Bebek Bakım Rutini – Bebek Cilt Bakımı

Bebek Bakım Rutini – Bebek Cilt Bakımı

Oldukça ince ve hassas bir yapıya sahip olan bebek cildi için, özenle araştırılması gereken noktalar arasında; ‘Bebek cilt bakımı nasıl olurBebek bakım rutini içerisinde neler yapılır? Yenidoğanlarda cilt bakımı’ gibi konular yer alıyor.  

Bizler de bu konularda sizlere rehberlik edebilmek için, ‘Bebeğinize sunabileceğiniz en faydalı cilt bakımı nasıl olmalı?’ üzerine bir metin hazırladık. 

Öncelikli olarak, bebeğiniz için tercih edeceğiniz bakım ürünlerini, doktorunuza onaylatmadan kullanmamanız gerektiğini hatırlatırız. Çünkü, bebeğinizin, oldukça ince ve narin olan cildi, aynı zamanda alerjilere de son derece açıktır. 

Bebekler İçin En Faydalı Cilt Bakımı Nasıl Olur? 

bebek-bakim-rutini
  • Düzenli şekilde banyo yaptırarak ilk adımlarınızı atın. 

Bebek bakım rutinine başlamak için en önemli nokta düzenli banyo olsa gerek. Bebeğiniz banyo sonrasında temizlenmiş, cildi ve saçları için ilk bakımını almış olacak. Peki bebeğe banyo yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?  

Güvendiğiniz, kaliteli bir bebek şampuanı ile bebeğinizi güzelce yıkayın. Göz yakmayan şampuanlar, bebeğinizin banyo sırasında sakin kalabilmesini kolaylaştıracaktır. Bu sırada, kafasına çok fazla su yönlendirmeyin ki, herhangi bir su yutma tehlikesi yaşanmasın. 

  • Bebek masajı ile hem cildini nemlendirin hem de sakinleşmesini sağlayın. 

Bebek cilt bakımı nasıl olur?’ sorusunun, önemli bir diğer cevabı ise, bebeğinizin tüm vücuduna, bebekler için nemlendirici kremlerle veya bebek losyonlarıyla iyi bir masaj uygulamaktır.  

Masaj sırasında, doktorunuzun önerdiği cilt bakım ürünlerinden elinize az miktarda alarak, ufak dokunuşlarla bebeğinizin vücuduna yayabilirsiniz. Bu sayede, kurumaya oldukça yatkın olan bebek cildi, nemini koruyacaktır. 

  • Bebeklerde cilt kuruluğu problemiyle savaşın. 

Bebeğinizin cildi, yumuşacık ve tertemiz görünebilir. Bu tatlı görünüşe aldanarak, bebek bakım rutini hususunda gereken özeni göstermemek, sonradan hem seni hem de bebeğini rahatsız edecek bazı problemlere yol açabilir. 

Bebeğin cildinin oldukça hassas olduğundan bahsetmiştik. Bunun üzerine cilt bakımını da eksik ederseniz, kuruma, çatlama, kızarma, pişik gibi pek çok sorunla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu noktada, bebeğinizin cildine uygun olarak; katkı maddeleri içermeyen, cilt kuruluğuyla içindeki doğal yağlar ile savaşabilen, anti-alerjenik özellikli bebek bakım ürünlerini kullanılabilir. 

  • Bebeğiniz için doğru kıyafetleri seçin. 

‘Bebek bakımı ile ilgili bir şeyler okuyordum, hangi ara konu kıyafetlere geldi?’ demeyin. Bebek cilt bakımı konusunda, size sorun yaratabilecek en önemli etkenlerden biri yanlış kıyafet seçimi olmaktadır. 

Bebeğinizin kıyafetleri pamuklu, nefes alan yapıda olmalıdır. Aksi taktirde yapacağınız seçimler, bebeğinizin cildinde isilik, pişik gibi cilt problemlerinin oluşmasını tetikler. 

Bebeklerde Cilt Bakımının Püf Noktaları – Bebek bakım rutini

Neredeyse her ebeveyn, bebeğinin cildini korumak üzere, doktorundan onaylı olarak pek çok bebek cilt bakım ürünü kullanıyor. Bunca bakım ürünü arasında ise, yeri yıllardır hiç değişmeyen bir ürün bulunuyor: Islak mendil! 

Bebeğinizin cildiyle temas eden yemek artıklarını temizlerken, tuvaletini yaptıktan sonra ‘ortalıkta kalanları’ yok etmek amacıyla, hatta içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında, dışarıda bir yere dokunduğu anda dezenfeksiyon sağlamak için ıslak mendilleri kullanıyoruz. Kullandığımız ıslak mendillerin içeriği, özellikle alkol içermemesi, bu hususta dikkat etmemiz gerekenlerden.  

Mümkün olduğu müddetçe, ıslak mendil yerine, ıslatılmış pamuk kullanılmayı daha sağlıklı buluyoruz. Islak mendil kullanmanız gereken durumlarda ise, bebeğiniz için en kaliteli olanı seçmek önemli. 

Önemli

Bebekleriniz hakkında endişelendirecek tavsiyelerden uzak durun. Aksi halde kafanız karışacaktır ve bu kez her hareketinizden şüpheye düşecek ve doğru bildiklerinizi de yanlış yapmaya meyilli olacaksınız.

Web sayfamızda ki diğer içeriklerimize göz atarak bebek bakım rutini ve bebek bakımı konularında merak ettiğiniz her konuda profesyonel ekibimizin kaleminden çıkan makalelerimizi okuyabilirsiniz. Aşağıda bebek bakımı konularına ulaşabileceğiniz yazılarımızın linklerini bırakıyorum. Sizler de kafanıza takılan her hangi bir konuda web sitemizin soru sor bölümünden ve iletişim bölümünden bizlere ulaşarak aklınızdaki gerekli veya sizi endişeye düşüren konular hakkında detaylı açıklamalara sahip olabilirsiniz.

Bebek bakımı hakkında buraya tıklayarak tüm paylaşımlarımıza erişim sağlayabilirsiniz. Anne ve anne adaylarının buluştuğu ve birbirlerine soru sorduğu ve cevapladığı Soru-cevap bölümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Hoşçakalın, sevgiyle kalın yavrularınıza iyi bakın. Onlar evimizin ve bizim biricik varlığımızdır. Rabbim herkese evlat sevgisini ve o sevgiyle bir ömür yaşamayı nasip etsin inşallah.

İnstagram: Bebeğime gebeyim

Bir cevap yazın