Bebek Aktivite Önerileri

Bebek Aktivite Önerileri

Bebeğiniz, öncelikli olarak kendini, sorasında ise çevresini keşfedeceği süreçte, pek çok yenilikle karşılaşacak. Bebek aktivite önerileri bu bağlamda; yeniliklerle karşılaşmaya hazır bebeğinizin, en yararlı şekilde gelişimini sürdürebilmesi adına danışabileceğiniz, keyifli zamanları da beraberinde getiren bir uygulamadır. 

Oyun çağında ilgiyle büyütülmüş bebeklerin, ilgisiz kalanlara göre; yetişkinlik dönemlerinde kişisel becerileri daha yüksek ve daha zeki bireylere dönüştükleri, bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. 

Bilinçli anne-babalar, bebek gelişimi için en verimli zamanlar olan oyun çağında, bebeklerinin yanında olmaya ve onları iyi aktivitelere yönlendirmeye çalışıyorlar. Özellikle, fazla dışarıya çıkmanın olumsuz sonuçlar yaratabildiği pandemi şartlarında, ebeveynler de evde bebek aktiviteleri arayışına girmekteler.  

Bizler de, ebeveynlere bebek aktivite önerileri sunmak adına bir hazırlık yaptık. Hazırladığımız makalede, aynı zamanda ‘Ay ay bebek aktiviteleribebek aktivite masası, bebek aktivite oyuncakları’ gibi; ilginizi çekebilecek diğer başlıklara da ulaşabilirsiniz. 

Önemli: Bebek Odası Yapma Tüyoları

Ay Ay Bebek Aktiviteleri 

bebek-aktiviteleri-anne-bebek-oyunu
 • 1 Aylık Bebek Aktivite: Yenidoğan kategorisinde sayabileceğimiz 1 aylık bebekler için aktivite önerileri, genel bağlamda bebeğinizin göz temasına ve kavrama refleksine dayalı olarak ilerleyecektir. Bu dönemde, ebeveynler, bebeklerinin oyun merkezi haline gelebilirler. Örneğin, bebeğinize gülümseyip, sesiniz kötü olsa dahi şarkı söylemeniz, onu mutlu edecektir! 
 • 2 Aylık Bebek Aktivite: 2 aylık bebekler, sesin geldiği yeri algılayıp, kafalarını o tarafa doğru çevirme yeteneklerini kazanırlar. 2 aylık bebek aktiviteleri, bebeğinizin etrafında konum değiştirerek, gerek kendinizin gerekse oyuncak veya nesnelerin çıkardığı sesleri takip etmesini sağlamanız üzerine kurulu olabilir. 
 • 3 Aylık Bebek Aktivite: 3 aylık bebekler, gittikçe hareketlenmeye başlamalarının yanı sıra, çeşitli sesler çıkartmak konusunda da fazlaca ilerleme kaydederler. 3 aylık bebekler için aktiviteler, onun çıkardığı sesleri yer değiştirerek taklit etmek; böylece hem eğlendirici hem de size doğru dönmesiyle kaslarını güçlendirici bir oyun hazırlamak şeklinde gerçekleşebilir. 
 • 4 Aylık Bebek Aktivite: 4 aylık bebekler, oyun sırasında kendi yeteneklerini keşfedebilecek durumdadır. Örneğin onunla oyun oynarken, elinizdeki oyuncağı yere düşürüp oyuncağın nerede olduğunu sorduğunuzda, bebek gözleriyle yerdeki oyuncağı bulacaktır. Ufak da olsa, bu gibi oyun içinde oyun yaratmak, bebeklerin gelişiminde olumlu etkiler yaratır. 
 • 5 Aylık Bebek Aktivite: 5 aylık bebekler için aktivite önerileri, başlı başına çevreyi keşfetme üzerine kurulu olabilir. Yavaş yavaş benliğini ve çevresini keşfetmeye/anlamaya başlayan bebeğiniz için; evdeki nesneleri tanıtmak, odaları gezdirerek ona anlatmak, en eğlenceli oyun yerine geçecektir. 
 • 6 Aylık Bebek Aktivite: 6 aylık bebekler, artık kitaplara ilgi duyabilecek yaşa gelmiştir. 6 aylık bebeğinizin seviyesine uygun olacak şekilde bir bebek aktivite kitabı seçip birlikte okuyabilir; sayfaları onun çevirmesine izin vererek ince motor becerilerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. 
bebek-aktivite
 • 7 Aylık Bebek Aktivite: 7 aylık bebekler için aktiviteler, öğrenme odaklı ilerlerse, bebeğin gelişimi üzerinde oldukça fayda sağlayacaktır. Örneğin, birkaç tekrar olacak şekilde ‘Ce-ee’ oyununu bebeğinize uygulayıp, hemen ardından onu gıdıkladığınızda, artık bu oyun sonrasında gıdıklanacağını kavrar ve kendini savunmayı öğrenir. 
 • 8 Aylık Bebek Aktivite: 8 aylık bebekler, emeklemek ve yavaştan da olsa adım atmak için kendilerini hazır hissettikleri dönemdedir. 8 aylık bebekler için aktiviteler, bebeğin emekleyerek sevdiği bir oyuncağa ulaşmasını sağlamak veya ona destek olarak ufak adımlar attırmak üzerine kurulabilir. 
 • 9 Aylık Bebek Aktivite: 9 aylık bebeğinizle oyun oynarken, oyuncaklarını onun göreceği bir yere saklayıp, ‘Sakladım, haydi sen bul.’ tarzında yönlendirici cümleler kurarsanız; bebeğiniz komutu yerine getirecektir. Bunu yaparken zekâ gelişiminin yanı sıra, fiziksel gelişimi de desteklenir. 
 • 10 Aylık Bebek Aktivite: 10 aylık bebeğiniz, oyunlarını kendisi kurgulayabilmek için yeterli seviyeye ulaşmıştır. Bu dönemde edineceğiniz bebek aktivite halısı; bebeğinizin kendi başına da oyun oynayabildiğini sizlere kanıtlayacaktır. Onun kendine güven kazanması için bu duruma bir süre izin verebilirsiniz, elbette tamamen bebeğinizi kendi başına bırakmaktan bahsetmiyoruz! 
 • 11 Aylık Bebek Aktivite: Bebeklerin 11. aydaki gelişimleri, konuşma yeteneklerinin artması üzerinedir. Bu dönemde aynı zamanda; nesneler arasındaki farkları öğretebilirsiniz. Örneğin ‘Büyük-küçük, kare-yuvarlak’ gibi tanımları kavramasını sağlayacak oyunlar oynamak, gelişimine katkı sağlayacaktır. 
 • 1 Yaş Bebek Aktivite: Bir yaş bebekler için aktivite, en ilgi çekici haliyle boyama yapmak üzerine kurgulanabilir. Tabii bebeğiniz, bu seviye için sadece ufak karalamalar düzeyinde çizimler yapabilecek olsa da, renkleri öğrenmesi ve kalem tutarak ince kavrama yeteneklerini geliştirmesi adına, oldukça faydalı olacaktır. 

Bebek Aktivite Masası 

bebek-aktivite-masasi

Bebek aktivite masaları, 1 yaşını geçen dönemlerde, bebeğinizin sabit alanda belli süre ilgilenebileceği bir ortam yaratması adına oldukça verimlidir. Evde, bebek aktivite masası gibi bebeğinize ait alanların bulunması, ona mutlu ve güvende hissettirecektir. Bebeğiniz aktivite masası ile ilgileniyorken, ister onun oyununa katılın, isterse masayla birlikte edinebileceğiniz diğer bir oyun alanı olan bebek aktivite tahtası üzerinde çizimler yaparak bebeğinizi eğlendirin. 

Bebek Aktivite Oyuncakları 

bebek-aktivite-oyuncaklari

Bebeğinizin ilgisini çekebilecek oyunların, temel olarak oyuncaklar üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncakların renkli dünyası, hareketleri, çıkardığı sesler hangi bebeğin ilgisini çekmiyor ki?  

Ancak bebek aktivite oyuncakları seçerken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var: Öncelikle, seçeceğiniz oyuncak bebeğinizin seviyesine uymalı. Oyuncağın hiçbir bileşeni zararlı kimyasal içermemeli. Aynı zamanda, ‘Fazla fazla oyuncak alayım, ilerde oynar.’ düşüncesi de, bebeğin bağlılık durumunu hiçe saydığından, beğenmemezlik gibi olumsuz durumlar ortaya çıkarabiliyor. 

Önemli: 2021 Bebek İsimleri – Popüler Olanlar

Bebek Aktivite Merkezi 

bebek-aktivite-merkezi

Bebek aktivite merkezi, ufak bir alanda sağladığı onlarca farklı oyun imkanıyla, ebeveynlerin bir numaralı tercihi haline gelmiştir. Pek çok markanın, onlarca çeşitte ürününe ulaşabileceğiniz bebek aktiviteleri merkezi, oldukça faydalı alanlarda hizmet vermektedir. Örneğin; bebeğinizin dikkatini çeken, uzun süreli oynayabileceği rengarenk oyuncak çeşitlerine sahiptir. Ürün içeriğindeki bazı oyuncaklar, bebeğin zekâ gelişimine, bazılarıysa fiziksel gelişimine odaklanarak katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda oturma ve ayakta durma eylemlerine aynı zamanda imkân tanıması, bebeğinizin yorulmadan oyun oynayabilmesini sağlayacaktır. 

Bebek Aktivite Havuzu 

bebek-aktivite-havuzu

İçine, yaz aylarında su, kış aylarında yumuşak toplar koyabileceğiniz bebek aktivite havuzları; son dönemde popüler hale gelen uygulamalardan biri olmuştur. Bebek aktivite havuzu; bebeğinizin kendi oyununu yaratması sonucunda kişisel yaratıcılığının gelişmesine katkıda bulunması ile bebeğinize, onu bırakabileceğiniz sabit ve güvenli bir ortam oluşturmasıyla ebeveynlere hizmet etmektedir. 

Önemli: Bebekler İçin 7 Maddede Güvenlik Önlemleri

Bir cevap yazın