Anne Sütü | Bebek Emzirme

Anne sütü ile emzirme: Anne ve bebek bağının en kuvvetli şekilde hissedildiği bu özel olay annelerin en çok sıkıntı çektiği ancak en çok da duygusallaştığı olaylardandır. Doğumdan sonra bebeğin anne ile emzirme sırasında iletişime geçmesi durumu oldukça yaygındır. Bu bebek ile anne arasında kurulan oldukça özel bir iletişim şeklidir ve annelerin en çok duygusal olduğu dönemdir.

Peki emzirirken nelere dikkat etmeli? Sütü etkileyen besinler nelerdir?

Emzirme Sırasında Anne ve Bebek

Normal doğumdan ve sezaryenden sonra bebeğin anne ile emzirme sırasında bir araya gelmesi oldukça önemlidir. Normal doğum ile doğum yapan anneler hormonal olarak bebeği emzirmeye hazır şekilde doğum yaparlar. Vücut süt bezlerini çalıştırmaya başlar ve normal doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde bebeği emzirmek mümkün hale gelir.

Sezaryen doğum yapan annelerin ise sütünün gelmesi daha uzun sürebilir, vücut doğuma ve bebeği emzirmeye fizyolojik olarak kendini hazırlamamış olabilir. Bu durumlarda da kullanılması gereken teknikler vardır ve bebekler annenin sütü gelse de gelmese de doğumdan sonraki saatlerde anne memesi ile buluşmalıdır.

bebek emzirmek anne sütü bebek gelişimi

İlk emzirme, bebeğin ilk kakasını yapmasını kolaylaştırır ve onu enfeksiyonlara karşı da koruyan bir bariyer görevi görür. Bu şekilde bebek hem doğal yollardan korunmuş olur hem de vücudunda herhangi bir rahatsızlık hissi yaratacak kakanın da kolay atılması sağlanır.

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün üretilen süt özellikle önemlidir çünkü bu süt besin değeri olarak oldukça kaliteli ve bebeği de hastalıklara karşı koruyacak kadar etkilidir. Sonraki günlerde süt bebeğin beslenmesini ve bağışıklık sisteminin korunmasını sağlar.

Yenidoğan bebeklerin ilk zamanlarda sık sık emzirilmesi bebeğin gelişimi, sağlığı ve rahatlaması açısından oldukça büyük önem taşıyor. Bu dönemde bebek her türlü hastalıktan anne sütü sayesinde korunuyor ve ayrıca sık sık acıkabileceği için de annenin en fazla 3-4 saatte bir bebeği emzirmesi gerekiyor.

Ayrıca Okuyunuz: Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olur?

Anneler ilk zamanlarda emzirme konusunda pek çok sorunla karşılaşabiliyor. Bebek emmek istemeyebiliyor, annenin sütü çok az gelebiliyor ya da hiç sütü de gelmeyebiliyor. Bu dönemlerin sağlıklı şekilde atlatılması için annenin asla moralini bozmaması ve bebeğin de emme sürecine alışmasını beklemesi gerekiyor.

Göğüs uçları emmeye bağlı olarak aşınabiliyor ve bu sebeple de göğüs uçlarını düzenli olarak temizleyip bakımını da koruyucu kremler ile yapmak gerekiyor. Yoksa bu süreç anne için acılı bir sürece dönüşebiliyor.

anne sutu emzirme bebek gelisimi ve sagligi

Anne Sütü: Sütü Etkileyen Besinler Nelerdir?

Sütün gelmesindeki en büyük etken su! Bol su ve sıvı tüketen annelerin sütü hem daha çok hem de daha sık geliyor. Bu sayede de bebek istediği zaman bol bol emebiliyor. Bunun dışında annenin sütünü etkileyen pek çok farklı besin bulunuyor.

Ayrıca Okuyunuz: Bebeğin Gelişimine Etki Eden Besinler?

Yulaf, balık, yeşil yapraklı sebzeler, su, et ve balık gibi proteini zengin besinler, taze sıkılmış meyve suları, kuru meyveler ve baklagiller hem protein açısından zengin olduklarından hem de besleyici olduklarından anne sütünü arttıran ve anne sütünün içeriğini zenginleştiren besinler olarak biliniyor.

Bitki çayları tüketmeden önce doktora başvurmak gerekiyor. Bazı bitki çayları sütte azalmaya sebep olabiliyor ve bu da annelerin istemeyeceği durumlar yaratabiliyor. Ayrıca çay, kahve, sigara, ve alkolden de uzak durmak gerekiyor. Bunların içeriğindeki zararlı tüm içerikler süt ile bebeğe aktarılabiliyor.

Diş Sağlığı ile ilgili yazılarımıza da diğer web sitemizden ulaşabilirisiniz.

Hızlı Öğrenelim – Diş Sağlığı

Bir cevap yazın