You are currently viewing Bebek Bezi Tercihi 5 Madde

Bebek Bezi Tercihi 5 Madde

Bebek Bezi Tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Bebek bakımı ebeveynleri sürekli bir seçime sürüklüyor. Bebeğim için alacağım ürünlerin hangisi daha iyi? Fiyat olarak hangisi daha uygun?… Bebek bezi tercihi yapmak da bu soruların hepsini teker teker yanıtlamayı gerektiren konulardan yalnızca bir tanesi. 

Ebeveynlerin tek çabası bebekleri için en iyi şartları sağlamak. Ancak herhangi bir noktada, bir tercihte bulunulması gerektiğinde, hiç de fazla zamanları olduğu söylenemez. Örneğin o kadar fazla bebek bezi markası var ki! ‘Yeterince esnek mi? Emiciliği nasıl? Fiyatı uygun mu?’ gibi soruların içerisinde ebeveynler kayboluyorlar. Zaten cevap da genellikle deneme-yanılma yöntemiyle belirleniyor. Tabii, bebeğinizin günden güne büyüdüğü de bir gerçek. Ya siz istediğiniz tüm şartları bir araya topladığınız sonuca ulaştığınızda, o çoktan bir sonraki evreye geçmiş olursa? 

Bizler de bu noktada, en azından bebek bezi seçimi, bebek bezi tercihi hususunda sizlere yardımcı olabilmek, ‘Hangi bebek bezi tercihiniz olsun?’ sorusunu ayrıntılarıyla yanıtlamak üzere makalemizi hazırladık. Keyifli okumalar diliyoruz. 

1- Bebek Bezi Tavsiyeleri  

bebek-bezi-tercihi-bebek-bezi-secimi

Ebeveynlerin deneyimleri, özellikle bebek bezi önerileri hususunda oldukça fayda sağlıyor. Geçmişteki deneyimlerimize ek olarak, günümüz teknolojisi sayesinde, artık bir bebek bezinden ne istediğimizi biliyoruz.  

Gelin, ‘Bebek bezi seçerken nelere dikkat edilmeli?’ sorusunu yanıtlayalım: 

 • Yüksek Emicilik: Bebek bezlerinin, çok uzun süreli değiştirilmeksizin kullanılmaması gerektiğini biliyoruz. Ancak kullanıldığı süreçte, yüksek emicilik özelliği göstermesi de oldukça önemlidir. Bu sayede bebeğinizin boşaltım ürünleri onun vücuduyla temas etmez, tenini tahriş etmez ve hareketlerini kısıtlamaz.  
 • Uzun Süre Kuruluk: Özellikle gece uykusunda olan bir bebeğin, sıklıkla uyanma sebebi, bezindeki ıslaklık hissi olabilir. Aynı zamanda, gündüz oyun oynarken bile aynı rahatsızlık hissi, bebeğinizin dikkatini dağıtıp neşesini kaçırabilir. Bu noktada, bebek bezinin bir diğer faydası, uzun süreli kuruluk hissi olmalıdır. Bebek bezi tercihi yaparken buna dikkat.
 • Güvenilir ve Sağlıklı Malzemeden Üretilmiş Olması: Bebek bezi yorumları incelendiğinde, kaliteden uzak olarak üretilmiş bazı bebek bezlerinin alerjen özellikte olabildiği görülmüştür. Bu nedenle, bebek bezi seçiminizi tamamlamadan önce, yazımız içerisindeki ‘Bebek bezinde olmaması gereken maddeler’ başlığına ulaşarak konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 
bebek-bezi-tercihi-bebek-bezi-tavsiyeleri
 • Uzmanlarca Geliştirilmesi/Onaylanması: Bebek bezinin farklı noktalarda çeşitli testlere tabi tutulması ve uygulanan testlerin tümünün başarıyla tamamlanması, üretimi gerçekleştiren bebek bezi markası üzerindeki güveni ve ilgiyi bir hayli artırıyor. Sizler de, kimyagerlerden, dermatologlara; çocuk doktorlarından, toksikologlara kadar örneklerini çoğaltabileceğimiz pek çok sahada, test edilen ve onaylanan bebek bezi tercihi yapabilirsiniz. 
 • Ergonomik Yapı: Ergonomik yapıda bir bebek bezi seçimi yapmak demek; beden olarak bebeğinizin vücuduna oturan yapıda, sızdırma yapmadığı için hareket kabiliyetini kısıtlamayan, yan bantlarının sağlam yapışkan özellikli olduğu, nefes alabilen ve esneyen yapıda, belli bir bölgede toplanma göstermeyen ve neredeyse yok gibi hissettirecek incelikte olması gibi özelliklerin tümünü sağlaması demektir.  
 • Yumuşak Doku: Yazın, bebeğinizin üzerindeki tüm kıyafetleri çıkartarak, onun rahat gezmesini sağlamayı ve bir yandan da onu mıncırmayı amaçladığınızı biliyoruz! Ancak yazın o sıcağında bile bebeğinizin ayrılmaz parçası, bebek bezi tercihi oluyor. Bu noktada, seçeceğiniz bebek bezinin yumuşacık bir dokuya sahip olması ve bu sayede, ortaya çıkabilecek isilik, pişik gibi cilt problemlerini önlemesi de epey önemlidir. 
 • En Üst Standartlarla, Ebeveynlere Ulaştırılması: Seçeceğiniz bebek bezi, en iyi geliştirilme formülüne sahip, bebeğiniz için en iyi kullanım koşullarını sağlıyor durumda olabilir. Peki ya üretim ve saklama koşulları? Bebek bezi üreticilerinin, belli güvenlik standartlarını yerine getirmesi, hijyenik koşullarda üretim yapıp, ürünleri el değmeden paketlemesi, ebeveynlere ulaştırma hususunda en uygun şartları sağlaması gibi pek çok sorumluluğu bulunmaktadır.  

2- Yenidoğan Bebek Bezi Tercihi 

bebek-bezi-tercihi-bebek-bezi-secimi-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Yenidoğan bebek bezi tercihi için yapacağınız değerlendirmelerde, normal bir bebek bezine kıyasla ekstra iki duruma daha tercih önceliği fırsatı vermelisiniz: Birincisi, yenidoğan yaş grubuna özel olarak üretilmiş kalıp olması; ikincisi ise, bebek bezi tercihi , bebeğin göbek bağına zarar vermeyecek yapıda olması.  

Bebek Bezi Islaklık Göstergesi 

bebek-bezi-tercihi-bebek-bezi-secimibebek-bezi-tercihi-bebek-bezi-secimi

Bebek bezi üreticileri son zamanlarda, ebeveynlerin hayatını kolaylaştıracak bir diğer güncellemeyi, yani bebek bezi ıslaklık göstergesi panelini, bebek bezlerine eklemeye başladılar.  

Bebek bezi ıslaklık göstergesinin öncelikli faydası, bezin kullanımına bağlı olarak renk değiştirerek, bezdeki doluluk oranını, daha bebeğin altını açmadan ebeveynlerin öğrenmesini sağlamaktır.  

Bebeğin bezini sadece kontrol etmek amacıyla açmanın vakit kaybettirmesi, bunun için her zaman uygun ortam bulunamaması gibi sebeplerle, son zamanlarda hayatımıza girmeye başlayan bu güncelleme, hızla popülarite kazanarak, talep eden kitlesini artırmaktadır. 

3- Bebek Bezinde Olmaması Gereken Maddeler 

bebek-bezi-tercihi-bebek-bezi-secimi-bebek-bezinde-olmamasi-gereken-malzemeler

Bebek bezinin güvenilir ve sağlıklı malzemeden üretilmiş olması hususunun ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Peki anne-babalar bebek bezinde olması normal kabul edilen ve bebek bezinde olmaması gereken maddeler arasındaki ayrımı nasıl yapacaklar?  

Öncelikle bebek bezlerinin içerikleri açısından, organik bebek bezi ve normal bez olmak üzere iki ana kategoride incelendiğini söyleyebiliyoruz. Organik bebek bezleri, herhangi bir markette bulabileceğiniz türde değil maalesef. Ufak bir araştırma ile özel üretim şirketlerinden temin edilmesi gerekiyor. Fiyatı da, normal beze göre biraz cep yakabiliyor. Ancak ‘doğal’ adını almasının bir sebebi var. İşinin ehli olan üreticiler, doğal bebek bezi içerisinde, bebeğin sağlığını tehlikeye atabileceği belirlenen herhangi bir maddeye yer vermiyor. Bu özelliğiyle, son zamanlarda ebeveynlerin dikkatini bir hayli çekiyor. 

Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bebek bezlerinde ise, bazı bebek bezi markaları güvenirlikleriyle alanlarının önde gelenleri arasında yerini alıyor. Bu markalar, bebek bezinde olmaması gereken; 

 • Paraben 
 • Çeşitli parfüm alerjenleri 
 • Klorlu beyazlatıcılar 
 • Fitalat  
 • Boya 
 • Diğer toksik materyaller 

gibi maddelere ürünlerinde yer vermeyerek, bugünkü konumlarını kazanmış durumdalar. 

4- Bebek Bezi Alerjisi 

bebek-bezi-tercihi-bebek-bezi-alerjisi

Bir bebek bezinin; bebek bezinde olmaması gereken maddeler başlığı altında örneklerini sunduğumuz kimyasalları içermesi, hijyenik koşullarda üretilmemesi, güvenlik standartlarına tam olarak uymaması, yeterince test yapılmaması gibi durumlarda, bebek bezi alerjisi denen sağlık problemine yol açabildiği bilinmektedir. 

5- Bebek Bezi Fiyatları 

Hem bebek bezi üreticilerinin sayıca fazlalığı hem de bu üreticilerin, kendi içerisinde ürettiği bebek bezi çeşitleri hususundaki kalabalığın sonucu olarak; bebek bezi fiyatları için ortalama bir sayıdan bahsedilememektedir. 

Bebek bezi tercihi için bu linkten alternatiflere bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın