tesir ederek kan akışını kolaylaştırır. Aynı zamanda adet sancıları için doğal ağrı kesici olarak kullanılır.

Soru – Cevap

  • Adet söktürücü ilaçlar ne zaman etkisini gösterir?

3 – 5 gün sonra etkisini gösterirler

  • Adet gecikmesi en fazla ne kadar olur?

İki adet dönemiz arasında ki sürenin en az 21 en çok 36 gün olması normaldir bu sürelerden fazla olması adet düzensizliği olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın