Bebek Odası Hazırlama

Bebek Odası Hazırlama

Bebek sahibi olacağını öğrenen anne-baba adaylarının, hamilelik sürecinin sonlarına doğru tamamlaması gereken bir diğer görev de bebek odası hazırlama oluyor. Dünyaya gelecek minicik bebeğin, ebeveynleri tarafından özenle hazırlanan bir ev ortamında büyümesini kim istemez ki? 

Bir yandan hamilelik sürecinin son aylarının getirdiği telaş, bir yandan en ucuz ve en güzel bebek odası hazırlıkları için çaba sarf etmek; ebeveynler için yorucu bir süreç halini alabiliyor. Elbette ki, bu süreci kolaylaştırmak ve herkesin fazla yorulmadan, keyifle halledeceği çalışmalara dönüştürmek mümkün. Konuyla ilgili püf noktalara ulaşmak için metnimizi inceleyebilir; ‘Bebek odasında olması gerekenler, bebek odası dekorasyonbebek odası modelleri’ gibi ilginizi çekebilecek diğer temalara da göz atabilirsiniz. 

Bebek Odasında Olması Gerekenler 

bebek-odasi-hazirlama

Fiziki ihtiyaçları bir kenara bırakırsak; bebek odasında olması gereken en önemli unsurlar rahatlık ve güvenlik olmalıdır. Bebeğinize özel olarak, titizlikle hazırladığınız bebek odasının sadece güzel görünmesi yeterli değildir. Aynı zamanda bebeğiniz için en ideal ortamı oluşturmalıdır. 

Bu bağlamda, bir bebek odasında olması gerekenler şekildeki gibi sıralanabilir: 

 • Sürecin daha başında yapacağınız ilk tercih, doğru bebek odası seçimi olmaktadır. İdeal bebek odası hazırlama; yaklaşık 12-15 m² boyutlarında, ışık alabilen ve hava değişiminin yapılabildiği en az 1 pencereye sahip olan odalardır. Ayrıca, odanın kuzey tarafa bakan kısımda bulunması, yaz-kış mevsimleri için uygun sıcaklık değerlerinin sağlanmasını kolaylaştıracaktır. 
 • Bebek odasında tercih edeceğiniz materyallerin, gerekli uygunluk sertifikalarına sahip olmasına ve kolayca temizlenebilir özellikte oluşuna dikkat etmelisiniz. 
 • Bebek odası öncelikle doğal güneş ışığı almalıdır. Yapay aydınlatma yöntemi olarak tercih edilen ışık kaynaklarında dikkat edilmesi gereken ilk özellik, ışığın kuvvetli yayılım göstermemesidir. Çünkü bebeklerin ışık kaynağıyla direkt göz teması kurma gibi bir yatkınlıkları bulunmaktadır. Ayrıca bebek odası ışıkları seçiminde, sarı/beyaz gibi dinlendirici renkler kullanılmalıdır. 
bebek-odasi-tasarimlari
 • Bebek odasında, mutlaka bir sıcaklık ve nem ölçer bulundurmalısınız. Böylece bebeğinizi hastalığa sürükleyebilecek etkenlere karşı önceden önlem alabilirsiniz. 
 • Bebek odası ses yalıtımı sağlanması gereken ev bölümleri arasında ilk sırayı almaktadır. Bebeğinizin uykuyu en verimli şekilde değerlendirebilmesi için, dış seslere karşı oldukça yalıtımlı bir oda dizayn etmeniz gerekebilir. Sizler zaten onun sesini bebek telsizi sayesinde duyacaksınız, bu nedenle konuyla ilgili endişeye kapılmaksızın önlem alabilirsiniz. 
 • Bebeğinizin büyüme evrelerini hızlıca atlattığına gözlerinizle şahit olacaksınız. Bu durumda sürekli olarak bebek odası eşya yenilemesine gitmek yerine, son zamanlarda popüler olan akıllı mobilyalar tercih ederek, dönüşebilen odalar yaratabilirsiniz. 

Yenidoğan Beşiği 

Yenidoğan bebekler, uyku evrelerinde sıklıkla annelerine ihtiyaç duyabildikleri için, bebeğe kolayca erişimin sağlanabilmesi adına; normal bir beşikten daha küçük, tüm tabanı örten kaliteli bir şilteye sahip olan yenidoğan beşikleri tercih edilebilir. 

Bebek Beşiği  

bebek-besigi-bebegime-gebeyim

Bebeğin büyüme hızı düşünüldüğünde, akıllı mobilyaları tercih etmenin mantıklı olacağından bahsetmiştik. Bebeğiniz için bebek beşiği tercihinizde de, yaşlara göre büyüme kapasitesi olan beşiklere yönelmeniz uygun olacaktır. 

Bebek yatağı seçiminizde ise dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir: 

 • Orta sertlikte yatakları tercih edin. 
 • Kullanılmış yatakların bakteri yuvası olabileceğini göz önünde bulundurarak bunları tercih etmeyin. 
 • Yünle doldurulmuş yataklardan uzak durun. 

Bebek Odası Gardırop 

bebek-odasi-hazirlama-bebek-gardrop-modelleri
bebek odası gardırop çeşitleri

Bebeğinizin neredeyse sizden çok eşyaya sahip olacağını göz önünde bulundurarak, bebek odası gardırop tercihlerinizi çok bölmeli ve fonksiyonel olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bebek odası askılıkları kullanmanız, kıyafetlerin düzen içerisinde kalmasını sağlayarak istediğinizi bulmayı kolaylaştırır. 

Bebek Odası hazırlama Renkleri 

Bebeğinizin odasını tasarlarken tercih edeceğiniz renklerde ve boyalarda da bazı kriterlerin sağlanması önemlidir. Bebek odası renk skalasında yeşil, mavi gibi pastel tonlara yönelmeniz, bebeğiniz üzerinde sakinleştirici bir etki oluşturacaktır. Tercih edeceğiniz rengin açık tonlarda olması, odanın ferahlığını da artırmaktadır. 

Bebek odası duvar boyası seçiminizde ise; kullanacağınız boyanın sağlıklı olması ana kriter olmalıdır. Bebek odaları için genellikle, antibakteriyel ve kokusuz duvar boyaları tercih edilmektedir. Aynı zamanda boyanın su bazlı olması, kolayca temizlenebilirlik özelliğini de beraberinde getirecek ve ‘Bebek odası boya fiyatları’ araştırmasını tekrar tekrar yapmanızı önleyecektir! 

Bebek Odası Halısı 

bebek odası halı çeşitleri
bebek odası halı çeşitleri

Bebek odası halısı, önceden bebek odalarının vazgeçilmez ögelerinden biri olarak görülse de; son zamanlarda giderek bu klasikten uzaklaşılmaya başlanmıştır. Çünkü halılar, odadaki toz ve mikroorganizmaların yuva yapabileceği en basit yer olarak görülmektedir. Aynı zamanda, halı türüne bazı olarak üretiminde kullanılabilecek bazı maddeler, bebekler için alerjen özellik taşımaktadır. Bu bağlamda, eğer bebeğinizin odası ahşap parke ile kaplıysa, bebek odası hazırlama halısı için herhangi bir lüzum görülmemektedir.  

Bebek Odası Duvar Kâğıdı 

bebe-odasi-duvar-kagidi
bebek odası duvar kağıdı

Bebek odası hazırlama , bebeğinize özel olarak belirlediğiniz duvar boyalarıyla boyandıktan sonra yeterince güzelleşiyor. Ancak, bebekleri için en iyisini isteyen ebeveynler, duvar boyası üzerine daha şık bir eklenti yapma tercihinde bulunabiliyor: Bebek odası duvar kâğıdı

Bebeğiniz için belirleyeceğiniz duvar kâğıdı, hem odayı normal bir bebek odası havasından kurtarıp çok daha özel bir tasarım halini alabilir; hem de bebeğinizin dikkatini çekerek, uyandığında bir süre daha onlarla ilgilenmesini sağlayıp günü kurtarabilir! 

Bebek Odası Dekorasyon 

bebek-odasi-dekorasyon
dekorasyon

Bebeğinizin odasını düzenlerken, onun temel ihtiyaçlarını karşılayacak beşik, dolap gibi bileşenlere yer verdikten sonra, geriye oldukça eğlenceli sayılabilecek bir nokta kalıyor: Bebek odası dekorasyon dizaynı. 

Bebeğiniz için hazırladığınız odanın dekore edilme süreci, tamamen siz ebeveynlerin hayal gücüne bağlı olarak ilerliyor! Bu noktada sizler için birkaç püf noktaya değinebiliriz: 

 • Odada bir saate yer verebilirsiniz. Dekorasyon olarak oldukça şık tercihler yapabileceğiniz çeşitliliğiyle saatler, aynı zamanda bebeğinizin günlük rutinini takip edebilmeniz adına oldukça faydalı olacaktır. 
 • Odada soft renkler kullandıysanız; dekorasyon için kullanacağınız raflar, raflara döşeyeceğiniz kitaplar/oyuncaklar… gibi ögeler, canlı ve göz alıcı renklerde tercih edilebilir. 
 • Dekorasyonda tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise, ailenize yeni katılan minik üyenin odasını belli etmek adına tasarlanan bebek odası kapı süsü olabilir. 

Bebek Odası Avize 

bebek-odasi--avize

Bebek odası ışık tercihlerinin nasıl yapılması gerektiğini belirtmiştik. Peki bebek odası avize seçimleri nasıl olmalı? Aydınlatma ürünlerinin evin bölümlerine göre oldukça farklılık gösterdiği biliniyor. Bebek odası için uygun olan avize türü ise; hem güvenliği sağlamak açısından hem de odanın tatlı yumuşaklığını bozmamak adına; ışığın direkt temasını önleyen ve hafif nitelikte avizeler oluyor. 

Bebek Odası Modelleri 

Bebek odası hazırlama sürecinizde sizlere fikir vereceğini düşündüğümüz; oldukça şık ve kaliteli bebek odası modelleri için, şekildeki gibi örnekler sunuyoruz: 

Bir cevap yazın