Bebeklerde Besin Alerjisi

Bebeklerde Besin Alerjisi

Bebeğiniz günden güne büyüyor. Anne sütünün yanında ek gıdaya geçiş süreci de yakında başlayacak ise, etrafınızı düşünceler sarmış olabilir. Bebeğinizin yiyebileceği belli başlı besinler olsa da, hangisine nasıl reaksiyon gösterecek, sevecek mi, sevemeyecek mi emin değilsiniz. Ayrıca bebeklerde besin alerjisi araştırmaları yapmanın da tam zamanı.  

Yeni bir sürecin henüz başlarındayken olası risklere karşı tedbirlerinizi almalısınız. Sizler için ‘Bebeklerde besin alerjisi nedir? Bebeklerde besin alerjisi belirtileri nelerdir? Bebeklerde alerji yapan yiyecekler…’ konularına değindik. 

Bebeklerde Gıda Alerjisi 

bebeklerde-hangi-besinler-allerji-yapar

Küçük çocuklar ve bebeklerin, bağışıklık sistemi henüz tam kapasite ile çalışmadığından, bazı zararsız besin maddeleri, vücut tarafından zararlıymış gibi algılanabilir ve onlara karşı reaksiyon gösterilebilir. Bu durum besin alerjisi olarak adlandırılır. 

Genellikle 0-2 yaş döneminde, ek gıdayla yeni tanışma zamanlarında yoğun olarak görülebilen gıda alerjileri, ciddi belirtilerle karşılaşılmadığı sürece kendiliğinden kaybolacaktır. Ancak tedavi edilmesi gereken alerjilerin de bulunduğunu ve böyle durumlarda maruz kalınan alerjenin ciddi sıkıntılar doğurabileceğini belirtmek isteriz. 

Aile üyelerinden birinde izlenen herhangi bir alerji durumu varsa, bebeklerde görülen besin alerjisinin, alerjiye yatkınlık sebebiyle oluştuğunu söylemek mümkündür. 

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri

Bebeğiniz için ‘Besin alerjisi nasıl anlaşılır?’ sorusunun cevabını iyi anlamanız önemlidir. Böylece durumu gözlemleyip olası tehlikelere karşı hızlıca önlem alabilirsiniz. Bebeğinizde herhangi bir besin alerjisi varsa, ilk aşamada kaşıntı, vücutta kızarıklık ve kabarıklıklar görülecek, ardından da kusma ve kabızlık eklenecektir. Bu noktada, bebeğinizin yediği şeyleri gözden geçirip, yeni karşılaştığı besin hangisiyse onu derhal kesmeli ve doktorunuzdan durumla ilgili bilgi edinmelisiniz. 

Bebeklerde temel alerji belirtileri görülmeye başlandıktan sonra önlem alınmaz ve bebeğin alerjenle teması devam ettirilir ise yüz, ağız, dil ve dudaklarda şişme, nefes alıp vermede zorlanma, çok hızlı veya çok yavaş kalp atışı ve bilinç kaybı gözlenebilir. Bu aşamalara gelmeden önce tedbirli olmalı, azdan zarar gelmez diyerek alerjen temasına izin vermemelisiniz. Çünkü ciddi seyreden alerjilerde miktarın hiçbir önemi yoktur. 

Bebeklere Alerji Yapan Besinler 

bebeklerde-alerji-yapan-gıdalar

Küçük çocuklar ve bebekler için ek gıdayla tanışma süreci belli başlı besinler ile gerçekleşir. Ancak vücudunun hangisine tepki verip vermeyeceğini bilemiyoruz. Bu nedenle ek gıdaya geçiş sürecinde kademeli uygulama yapmanızı öneririz. Örneğin bir gün sadece kabak, 3 gün sonra kabak+havuç şeklinde teker teker ekleme yapabilir, hangi ürünün sağlık problemi yarattığını kolayca ayırabilirsiniz. 

Bebeklerde alerji yapma olasılığı yüksek olan besinler aşağıdaki gibidir: 

 • İnek sütü 
 • Yumurta 
 • Buğday 
 • Balık 
 • Bal 
 • Kuruyemişler 
 • Çikolata  
 • Çilek 
 • Domates 
 • Ananas 
 • Kivi 

Bebeklerde Gıda Alerjisi Riskini Azaltmak  

hangi-hangi-alerjiye-neden-olabilir-bebeklerde-besin-alerjisi

Öncelikli olarak, ek gıdaya önerilenden önce başlamayın ve bebeğinizi emzirebildiğiniz kadar emzirin. Anne sütündeki bağışıklık öğeleri, bebeğinizin savunma sisteminin gelişmesine fayda sağlar. Ayrıca ek gıdaya başlama zamanından önce vücuda alınan besinlerin alerji yapma olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz. 

