Bebeklerde Aşı Takvimi

Bebeklerde Aşı Takvimi

Bebeklerde aşı; Doğumdan sonraki süreçte, yavaş yavaş dış dünyayla kaynaşan bebeğiniz, daha önce karşılaşmadığı yabancı etkenlerle karşılaşacak. Bunlardan bazıları vücutta fiziksel tepki verilmeksizin hafızaya atılacak ancak bazılarının ise hastalık yapıcı etkisi olabilecek. 

Aşı uygulaması, bebekleri herhangi bir sağlık tehdidinden korumak amacıyla yüzyıllardır varlığını sürdürmekte; bebeklik döneminden itibaren çocukluğa uzanan bir süreçte, belirlenen düzende uygulanmaktadır. 

Bebeklerde Aşı Neden Yapılır? 

Bebeğiniz bir enfeksiyona anbean maruz kalmadan önce, enfeksiyon durumunu oluşturan bakteri veya virüslerin zayıflatılmış hali, bebeğinizin vücuduna enjekte edildiğinde, bebeğinizin bağışıklık hücreleri aktif hale geçer ve vücuda giren bu yabancı maddeyi tanımaya, onunla tekrar karşılaşması ihtimaline karşı hafıza hücreleri oluşturmaya başlar. Tam da bu noktada ‘Bebeğime neden aşı yaptırmalıyım?’ sorusu cevaplanıyor: 

Bebeklerde Aşı sayesinde bebeğinizin vücuduna giren yabancı hücrelere karşı oluşan bağışıklık sistemi savunması ile, bebeğinizin vücudu ileride bir gün o enfektifle tekrar karşılaştığında, çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde kendini koruyacak. Böylece enfektifin getirebileceği ciddi olumsuz etkilerle de hiç karşılaşmayacak. 

anne-ve-bebek-asilari-hangi-ay-hangi-asi-yapilir

Hangi Aşı Ne İşe Yarar? 

Öncelikli olarak, Sağlık Bakanlığı aşı takvimi içerisinde bulunan aşıların hangi amaçla yapıldığını bilelim: 

 • Hepatit A: Ciddi bir karaciğer hastalığı olan ve birçok yoldan kolaylıkla bulaşabilen Hepatit A hastalığına karşı koruyucu etki sağlamak adına yapılan aşıdır. 
 • Hepatit B: Akut veya kronik olmak üzere yine karaciğeri etkileyen bir hastalık olan Hepatit B’ ye karşı koruma amacıyla uygulanan aşıdır. 
 • BCG: Diğer bir adıyla verem aşısı, tüberküloz hastalığına sebep olan mikroorganizmalara karşı bağışıklık oluşturur. 
 • KPA Pnömokok Aşısı: Pnömokok adı verilen bakterinin oluşturduğu menenjit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi sağlık sorunlarına karşı savunma sağlar. 
 • KKK Karma Aşı: Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak gibi fizyolojik olarak şiddetli geçirilen hastalıklardan korunmayı sağlar. 
 • Suçiçeği: Vücutta kaşıntı veren, su toplamış kırmızı döküntülere sebep olan suçiçeği hastalığına karşı yapılan aşıdır. 
 • Çocuk Felci Aşısı: Ağız yoluyla bulaşan bir virüs sonucu vücudun kalıcı olarak felç geçirmesine sebep olan hastalıktan korunmak amacıyla yapılır. 
 • Tetanos: Tetani adı verilen bakterinin bulaşının oluşturduğu enfeksiyondan korunmak amacıyla yapılır. 
 • DaBT-İPA-Hib Karma Aşı: Yumuşak damakta bir yama şeklinde oluşup, zamanla damağın tamamını kaplayabilecek bir katmanın sebep olduğu solunum yolu tıkanması problemine yol açan difteri, aralıksız öksürük nöbetlerine sebep olan boğmaca, boyun ve çene kaslarını kasarak ağzı açamamaya kadar sonuçlar doğurabilen tetanos, vücudun çeşitli bölgelerinde ciddi iltihaplanmalar oluşturan Hib ve bölgesel felce sebep olan çocuk felci hastalıklarına karşı koruma sağlamak amacıyla yapılan karma aşıdır. 
 • DaPT-İPA Karma Aşı: Difteri, boğmaca, tetanos ve çocuk felcini önlemek amacıyla yapılır.  
gulen-bebek-resmi-bebek-asilari-bagisiklik-kazanan-bebek

Bebeklerde Aşı Takvimi 

Yenidoğan döneminde Hepatit B hastalığına maruz kalma riski çok yüksek olduğundan, doğumdan hemen sonra Hepatit B aşısı uygulanır.  

İlk Ay Aşıları: Doğum sonrasında vurulan Hepatit B aşısının ikinci dozu, ilk ay içerisinde uygulanır. 

2. Ay Aşıları: Bebeğinizin 2. ayında olması gereken aşılar; BCG (Verem) aşısıKPA (Konjuge Pnömokok) aşısı ve 5’li karma aşı olmak üzere 3 tanedir. 

4. Ay Aşıları: Verem aşısı hariç, 2. ayda yapılan aşıların ikinci dozu bu ay içerisinde yaptırılmalıdır. 

6. Ay Aşıları: 4. ayda uygulanan aşılarının ve Hepatit B aşısının üçüncü dozu bu ay içerisinde uygulanmalıdır. Ayrıca daha önce karma aşılarla birlikte almış olduğu İnaktif Polio aşısı, Oral Polio Aşısı olarak 6. ayda ağızdan damla şeklinde alınır. 

ay-ay-bebek-asisi-takvimi-bebek-asilari-bagisiklik-bebegime-gebeyim

12. Ay Aşıları: Bebeğiniz bir yaşına girdiğinde KPA aşısının son dozu uygulanacaktır. Ek olarak KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşısı ve Suçiçeği aşısı da 12. ayda uygulanan aşılardandır. 

18. Ay Aşıları: 5’li karma aşının son dozu, OPA aşısının ikinci dozu ve Hepatit A aşısının ise ilk dozu vurulur. 

24. Ay Aşıları: Bebeğiniz iki yaşına girdiğinde, Hepatit A aşısının ikinci doz uygulaması yapılır. 

Böylece Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve ücretsiz olarak sağlanan aşıların tümü bebeğinize uygulanmış olur. Bunun haricinde, Sağlık Bakanlığının karşılamadığı ancak yine ciddi hastalıklara karşı koruyucu aşıları, doktorunuza danışarak bebeğinize yaptırabilirsiniz. 

Aşının Yan Etkileri 

Aşı sonrası bazı yan etkilerin görülmesi doğaldır. Aşı sonrası istenmeyen etkiler konusunda bilgilendikten sonra; bebeğinizde ekstra olumsuz bir durum var mı diye gözlemlemeli, eğer varsa acil olarak doktorunuza danışmalısınız. 

asi-takvimi-hangi-asi-hangi-ayda-yapilir

Aşının uygulandığı yerde ağrı, şişlik ve kızarıklık görülmesi oldukça sık görülen bir etkidir. Fiziksel belirtilerin derecesi aşının gücüne bağlı olarak değişmekle birlikte, geneli 24-48 saat içerisinde hafifleyip yok olmaktadır. Özel olarak BCG (verem) aşısında, enjeksiyondan sonraki 2-3 hafta içerisinde sivilce benzeri bir şişlik oluşur ve 2-5 ay içerisinde vücutta iz bırakarak kaybolur. 

Ateş, baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik, iştahsızlık gibi durumlar da aşı uygulaması sonrasında görülebilecek yan etkilerdendir. Bebeğiniz genellikle 2-3 gün içinde bu durumdan sıyrılabilir. 

Yaklaşık olarak %5 oranında görülen durumlar ise şöyledir:  

 • Hepatit A aşısının ardından kusma ve ishal görülmesi. 
 • KKK aşısından 7-10 gün geçtikten sonra başlayan ve yaklaşık 2 gün süren vücut döküntüsü. Ek olarak aşı sonrası lenf bezlerinde şişlik hissiyatı. 
 • Suçiçeği aşısı enjeksiyonundan sonra minimal miktarlarda izlenebilen suçiçeği benzeri lezyon. 

Bir cevap yazın