You are currently viewing BEBEKLERDE B12 EKSİKLİĞİ

BEBEKLERDE B12 EKSİKLİĞİ

B12 vitamini, bebeklerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri adına oldukça önemlidir. Bebeklerde B12 eksikliği ise, oldukça önem arz eden bu vitaminin, bebeğin vücudunda işlev görmesi gereken tüm noktalara yetecek kadar bulunamaması durumudur. 

Bebekler, gelişme dönemlerinde, bazı mineral ve vitaminlere elzem olarak, normal referans aralığında sayılacak şekilde ihtiyaç duyarlar. Bu bağlamda, B12 vitamini de, bebeğin ihtiyacı olan vitaminler grubunun ilk sıralarında yerini almaktadır.  

B12 vitamini düşüklüğü, sık rastlanabilen bir sağlık problemi olsa da, günümüz tıp dünyasında kolayca tedavisi yapılabildiğinden, erken önlem alındığı sürece, ebeveynlerin endişe etmesi gereken durumlar arasından sıyrılmaktadır. 

Bugün sizler için hazırladığımız makalede, “Bebeklerde B12 eksikliği belirtileribebeklerde B12 değer aralığıbebeklerde B12 eksikliği tedavisi” gibi konuya dair öğrenmeniz gereken pek çok noktaya değindik. 

Bebeklerde B12 Eksikliği Belirtileri 

bebeklerde-b12-belirtileri-ve-tedavisi-balik-yemek

B12 vitamini eksikliği, erken dönemde teşhis edilemezse veya bebeğin ek besin içeriği rahatlıkla B12 ihtiyacını karşılayacak seviyede olsa bile, bağırsaklarında yeterli emilim gerçekleşemiyorsa; bebeklerde B12 eksikliği belirtileri, ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hale doğru ilerler. 

 ‘Bebeklerde B12 eksikliği nelere yol açar?’ sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlayabiliriz: 

 • Nörolojik Problemler: Beyindeki nöronların koruyucusu olarak bilinen yapıların B12 vitaminiyle desteklenememesi sonucunda, B12 eksikliği olan bebekler, çeşitli nörolojik problemlerle karşılaşabilir. Örneğin: Denge kaybı, dikkatsizlik, halsizlik, reflekslerde zayıflama ve yürümede zorluk durumu ebeveynler tarafından tespit edilebilir. Veya bebeğiniz kendini ifade edecek yaşta ise, uzuvlarında uyuşma hissi olduğundan ve kulağındaki çınlamalardan sizlere bahsedebilir. 
 • Yeme-İçme Problemleri: Bebeklerde B12 vitamini eksikliğinde ek gıda ile bu eksiği tamamlamaya çalışmak, ilk yapacağınız işlemdir. Ancak B12 vitaminin yol açtığı bir diğer durum, bebeklerde iştah eksikliği olmaktadır. Bu bağlamda, bebeğiniz yeme-içme problemleri yaşayabilir. Aynı zamanda B12 vitamini eksikliğinin sebep olduğu ağız içi yaralanmalar da bebeğin yeme isteğini zayıflatabilir. Bu gibi durumlarda çareyi zorla yemek yedirmekte değil, bir uzman doktora danışarak onun kontrolünde ilerleyecek tedavilerde bulmak gerekir. 
 • Gelişme Problemleri: Organ veya dokuların doğru gelişememesi (hipoplazi), beyin boyutlarında küçülme (beyin atrofisi),  ve büyüme geriliği gibi oldukça ciddi seviyede sağlık problemleri de izlenebilir. 
 • Diğer Problemler: Pernisiyöz anemi, havale (konvulziyon), yaşamsal faaliyetlerin zayıfladığı patolojik uyku (letarji), kasların yerçekimine ve eklem hareketlerine karşı eylemsizliği (hipotoni) durumları görülebilir.  

Örneklerini verdiğimiz; bebeklerde B vitamini eksikliğine bağlı ortaya çıkan durum, vücutta bebeğin ihtiyacı olandan ne kadar az vitamin bulunduğu, vitamin azlığının ne zamandır sürdüğü gibi noktalarda çeşitlilik gösteren sağlık problemleri oluşturmaktadır. Yani B12 vitamini düşük çıkan bir bebeğin yukarıdaki belirtilerin hangilerini gösterip, hangilerini göstermeyeceği belirsizdir. 

Bebeklerde B12 Eksikliği Uykusuzluk Yapar Mı? 

bebeklerde-b12-belirtileri-ve-tedavisi-uykusuzluk-yapar-mi

Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, B12 vitamini eksikliği sıklıkla halsizlik şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bütün bu halsizlik ve yorgunluğun bir diğer sebebi de, yine B12 vitamini eksikliğinden kaynaklı uykusuzluk problemidir. B12 vitaminin bir diğer görevi, vücutta serotonin hormonu üretimine katkı sağlayarak, uyumak için gerekli sinyalleri oluşturmaktır. Eksikliğinde, bu durum sağlanamadığı için; ‘Bebeklerde B12 eksikliği uykusuzluk yapar mı?’ sorusunun cevabı, ‘Evet, yapabilir.’ olmaktadır. 