Bebeğinize yeni besinleri teker teker vermenizin olumlu sonuçlar vereceğinden bahsetmiştik. Ayrıca, aile geçmişinde herhangi bir alerji hastalığı varsa, bebeğinizin risk grubunda olduğunu göz önünde bulundurun ve bebeğinizi, alerji yapma ihtimali yüksek olan besinler ile ek gıda sürecine başlatmayın. 

Yenidoğan Bebeklerde Besin Alerjisi 

Yenidoğan bebeklerde de besin alerjisi görülmesi mümkündür. Halk arasında anne sütüne alerji olarak bilinen bu durum, aslında bebeğin inek sütüne olan alerjisidir. Ancak alerjenler, annenin aldığı süt ve süt ürünleri yoluyla emzirme sırasında bebeğe geçtiği için bu şekilde tanımlanmıştır. 

Bebeğinizin süt alerjisi varsa; yoğun gaz problemi, ishal, ciltte lezyonlar, sık sık peynirimsi kusma, sebepsiz ağlama krizleri gibi belirtiler vermesi mümkündür. Ancak nadir de olsa; kanlı ve sümüksü dışkılama, geçmeyen hırıltılı solunum, burun tıkanıklığı, nefes alamama ve öksürük problemleri, acilen doktor görüşü almayı gerektiren belirtilerdir. 

Bebeklerde Gıda Alerjisi Tanı Yöntemleri 

bebek-besin-alerjisi-tani-yontemleri

Bebeğinizin alerjenik tepki gösterdiğini düşünüyorsanız, öncelikle ilgili hekime başvurun. Doktorunuz; tüketilen besinlerin miktarını ve içeriğini, ne tür belirtiler görüldüğünü, belirtilerin ne zaman ortaya çıktığını, daha önce böyle belirtiler izlenip izlenmediğini öğrenmek isteyecektir. Bu soruların cevaplarını net şekilde doktorunuza iletebilmelisiniz. 

Sonrasında; deriye belirli alerjenlerin belirli miktarda uygulanarak gelişen reaksiyonun çap uzunluğuna göre IgE (alerjene maruz kalma durumunda oluşan antikor) hassasiyetinin belirlendiği Deri Prick Testi uygulanabilir. Veya bebeğinin kanındaki IgE miktarı ölçülebilir. 

Diğer bir yöntem ise eleme ve tekrar deneme olarak bilinir. Bu yöntemde, alerjen kaynağı olduğu düşünülen besinle, bebeğin teması tamamen kesilir ve belirtilerin iyileşip iyileşmediği izlenir. Tam iyileşme sonrasında aynı besinle tekrardan karşılaştırılır ve yine reaksiyon gözleniyorsa bebeğin o besine alerjisinin bulunduğu kesinleşir. Ancak bu durum ciddi alerji varlığında sıkıntı yaratabileceğinden, diğer yöntemler daha güvenilir kabul edilir. 

Bebeklerde Besin Alerjisi Tedavisi Nedir?

bebeklerde-besin-alerjisi-tedavisi

Alerji tedavisi için; eğer bebeğinizi emziriyorsanız ve ek gıdaya geçiş yapmadıysanız, kendi beslenme düzeninizden süt ve süt ürünleri gibi alerjen kaynağı olabilecek besinleri çıkartmanız beklenir. 

Ek gıdaya başladıysanız, öncelikli olarak bebeğinize verdiğiniz tüm yiyecekleri kontrolden geçirmeli ve aklınızda tutmalı, alerji yaptığını düşündüğünüz besinleri ise hemen bırakmalı ve doktorunuzdan konuyla ilgili bilgi almalısınız. Doktor tarafından yapılan testlerle alerjen kaynağının kesinleştirilmesi sonrasında, besinle temas da kesildiğinden belirtiler genelde kendiliğinden kaybolur. Bebeklerde alerji, aynı zamanda sonradan geçebilen bir durumdur. Bu nedenle alerjene bağlı olarak farklı süreler olmakla birlikte, ileriki zamanlarda tekrar o besini kullanmanız mümkündür, tam süreleri öğrenmek için doktorunuza danışınız.  

Alerjiye reaksiyonun çok fazla olduğu düşünülüyorsa ve ciddi bir durum oluştuysa, doktor acil müdahalelerde bulunabilir ve antihistaminik gibi alerji ilaçları kullanmanızı önerebilir.  

Bir cevap yazın