You are currently viewing BABA OLMAK

BABA OLMAK

Günün birinde baba olmak, her erkeğin hayali… Peki hayat yolculuğunda beraber ilerlediğiniz o güzel kadından, ‘Baba oluyorsun!’ haberini aldıktan sonra sizleri neler bekleyecek?  

Baba olmak nedir? 

Baba olmak kitap konusu olabilecek kadar uzun bir konu. Ancak bu noktada söyleyebileceğimiz birkaç nokta var elbette. Baba olmak; bebeği kucağına ilk verildiği anda, senelerdir dökmediği gözyaşını dökmek; uykusundan ağlayarak uyandığında, endişeyle yataktan fırlamak demek. Bebeğinin büyümesinin her anına şahitlik etmek istemek, bir yandan da büyüdüğü için üzülmek demek. Onun karşısına çıkabilecek engelleri yok etmek, zamanı geldiğinde ise o engelleri kendinin yok etmesine izin vermek demek. Baba olmak böyle bir şey işte. Anlatılacak çok yanı var, ancak sadece yaşandığında gerçekten ne anlatılmak istendiği anlaşılabilir. 

Baba Olmak İçin İdeal Yaş 

baba-olmak-icin-ideal-yas

Öncelikle kabul etmeniz gereken gerçek şu ki; eğer bu araştırmayı yapıyorsanız, baba olmanın size getireceği yepyeni hayat koşullarına merak duyuyorsunuz, belli ki içinizde küçük istek kıpırtıları var!  

Baba olmak için ideal yaş kaç olmalıdır?’ diye merak mı ediyorsunuz? Dilerseniz konuya öncelikle tıbbi açıdan yaklaşalım: 40 yaşından sonraki her yıl için testosteron seviyeleri %1 azalıyor. 50 yaş ve ilerisine doğru ilerleyen süreçte ise sperm kalitesi bir hayli düşüyor. İstatistiklerin bu şekilde olduğu doğru. Ama doğru olan bir nokta daha var ki; o da her genellemenin istisnaları olduğu. 

Tıbbi anlamda 40 yaş ve öncesinin baba olmak için daha sağlıklı olduğunu öğrendiniz. Peki psikolojik bağlamda neler düşündüğünüz, hisleriniz… Bunlar süreci nasıl etkileyebilir?  

Her birey, her erkek; kendi içinde bir dünyadır. Geçmişte yaşadıklarımızdan gelecekte planladıklarımıza kadar bir plan çizeriz ve bu plan da bizim asıl kişiliğimizi oluşturmamıza giden yolda en büyük öncülümüz haline gelir. Peki tercihlerimiz bize milyonlarca farklı varyasyon, farklı yollar ve sonuç olarak farklı bir kişilik getirmez mi?  

Tam da farkına vardığınız gibi, baba olma öylesine kişisel bir durumdur ki, herkes için genel geçer sayılabilecek ideal kavramından bahsetmek hiç de doğru olmaz. Baba olmanın ideal yaşı diye bir şey varsa, onu belirleyen de siz olmalısınız.  

Çocuğunuz olduğunda gelecekte yaşayabileceğiniz hayatı bir hayal edin. Bunu yapabilecek gücünüz ve çocuğunuza ayırabilecek sevginiz varsa, devamı gelecektir. Gerekirse bunu belli aralıklarla test edin. Sonucu; ‘Evet, baba olmaya hazırım.’ olarak değerlendirebildiğiniz gün, kendi baba olma ideal yaşınızı buldunuz demektir! 

Baba olmak isteyen erkek 

baba-olmak-isteyen-erkek

Bir erkeğin baba olmayı isteme süreci; ‘Baba olmak nasıl bir duygu?’ diye merak etmesinden başlar. O minik merak, çığ olur büyür ve küçük bir bebeğin babası olmak için gerçek bir isteğe dönüşür. Bu süreçte baba olmak üzerine araştırmalar yapılır. Bazı gerçekler yüzüne çarptığında neredeyse vazgeçilir. Ancak o istek bir kere şekillendi mi, dindirmesi zordur.  

Baba olmak ustalık ister. Baba adayı da bunun gayet farkındadır. Bu nedenle o istek oluştuğu andan itibaren değişimler başlar; belki evde daha çok vakit geçirilir, belki olaylar hakkında daha pozitif hale gelinir. Yani o ufak istekle başlayan süreç; sizin baba olma hazırlığınızı çoktan başlatmıştır. 

Baba Oluyorsun Haberi 

Baba oluyorsun haberi; evlat sahibi olmak isteyen her erkeğin duymak istediği bir haberdir. Sevdiğiniz kadından duyduğunuz, baba oluyorsun sözleri; büyük bir mutluluğu da beraberinde getirir. Bu haberle birlikte, bebeğiniz doğduğunda sevdiğiniz kadından bir cümleyi daha duymak adına çabalar hale gelirsiniz: ‘Baba olmak en çok sana yakıştı.’. Bu duyduklarınız; sizi en iyi ve en güçlü baba adayı yapmaya yeter de artar bile! 

Baba olmak çok zor  

baba-olmak-cok-zor-is

Baba olmanın gerçekten zor olduğunu düşünüyorsanız, sürecin henüz daha başındasınız demektir. Hayır; aksini savunmuyoruz. Zaten baba olma çok zor. Bebeğiniz daha yeni dünyaya geldiğinde bile yüzlerce ihtiyacı olacak, bu ihtiyaçlar süreç içinde azalmayıp artacak. Bebeğinizin annesi zor dönemlerden geçecek. İleride çocuğunuz düşecek, kalkacak, üzülecek, ağlayacak… Bunların hepsinde, eşinizle birlikte, çocuğunuzun mutluluğu ve en iyi şekilde yetişmesi adına çabalayan sizler olacaksınız. Evet; farkındayız. Baba olma herkesin harcı değil

Ancak başta da söylediğimiz gibi; baba olmanın zor olduğunu düşünüyorsanız süreciniz daha yeni başlıyor demektir. Çünkü baba olma demek; çocuğu için en iyisi hangisiyse onu düşünüp uygulamak demek. Düştüğünde kalkmasını için onu desteklemek, ağladığında ona her şeyin iyi olacağını söylemek demek. Bu süreçlerin hepsini teker teker yaşadığınızda ve ona karşı duyduğunuz sevgiyle içgüdüsel olarak davranışlar sergilediğinizde; bir süre sonra öyle tecrübeli olacaksınız ki, hiçbir zorluk bir babanın karşısında duramayacak.  

Bu nedenle, baba olmanın zorluklarından şikâyet etmeyin. Sadece zaman verin, tecrübe edinin ve sonunda nasıl güçlü bir baba olduğunuzun farkına varın. 

Baba olmak erkeği nasıl etkiler? 

baba-olmak-erkegi-nasil-etkiler

Bir erkek baba olduğunda, evladına karşı olan davranışlarını seçmesini sağlayan bir karar mekanizması geliştirir. Bu karar mekanizması, kendi babasının ona karşı davranışlarına bağlı olarak oluşur. Çünkü her insanın, her erkeğin; gerçek anlamda şahitlik edebileceği tek babalık deneyimi kendi babasınınki olmuştur. 

Kendi içinde değerlendirmesini yapar; ‘Benim babam iyi bir baba mıydı? Babam beni güzel yetiştirdi mi? Babamın bana davranış şekli beni mutlu eder miydi?’. Bu değerlendirmelerden sonra, karar mekanizması sonuçlanır. Baba adayı, kendi çocuğuna nasıl davranacağına, deneyimleri sonucu karar vermiştir. 

Sonuç olarak, davranış seçimleri ne yönde olursa olsun, kendi çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek için her baba adayı çabalar. Bu noktada, ‘Baba olmak erkeği nasıl etkiler?’ sorusunu artık yanıtlayabiliriz: Baba olmak erkeği olgunlaştırır. Sorumluluk duygusunu kabartır. Koruma içgüdüsünü tetikler. İçindeki sevgiyi açığa çıkartır.  

Saydıklarımızın üstüne sayamadığımız pek çok getirisiyle, emin olduğumuz bir nokta var. O da şu ki: Baba olmak güzel şey… 

Bir cevap yazın