Hamilelikte B12 Eksikliği Bebeği Etkiler Mi? 

bebeklerde-b12-belirtileri-ve-tedavisi-nelerdir

Hamilelik dönemindeki anne adayının B12 eksikliği yaşaması, bebeğin gelişimini etkileyebilecek bir problemdir. Çünkü fetal dönemdeki gelişimin, özellikle beyin ve omurilik sağlığının korunması alanında B12 vitamininin, bebeğe plasenta yoluyla ulaşıp fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi oldukça önemlidir. 

Bebeklerde B12 Kaç Olmalı? 

Bebeklerde B12 vitamininin eksikliğinde çeşitli belirtiler ve sağlık problemleri görülebileceği doğru. Ancak ‘eksik’ kavramı için, bilim dünyası net bir şey söyleyemiyor. Şu anki araştırmalar, bebeklerde B12 referans aralığı için minimum değerin 200 pg/ml olduğunu kabul etse de; az sayılmayacak kadar uzman doktor ise, güvenli sınırın 500 pg/ml olduğunu düşünmektedir. 

Bebeklerde B12 Eksikliği Tedavisi 

bebeklerde-b12-belirtileri-ve-tedavisi-

Bebeklerle ilgili her sağlık probleminde olduğu gibi, bebeklerde B12 eksikliğinin de öncelikli tedavisi, ebeveynlerin bebeklerinin gelişimini incelikle takip etmelerinden geçmektedir. Bilindiği gibi çoğu hastalık, ebeveynlerin dikkati sayesinde, erken dönemde gösterdiği belirtiler tanınarak ve dikkate alınarak, iyileşme dönemine kolayca girebilmektedir. 

Bebeklerin, fetal dönemlerindeki B12 depoları yetersiz olsa bile, doğumdan sonraki ilk bir ayda gelişimleri normal seyrediyor. Yani doğumsal anomali gerçekleşmediyse, ek bir belirti izlenmiyor. Ancak özellikle 3-6. aylar arasında dikkate alınması gereken B12 eksikliği problemi, tespit edilemediğinde veya çeşitli durumlardan ötürü bebeğin vücudunun B12 vitaminini düzgün kullanamaması gibi sebeplerle ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. 

Bebeklerde B12 eksikliği tedavisgerçekleştirilirken, öncelikli olarak problemin kaynağı araştırılır. Daha sonra doktorunuzun uygun gördüğü tedaviler uygulanmaya başlanır. Tedavide genellikle B12 vitamini takviyesi veya B12 iğnesi kullanılır. Ancak doktorunuz, farklı gelişen durumlarda değişik prosedürler uygulayabilir.  

Bebeklere B12 İğnesi Yapılır Mı? 

Az önce de belirtildiği gibi, B12 vitamini seviyesinin düşüklüğüne bağlı olarak, bebeklere B12 iğnesi uygulanabilmektedir. Aynı şekilde, uzman doktorunuz bebeklerde B12 ilacı üzerine, sizlere tavsiyelerde bulunabilir. Bebeklerde B12 eksikliği kırmızı kan hücrelerinin üretiminden, sinir hücrelerinin düzgün aktivite göstermesine kadar pek çok süreçte işlev gördüğünden, tedavi kapsamında doktorunuzun izleyeceği bebeklerde B12 artırma yöntemlerini uygulamaktan çekinmeyiniz. 

Bebeklerin Günlük B12 İhtiyacı 

Bebeklerde günlük B12 ihtiyacı miktarı, bebeğin yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bebeklerde yaşlara göre B12 vitamini ihtiyacı sınıflandırmasını şekildeki gibi yapabiliriz: 

 1. Yenidoğan: 0.4 mikrogram 
 1. 12 aylık: 0.5 mikrogram 
 1. 1-3 yaş: 0.9 mikrogram 

Bebekler İçin B12 Vitamini İçeren Besinler 

Bebeklerde ortalama 6. aylık süreçte başlayan ek gıda ile beslenme dönemi, B12 vitamini desteğinin esas kaynağı olmaktadır. Bu bağlamda; bebekler için B12 vitamini içeren besinler, araştırmalara konu olmuş durumdadır. İncelemeler sonucu, bu besinlere şekildeki gibi örnek verilebilir:  

 • Süt 
 • Yumurta 
 • Peynir 
 • Yoğurt 
 • Bebeklerin ayına göre tüketebileceği besinler arasında yer alan diğer hayvansal gıdalar (tavuk, balık, et…)  

Örneklerini verdiğimiz besin grupları; ‘Bebeklerde B12 eksikliğine ne iyi gelir?’ sorusunun temel çözümünü oluşturmaktadır. 

Web Seo Hocası

Bir cevap yazın