Anne Sağlığı -Gebelik Dönemi

Anne sağlığı: Gebelikte anneler ilk aydan itibaren pek çok farklı gebelik rahatsızlıkları ile karşılaşabilir. Bu rahatsızlıklar annenin gerilmesine ve korkmasına sebep olsa da aslında ortada korkacak bir şey yoktur. Genellikle bu rahatsızlıklar vücudun bebeğe karşı verdiği normal bir tepkidir ve bebek doğana kadar da çeşitli rahatsızlıklar olmaya devam eder. Önemli olan sağlıklı bir hamilelik geçirmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve doğumu en iyi şekilde yapmaktır. Annenin rahatsızlıklarına odaklanması değil mucizevi hamileliğinin tadına varması gerekir. Bu sebeple de yaşanabilecek rahatsızlıklar doktora bildirilse de bunlarla ilgili endişelenmeye gerek yoktur. Hamileliğin tadını çıkarmak ve doğacak bebek için en sağlıklı olan şeyleri yapmak annenin görevidir.

Gerçeği, hayalinden daha güzel olan tek şey evlattır.

Anonim

Anne Sağlığı için Olumsuz Belirtiler Nelerdir?

Gebelikte pek çok rahatsızlık meydana gelir ve bunlar annenin vücudunun bebeğe karşı oluşturduğu doğal bir tepkidir. Peki bu anne sağlığı için hangi rahatsızlıklar olasıdır? Rahatsızlıklar hangi dönemde ortaya çıkmaya başlar?

Kasık Ağrıları

Kasık ağrıları hamileliğin ilk haftasından itibaren baş gösteren ağrılardır. Bu ağrılar bebeğin yerleşmesi ile beraber başlar ve doğuma kadar da sürebilir. Genellikle korkacak bir durum değildir.

Mide Bulantısı

Mide bulantıları genellikle ilk trimesterde başlar. Büyük bir çoğunlukta mide bulantısı kısa süreli de olsa görülür ancak hiç mide bulantısı problemi yaşamayan anneler de vardır. Mide bulantısı problemini doğum yapacağı zamana kadar yaşayan anneler de mevcuttur. Bu herkeste değişiklik gösterebilen bir problemdir.

Reflü

Baharatlı, yağlı ve asitli gıdalar ile kafein içeren gıdalar hazmı zorlaştırır, reflüye sebebiyet verir. Reflünün daha az hissedilmesi ve rahatsızlık vermemesi için bu tür gıdalar olabildiğinde az tüketilmelidir ve sık sık ancak azar azar yemek yenmelidir. Gece yatmadan önce reflünün rahatsızlık vermemesi için de tuzlu kraker benzeri yiyecekler çok az da olsa yenebilir.

Kabızlık ve Hemoroit

Bol lifli gıdalar tüketmek ve bol su içmek gebelikte oldukça önemlidir. Kabızlığın önüne geçmek için bunları gün içinde sık sık ve azar azar yemek hemoroit oluşumuna da engel olacaktır. Kabızlık başladığı zaman hemoroide dönüşmeden önlemini almak önemlidir.

Sık İdrara Çıkma

Genişleyen rahim idrar torbasına baskı yaptıkça idrara çıkma isteğinde de artış görülebilir. Bu korkulacak bir durum değildir ve büyük bir rahatsızlık vermez ancak gebelerin büyük bir çoğunluğunda sık idrar çıkma durumu mevcuttur.

Kramplar, Kasılmalar, Uyuşmalar

Uzun süre hareketsiz kalmak ya da gün içerisinde fazla tempolu işler yapmak kramplara, kasılmalara ve uyuşmalara sebebiyet verebilir. Hamileliğin ilk aylarında bu sebeplerden meydana gelen kasılma ve kramplar hamileliğin son aylarında doğuma hazırlanan vücudun verdiği bir tepki olarak ortaya çıkar. Vücut kasılmalar ile doğuma hazırlanır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yaparken acı ve yanma, akıntıda koyu renk gibi durumlar gözlemleniyorsa doktora başvurmak gerekebilir. İdrar yolu enfeksiyonu özellikle de sık idrara çıkmaya bağlı olarak ve idrar tutmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Hijyenik ortamlarda lavaboyu kullanmak ve idrar tutmamak idrar yolu enfeksiyonunun önüne geçmek için yardımcıdır.

Nefes Darlığı

Nefes darlığı problemini karnı fazla büyüyen her anne yaşar. Karnın çok büyümesine bağlı olarak annenin de nefes darlığı problemi yaşaması oldukça normaldir ancak endişe uyandıracak bir problem olursa doktora görünmekte de fayda vardır.

Ödem

Bir diğer gebelik rahatsızlıkları maddemiz ise ödem. Vücuttaki su oranının artışına bağlı olarak vücut ödem yapmaya başlar. Hamilelik ilerledikçe ödem oranı artabilir. Bunun önüne geçmek için aşırı tuzlu yemekten kaçınmak gerekir. Suyu tutacak besinler çok sık tüketilmemelidir.

Anne Sağlığı için bir diğer rahatsızlık ise Hormonal Bozukluklar

Hormonal bozukluklar her gebede gebelik rahatsızlıkları olarak görülebilir. Bu bozukluklar annenin ruhsal anlamda çökmesine de sebep olabilir fiziki anlamda değişmesine de. Örneğin hormonlar fazla salgılanmaya başladıkça kıllanma, göğüslerde büyüme ya da fazla terleme görülebilir. Bunlar büyük problemler değildir ancak psikolojik olarak hormonlar anneleri çok fazla etkileyebilmektedir. Zaman zaman bebek konusunda ya da farklı konularda fazla karamsar olmak genellikle annelerin hormonlarına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Anne Sağlığı ile ilgili hekimiznizden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın