8 Aylık Bebeklerin Gelişimi

8 aylık bebeklerin durumu, büyüme ve gelişim noktasında en hızlı dönemlerden birisi içerisindedir. 8 aylık bebekler etraflarında dolaşmayı ve bu alanlardaki nesneleri incelemeyi ve keşfetmeyi istedikleri bir dönemde olurlar. Bu dönemdeki bebeklerin iletişim becerileri belirgin bir şekilde gelişim gösterir. İsteklerini ağlayarak değil işaret veya sesler aracılığıyla ifade eder.

8 aylık bebekler sesli ve sessiz harfleri bir arada kullanmaya başlar ve anne, baba gibi ilk sözcüklerini kullanmaya başlarlar. Bu dönemdeki dil gelişiminin desteklenebilmesi için bebeklerle sürekli olarak iletişim kurulması gerekir. 8 aylık bebekler tanımadığı ve yabancı kişilere karşı korkma ve çekinme gibi tepkiler verebilirler. 

8 aylık bebeklerin uyku düzenleri oturmaya başlar. Bu dönemde bebeklerde gece uykuları artarken gündüzleri daha çok uyanık kalmaya başlarlar. 8 aylık bebekler genellikle gün içerisinde birkaç defa 1 – 2 saatlik uyku  ile uyku gereksinimlerini karşılayabilirler.

8 aylık bebeklerin el ve göz koordinasyonlarını düzene girer. Ellerini daha bilinçli kullanırlarken daha uzun mesafedeki nesneleri görebilirler. Uzakta bulunan nesneleri almak veya oynamak isteyebilirler. Bu nesneleri yere atmak ya da fırlatmak hoşlarına gidebilirler. 8 aylık bebekler desteksiz bir şekilde oturmaya başlayabilirlerken üst gövde kontroller önemli ölçüde gelişir.

8-aylik-bebeklerin-gelisimi-bebegimegebeyim.net

8 Aylık Bebeğin Gelişim Tablosu

8 aylık bebekler, ağırlıkları genellikle 6300- 10.900 gram aralığında değişkenlik gösterirken kız bebekler erkek bebeklere oranla daha hafif olabilirler. Bu dönemdeki bebeklerin boy ortalamaları ise 62 – 75 santimetre aralığında değişkenlik gösterir. Söz konusu değerler ortalama değerler olması nedeniyle 8 aylık her bebekte farklı ölçüler söz konusu olabilir.

8 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Öncesinde ek gıdaya başlamış olan bebeklerin bu dönemde beslenme alışkanlıkları da oluşmaya başlar. 8 aylık bebekler enerji gereksinimlerinin %50’sini anne sütünden karşılarken %50’siniek gıdalardan karşılarlar. Bu dönemdeki bebeklere öncelikli olarak püre kıvamında gıdalar verilirken daha sonrasında yoğun kıvamlı gıdalar verilir. 8 aylık bebeklerin beslenmesinde nokta besin dengesi göz önüne alınarak beslenmesi gerekir.

8 Aylık Bebeklerin Sağlık Kontrolleri

İlk dönemlerine nazaran sağlık kontrolleri  azalırken bu dönemde gerçekleşecek olan kontroller sırasında bebeklerin boy ve kilo ölümleri gerçekleşir. Aynı zamanda ek gıda sürecine ilişkin değerlendirilmelerde bulunulur. Bu durumların dışında bebeklerde ekstra durumlarla karşılaşılması halinde kontroller sıklaşır ve detaylandırılır.

<— 9 AYLIK BEBEKLERİN GELİŞİMİ —>

Bir cevap yazın