Bebekler İçin 7 Maddede Güvenlik Önlemleri

Bebekler İçin 7 Maddede Güvenlik Önlemleri

Ebeveyn olmanın çeşit çeşit zorluğu var. Minicik bebeğinizin güvenliğini sağlamak adına çaba sarf etmek bunlardan sadece bir tanesi. Bu bağlamda, bebekler için evde güvenlik önlemleri, ebeveynler için ciddi bir araştırma konusu oluyor. 

Ev ortamı için tahmin edilebilir tehlikelere karşı güvenlik önlemlerini tüm anne-babalar alıyor. Peki ya kaçırdığınız bir nokta varsa? Bebeğinin güvenliğinden yüzde yüz emin olmak isteyen ebeveynlere özel olarak, ‘Bebekler için güvenlik önlemleri’ temalı makalemizi hazırladık. Aynı zamanda ‘Bebek güvenlik aparatları, bebekler için güvenlik kapısıbebek için güvenlik kamerası’ gibi pek çok noktada yeterli bilgiye, yine makalemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Bebek Güvenliği ile İlgili Dikkat Edilecek Noktalar 

bebekler-icin-guvenlik-onlemleri

Bir yetişkin olarak, yaşadığınız evdeki olası tehlikeleri tahmin etmeniz ve bu noktalara özen göstererek gerekli önlemi sağlamanız, her koşulda mümkün olmayabilir. Ancak birer ebeveyn haline geldiğinizde, sizler için en sağlıklı ve en güvenli koşulları sağladığını düşündüğünüz evinizin, aslında tahmin ettiğiniz kadar masum olmadığını anlayacaksınız.  

Bebeğinizin zamanının büyük çoğunluğunu geçireceği ev ortamında, birbirinden farklı tehlikeler bulunmaktadır. Bazılarının, gözünüzde büyütmeye değer olmadığını düşünebilirsiniz, ancak gelecek öngörülemezdir. Bu nedenle ‘Bebek güvenliği nasıl sağlanır?’ sorusunu kendinize sormanız ve konuyla ilgili etkin bilgiye sahip olmanız önemlidir. 

Evde bebek güvenlik önlemleri için, dikkate almaya değer bazı öneriler, şekildeki gibi sıralanabilir: 

bebekler-icin-guvenlik-onlemleri-nelerdir
  • Evdeki eşyaları sabitlemek, bebeğinizin hareketlenmeye başladığı zamanlarda, örneğin bebeğinizin tutunduğu bir dolabın düşme veya devrilme riski varsa, ortadan kaldırmak isteyeceğiniz bir numaralı tehlike haline gelecektir.  
  • Bebeğinizin hareket alanlarında, çarpabileceği sivri uçlu noktalar için, bebek köşe koruyucuları kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. 
  • Bebeğinizin minik ama hızlı olduğu dönemlerde, kaşla göz arasında banyoya ulaştığına şahit olabilirsiniz. Bu bağlamda bebek klozet kapağı kilidi kullanmak, herhangi bir düşme tehlikesini ortadan kaldıracaktır. 
  • Bebeğinizin oyuncaklarını, onun seviyesine uyacak şekilde belirlemek; oyun sırasında pil yatağı kapağının açılması ve bebeğinizin pille temas etmesi gibi örneklerini verebileceğimiz tehlikelere karşı önlem niteliğinde olacaktır. 
  • Bebeğinizin yanında mümkünse ilaç kullanmayın. Küçük ve renkli yapısıyla ilaçlar; bebeğinizin dikkatini çekebilir. Yanlışlıkla onları ortada bıraktığınız durumlarda ise, büyük felaketlere yol açabilir! 

Bebekler İçin Güvenlik Malzemeleri 

bebekler-icin-guvenlik-malzemeleri

Bebeğinizin güvenliğini sağlamak üzerine tercih edeceğiniz yöntemler arasında, bebekler için güvenlik malzemeleri kullanımına başvurmak, en ucuz ve en kolay yol olarak adlandırılabilir. 

Örneğin; kablolar, prizler ya da elektrik-elektronik kapsamında üretilmiş tüm donanımlar, bir bebek için tehlikeli ve uzak durulması gereken ürünlerin başında gelmektedir. Ancak saydığımız bu örnekler, dünyayı yeni keşfetmeye başlayan bir bebek için oldukça ilgi çekicidir ve siz yanında değilken, bu ürünlere yönelmesi mümkündür. Bu duruma çözüm olarak bebek güvenlik aparatları olarak bilinen koruyuculardan edinip, evin dört bir yanına yerleştirerek tehlikeli durumları uzaklaştırabilirsiniz. 

Bebekler İçin Güvenli Beşik 

bebekler-icin-guvenlik-onlemleri-guneli-besik

Büyüme evresinde bir bebeğinin, günlük aktivitelerinin en az %60’ı uyku evresinden oluşmaktadır. Bu bağlamda, bebeğinizin vaktini bu kadar çok geçireceği ortam olan beşikler üzerinde, bebekler için güvenli beşik araştırmasını gerçekleştirdikten sonra seçiminizi yapmanız uygun olacaktır. 

Seçtiğiniz beşiğin; bebeğinizin hareket alanını kısıtlamayacak genişlikte olmasına, parmaklık aralığının 6 cm’den fazla olmamasına ve bebeğin yüksekten düşmesini engelleyecek boyda (yaklaşık 50 cm) parmaklıklara sahip olmasına özen gösteriniz. Beşiği edindikten sonraki hamleniz ise, bebeğinizin üzerine düşme ihtimali olan eşyalardan uzakta, güvenli bir yere konumlandırmak olmalıdır. 

Bebekler İçin Güvenli Parmak Boyası 

bebekler-icin-guvenlik-onlemleri-parmak-boyasi

Bebeklerin büyüme çağlarında gerçekleştirdiği gerek aile içi gerekse arkadaşlarıyla olan aktivitelerinin, ilerleyen dönemlerde kişiliği üzerinde büyük etkileri olduğunu biliyoruz. Peki bebekler için en eğlenceli aktivite ne olabilir? Elbette ki boyama. Duvar boyası, parmak boyası… Resim yapmaya dair her aktivitenin, bebeklerin ilgi odağı olduğunu biliyoruz. 

Peki boyama yaparken kullanacağınız malzemelerin bir tehlikesi var mıdır? Tabii ki! Boyama malzemeleri üzerinde yapacağınız kötü tercihler, içerdiği kimyasallar ile bebeğiniz için büyük bir tehlike oluşturuyor. Deri veya ağız temasıyla vücuda alınabilen bu kimyasallar, boyama gibi bir aktivite sırasında karşılaşılabilecek olumsuz durumlardan biri haline geliyor. Bu duruma, bebekler için güvenli parmak boyası, bebekler için boyama kalemi gibi araştırmalar sonucu en iyi markanın hangisi olduğuna karar vererek çözüm oluşturabilirsiniz. 

Bebekler İçin Güvenlik Kapısı 

bebekler-icin-guvenlik-onlemleri-guvenlik-kapisi

Bir bebek için evde yaşanabilecek kazaların ağırlıklı sebebi, %44’lük oranıyla düşme olmaktadır. Özellikle çok katlı bir evde yaşıyorsanız, merdivenlerden düşme gibi büyük tehlikeleri önlemek adına, bebeğinizin gitmesini istemediğiniz noktaları, bebekler için güvenlik kapısı edinerek kapatabilirsiniz. Bebekler için güvenlik bariyeri olarak da araştırmasını yapabileceğiniz bu ürün, kolaylıkla edinebileceğiniz hayat kurtarıcı önlemler kapsamındadır. 

Bebekler İçin Güvenlik Kilidi 

bebekler-icin-guvenlik-onlemleri-guvenlik-kilidi

Etrafı keşfetmeye başlayan minik bir bebek için evin her yeri oyun alanı haline gelebiliyor. Kutular, dolaplar, çekmeceler… İçinde türlü türlü tehlikeli maddenin bulunduğu minik karmaşık odalardan bahsediyoruz. Bebeğinizin oyun oynamak amaçlı, çekmeceden eline aldığı cam kavanozun, kırıldığında yaratabileceği riskleri bir düşünün. Bu bağlamda, bebek güvenliği çekmece kilidi, dolap kilidi gibi çeşitli aparatlara günlük hayatınızda yer verirseniz, yaşanabilecek büyük olumsuzlukları da kolaylıkla hayatınızdan çıkarmış olursunuz. 

Bebek İçin Güvenlik Kamerası 

guvenlik-kamerasi-bebekler-icin-guvenlik-onlemleri

Bazı ebeveynlerin yoğun bir iş hayatı olabilir. Böyle durumlarda, bebeğinize bakacak yakın akraba da bulunmuyorsa, siz işteyken bebeğinizle ilgilenebilmesi adına bir bakıcıya başvurmanız gereklidir. Günümüz şartlarında güven ortamını sağlamak pek kolay olmuyor. Aynı zamanda bir ebeveyn için, çocuğunu hiç tanımadığı birinin ellerine teslim etmek, oldukça üzüntülü bir süreç halini alıyor. 

Ancak bu durumun da bir çözümü var. Siz işteyken, hem bebeğinizin görüntülerini izleyip özlem giderebilmeniz, hem de tehlikeli bir durum oluştuğunda bakıcıyı hızlıca uyarabilmeniz adına, bebek için güvenlik kamerası kullanımına başvurabilir, kendi güven ortamınızı kendiniz sağlayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın