You are currently viewing BEBEĞİN CİNSİYETİNİN KIZ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?
bebegin-cinsiyeti-kız-oldugu-nasil-anlasilir-kiz-bebek

BEBEĞİN CİNSİYETİNİN KIZ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Hemen hemen bütün anne adaylarının ve çevresinin henüz bebek dünyaya gelmeden bebeğin cinsiyeti ile ilgili meraklanmaları haftalar ilerledikçe daha da bir merak konusu olmaktadır. Hele de ilk defa anne baba olacak olan ebeveynlerin daha da çok merak ettikleri sorular arasında yer alan Bebeğimin cinsiyetini evde nasıl öğrenebilirim? veya Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Kimi ebeveynler kız çocuk isterken kimileri de erkek çocuk düşkünü olurlar. Bu yazımızda Bebeğin cinsiyetinin kız olduğu nasıl anlaşılır? sorusuna yanıt aracağız.

Bebeğin cinsiyetinin kız olduğu nasıl anlaşılır?

Ultrason sırasında doktor görüşü almak dışında bebeğin cinsiyetini bilmek mümkün müdür?

Arkadaşlar ve aile, bir kız veya erkek çocuğa sahip olmanın belirtilerine işaret edebilir, ancak bunların çoğu muhtemelen bilimden çok tahmine dayalı olacaktır.

Gebeliğin 20. haftasında çekilen bir ultrason , bebeğin cinsiyetini söylemenin en güvenilir yoludur.

Bu yazımız, birinin kız çocuğu olacağına dair geleneksel olarak tutulan bazı işaretlerin yanı sıra, bunları destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıtın olup olmadığını tartışıyor.

Bir kıza sahip olmanın sekiz belirtisi

Bir kıza sahip olmanın sekiz geleneksel işaretinin ardındaki bilime bakıyoruz:

1- Şiddetli sabah bulantısı

bebegin-cinsiyeti-kız-oldugu-nasil-anlasilir-kiz-bebek

Bazı insanlar rutin sabah bulantısı olması ile annenin bir kıza sahip olacağının işareti olduğunu düşünürler . Ancak, yapılan son araştırmaların raporuna göre hamilelik sırasında hasta hissetme olayının bebeğin cinsiyetiyle bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu fark, kız çocuğu taşıyan kadınların sabah bulantısı yaşama şeklini etkileyebilir. Erkek çocukları taşıyanlardan daha kötü hissedebilirler.

2- Aşırı ruh hali değişimleri


Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler genellikle ruh hali değişimlerine neden olabilir. Bazı insanlar, kız çocuğu taşıyan kadınlar daha fazla östrojen miktarına sahip olduğunu ve bunun sonucunda daha huysuz olduklarını düşünüyor. Ancak araştırmalar bu teoriyi desteklemiyor.

Hormon seviyeleri hamilelik sırasında yükselir ve doğumdan sonra bebeğin erkek veya kadın olmasına bakılmaksızın düşer.

3- Ortada kilo alımı

Bir kadın hamileliği sırasında orta bölgesinde çok kilo alırsa, bazı insanlar bunun bir kız çocuğu olacağı anlamına geldiğini düşünür. Ayrıca vücudun hemen önünde kilo almanın bir erkek çocuğu gösterdiğine inanabilirler.

Yine, bilimsel kanıtlar bu teoriyi desteklemez. Bir kadının hamilelikte kilo aldığı yer vücut tipine bağlıdır.

4- Bebeği yüksekte taşımak

Bebeği yüksekte taşımak, kız sahibi olmanın sıklıkla tekrarlanan bir işaretidir. Popüler olması birşeyi değiştirmez çünkü bunun bilimsel literatürde yeri yoktur.

Bir kadının bebeğini nerede taşıdığı ona bağlıdır:

  • vücut tipi
  • kilo almak
  • fitness seviyesi
  • kas gücü

5- Şeker istekleri


Kadınlar hamileyken genellikle yeni istekler yaşarlar. Bazı insanlar, bir kadın şekere can atıyorsa, bir kız çocuğu taşıyor olabileceğini düşünürken, tuzlu aşerme bir erkek çocuğu gösterebilir.

Hamilelik sırasında aşırı yeme isteğinin bebeğin cinsiyetini gösterebileceğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

6- Stres seviyeleri

Bir kadının gebe kalmadan önceki stres seviyeleri bebeğin cinsiyetini etkileyebilir.2012 çalışmasıGüvenilir Kaynak stres hormonu kortizol seviyeleri ile erkek/kadın doğum oranı arasında bir ilişki buldu.

Bu çalışmada, yüksek kortizol düzeyine sahip kadınların kız çocuk sahibi olma olasılığı istatistiksel olarak daha yüksekti.

A 2013 çalışmasıGüvenilir KaynakYunanistan’ın Zakynthos adasında meydana gelen depremi takip eden iki yıl içinde erkek doğum oranının düştüğünü buldu. Araştırmacılar, adanın toplumunda artan stres seviyelerinin doğum oranını etkilediğinden şüpheleniyorlardı.

Stres ile henüz doğmamış bebeklerin cinsiyeti arasındaki ilişkiyi doğru bir yönde anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

7- Yağlı cilt ve donuk saçlar


Bazı insanlar yağlı cilde ve mat saça sahip olmanın, bir kadının bir kız çocuğu taşıdığı anlamına gelebileceğine inanır.

Bu inanç bilimsel temellere dayanmamaktadır.

Öte yandan, hamilelik zamanlarında yağ üretim miktarı veya saçın fiziksel görüntüsünedeki değişiklikler, hormonal değişiklikler veya perhizlerdeki değişikliklerle alakalı olabilir.

8- Bebeğin cinsiyeti hızlı kalp atışına bağlı mıdır?


Bazı insanlar, anne karnındaki bebeğin kalbinin hızlı atmasını, doğacak olan bebeğin kız cinsiyetinde olabileceğine inanır.

Bununla birlikte, araştırmacılar, on yıllar önce , erkek ve dişi fetüslerdeki kalp atış hızı arasında önemli bir fark bulamayan bir çalışmada bu efsaneyi çürüttüler.

Bilimsel açıdan yaklaşınca her şeyin daha güvenilir olduğunu unutmayın. Çevrenizde sizi etkileyen veya farklı yöntemler denetmekisteyen yakınlarınıza kulak asmayın. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenizi dileriz 🙂

Bir cevap yazın