9 Aylık Bebeklerin Gelişimi

9 aylık bebeklerin çevrelerinde bulunan çok sayıdaki nesneyi araştırmaya başlarlar. Bu dönemdeki bebeklerin büyük bir kısmı emeklemeye başlarken bazıları emeklerken çeşitli nesneleri ellerinde taşıyabilirler. 9 aylık bebekler kimseden yardım almaksızın oturabilirlerken çevrelerindeki nesneleri alabilmek adına eğilebilirler.

9 Aylık Bebekğin Beslenmesi

9 aylık bebekler ek gıda sürecine başlamış olsalar da bebeklerin bu dönemde tüketecekleri en az yarım litrelik anne sütü bebeklerin gelişimi için önemli yer tutar.  Emzirme sıklığında ve sayısında azalma olsa da gün içerisinde üç öğün olacak şekilde emzirmek yeterli olur.

9 aylık bebeklerin daha sonrasında gıda seçimi yapmaması için bebeklere verilecek olan besin çeşitliliğinin kazandırılması gerekir. Gün içerisinde 3 ya da 4 kez olmak üzere karbonhidrat, meyve veya sebze tüketmeleri, iki kez protein, ve bir sağlıklı atıştırmalık verilmesi yeterli olur. Dokuz aylık bebeklerin beslenmelerini kendilerinin gerçekleştirmesi bebeklerin gelişimleri ve öz güvenleri açısından önemli olur. Bu durum aynı zamanda bebeklerin kas gelişimi açısından önemli olur.

9 Aylık Bebeklerde Yürüme

0 – 2 yaş aralığında herhangi bir zamanda yürüyebilen bebekler genellikle 1 yaşlarına gelmeden yürürler. 9 aylık bebekler genellikle mobilya veya ebeveynlerinin desteğiyle yürümeye çalışırlar. Bu süreçte 9 aylık bebekler birkaç adım atabilirler. Bu dönem bebeklerin kas gelişimlerinin devam etmesi nedeniyle yürümeleri için erken olurken iki ellerinden tutularak yürütülmeleri daha doğru olur.

9 Aylık Bebeklerin Hoşlandığı Oyunlar

9 aylık bebekler oyun oynamaya başlarlarken en çok hoşlandıkları oyunlar arasında ellerine alacakları nesneleri bir kabın içerisine koyup çıkartmak gibi oyunlar olur. Tekerleği bulunan veya kapakları açılıp kapanabilen oyuncak da bebekler için ilgi çekici olur. Bu gibi oyunlar bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından önemli olur.

Dokuz aylık bebekler büyük arabalar gibi kendilerinin ileri geri hareket ettirebilecekleri oyuncaklar bebeklerin gelişimleri açısından önemli olur. Bu gibi oyuncaklar bebeklerde el hakimiyetini artırmak için önemlidir. Top, yapboz, oyuncaklara su doldurup boşaltılması gibi oyuncaklar 9 aylık bebeklerin son derece ilgisini çeker.

9 Aylık Bebek Uyku Düzeni

9 aylık bebekler önceki birkaç ayda olduğu gibi uyku düzenleri rutine girmeye devam eder. Gündüzleri ikişer saatlik periyotlarla iki veya üç kez uyumaları yeterli olurken geceleri daha uzun süreli uyurlar. Bu dönemde bebeklerde diş çıkarma gibi durumlar nedeniyle uyku düzeni bozulabilir.

Bebeklerde uyku öncesinde herhangi bir besin tüketmelerinden kaçınılması gerekir. Aynı zamanda dokuz aylık bebeklerin kendi odalarında uyutulması ve ebeveynlerinden ayrı bir odada kalması gerekir. Bu durum bebeklerin kendilerini mutlu olmasını sağlar.

9 Aylık Bebeklerin Gelişim Tabloları

9 aylık kız bebeklerin kilogram aralıkları 6500 – 10500 gram aralığında ve 60 – 76 santimetre uzunluğunda olmaları beklenir. 9 aylık erkek bebeklerde ise 6500 – 11500 gram aralığında ve 64, 5 – 77, 5 santimetre uzunluğunda olmaları beklenir.

<— 10 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ VE DAVRANIŞLARI —>

Bir cevap yazın