Bebeğin Gelişimi üzerinde Etki eden Besinler

Gebelikte bebeğin gelişimini pek çok şey etkiler, annenin yediği yiyecekler özellikle de bebeğin normal şekilde büyümesi ve organlarının sağlıklı gelişmesi için etkilidir. Bebeğin gelişimi ve organlarının sağlıklı şekilde oluşumu özellikle de anneden gelen besinlere bağlıdır. Sağlıklı bir gebelik süreci için özellikle tüketilmesi gereken besinler mevcuttur ve gebeyken bu besinlerin çeşitli şekilde tüketilmesi bebeğin sağlığını ciddi anlamda etkileyebilir.

Hangi Besinler Bebeğin Gelişimi Üzerinde Olumlu Etkiye Sahiptir?

Çeşitli besinler ve besin grupları gebelik sürecinin çok daha rahat geçmesini sağlar ve bebeğin de gelişimini olumlu şekilde etkiler. Bebeğinin sağlıklı şekilde gelişmesini isteyen, gebelik sürecinin sıkıntısız olmasını dileyen tüm anneler bu besinleri almalıdır. Peki bu besinler nelerdir?

Süt ve Süt Ürünleri:

Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından oldukça zengin olduğu için hem annenin hem de bebeğin gebelik sürecinde güçlenmesini sağlar. Bebeğin gelişimi için anneler bol süt ve süt ürünleri tüketmelidir.

Et ve Balık:

Protein annelerin en çok ihtiyaç duyduğu bir diğer besindir ve bu besinin yeterli miktarda alınması gerekir. Demir ve protein anlamında oldukça zengin olan kırmızı et ve omega 3 bakımından zengin olan balık ürünleri bu dönemde özellikle aksatmadan tüketilmelidir.

Yumurta:

Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta hem annenin hem de bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Sebze ve Meyveler:

Özellikle de yeşil yapraklı sebzeler hamilelikte tüketimi, annenin kabızlığının giderilmesine katkı sağlar. İçeriklerindeki lif, vitamin ve mineraller de ayrıca bebeğin gelişimi için büyük bir önem taşır.

Ayrıca Okuyunuz: Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin gelişimi açısından Baklagiller:

Baklagiller protein açısından et gibi zengin olduğundan dolayı sıklıkla tüketilmelidir. Protein ve demir açısından da zengin bir kaynak olan baklagiller hamilelikte sıklıkla tüketilmelidir. Bu besinler hem annenin hem de bebeğin gebelik sürecinde gelişimini ve sağlığını olumlu şekilde etkiler.

Bu besinler yalnızca annenin değil bebeğin gelişimi üzerinde de büyük katkı sağlar. Anne karnındaki bebeğin gelişimi için pek çok mineral ve vitamin doğal şekilde alınmalıdır. Bu besinler hormonların da dengeli ve düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Hamilelikte hormonlar oldukça önemli olduğu için annelerin de hormonal açıdan sağlıklı gelişim göstermesi özellikle aldıkları besinlere bağlıdır.

Özellikle de gebeliğin ilk aylarında beslenme düzeni ve alınan besinler oldukça önemlidir. Bu dönem bebeğin temel gelişiminin başladığı dönemdir. Bu sebeple de alınan besinlerin kalitesi ve içerikleri son derece büyük önem taşır. Bu dönemde kafein içeren yiyeceklerin ve içeriklerin kısıtlanması oldukça önemlidir çünkü kansızlık yapabilen kafein aynı zamanda da metabolizmada değişikliklere sebep olabilir. Hamileliğe henüz alışmamış olan vücudun dengesinin ani değişimlere uğramaması açısından da bu tür besin maddelerinin yoğun şekilde alınmaması oldukça önemlidir.

Fındık, ceviz ve badem gibi yemişlerin vitamin, mineral ve yağ oranları yüksek olduğu için bunlar da hamilelikte hem annenin hem de bebeğin gebelikteki gelişimi açısından önemlidir. Bu yemişler özellikle de çiğ olarak tercih edilmelidir, tuzlu yemişler fazla tercih edilmemelidir.

Ayrıca Okuyunuz: Bebek Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın