Bebeklerde Gaz Sancısı ve Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebekler için ağlamak; en iyi kendini ifade etme yöntemlerinden biridir. Bebeğiniz acıkırsa, altını kirletmişse, uykuluysa veya bebeklerde gaz sancısı varsa, ağlayarak rahatsızlığını sizlere de anlatmış olur. Bebeğinizin ağlaması için geçerli olan sınırlı sebeplerin arasından gaz sancısı ve bebeğin gazını alma, diğerlerine nazaran çözümü biraz daha uzun ve zor sayılabilecek bir sağlık problemidir. 

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur? 

bebeklerde-gaz-sancisi
 • Yenidoğan bebeklerde ilk üç ay boyunca, sindirim sisteminin birden çalışmaya başlamasına bağlı olarak birtakım düzensizlikler izlenebilir ve bağırsaklarda gaz birikebilir 
 • Annenin gaz yapan yiyeceklerle beslenmesi sonucunda süt yoluyla bebek de etkilenebilir, 
 • Anne sütünü emme esnasında doğru pozisyon bulunamaz ise bebek memeyi tam kavrayamayıp ve hava yutabilir, 
 • Biberonla ek gıdaya geçmişseniz, bebeğiniz boş biberonu emmeye devam ederek içine hava depolayabilir 

Gibi sebeplerin sonucu olarak bebekte gaz sancısı görülebilir. Hatta aşırı dikkatli davranıp bu ve benzeri olayları önleseniz de bebekte gaz problemi ile karşılaşmanız yüksek olasılıklı bir durumdur. 

Önemli: Bebekler İçin 7 Adımda Güvenlik Önerileri

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Anlaşılır? 

Bebeğiniz ağlamaya başladığında, sınırlı sayıda olan ağlama nedenlerini gözden geçirdikten sonra, eleme yöntemiyle hangi sağlık probleminin var olduğu hakkında bir tahminde bulunabilirsiniz. Bebeğin gazı varsa ağlaması da normale nazaran şiddetli ve keskin olacaktır. Ayrıca bebeğiniz yenidoğan kategorisindeyse, bacaklarını kendine çekerek de gazı olduğunu belli edebilir. 

Bebekte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

bebeklerde-gaz-sancisina-ne-iyi-gelir
Gazı olan ağlayan bebek

Bebeklerde gaz sancısı problemi tüm ebeveynlerin yaşamlarının bir döneminde şahit oldukları önemli sağlık problemlerinden biridir. Merak edilen nokta ise ‘Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer?’ olmaktadır. Bu noktada ilk olarak bebekte gaz çıkarma yöntemleri arasından çeşitli masaj teknikleri uygulanır. Bebeğin gazının çıkmaması durumda ise doktor tavsiyesi ile gaz ilacı kullanımına başlanabilir. 

Önemli: Bebek Odası Hazırlama Tüyoları

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkartılır? 

 1. Dizler Karına: Gaz sancısını kısa sürede geçiren en etkili yöntemlerden biri dizler karına modelidir. Bebeğinizi sırt üstü uzandırdıktan sonra, iki bacağını ellerinizle karnına doğru hafifçe bastırın. Hareketi, bebeğinizi korkutmadan veya canını yakmadan, nazikçe 10 kez tekrarlayın. Bu noktada bebeğiniz huzursuzlaşırsa masajı devam ettirmekte ısrarcı olmayın. Ancak yine de masaj esnasında bebeğinizle konuşmanız onu rahatlatacaktır. 
 1. Bebek Egzersizi: Bebeğinizin gövdesini destekleyerek, kucağınıza dikey pozisyonda alın. Ayakları dizlerinize değsin. Bebeğin ağırlığı sizde kalacak şekilde, yavaşça çömelme pozisyonuna getirip yeniden dikey konuma getirin. Bebekte gaz çıkaran egzersizler arasında bu hareket oldukça yararlı olarak görülmektedir. 
 1. Banyo Yaptırmak: Gün içinde banyo yapmadıysa, gaz sancısının çok olduğu zamanlarda bebeğe banyo yaptırmak; onu gevşetecektir. Suyun 36-38 derece arasında olmasıyla anne karnında gibi hisseden bebeğiniz rahatlayarak gazını da çıkarabilir. 
 1. Bölgeyi Sıcak Tutmak: Bebeğinizin karın ve bel bölgesini sıcak tutmak, bebekte gaz sancısını hafifletmek adına iyi bir adım olabilir. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır: Örneğin ütülenmiş ince bir bezi bebeğin vücuduna saracaksanız, doğrudan tenine değil kıyafetlerinin üstüne sarmalısınız. Ayrıca bu yöntemin yazın uygulanması önerilmez. 
bebeklerde-gaz-sancisi-bebek-gaz-cikarma-yontemleri
 1. Bebeklerde Gaz Masajı: Bebeklere gaz masajı uygulaması yapmanın birkaç yolu vardır: 
 • Bebeğinizi omzunuza alın, sırtına hafifçe vurarak ‘pış pış’ hareketini tekrarlayın. 
 • Bir eliniz bebeğin göbeğinde, diğer eliniz sırtında olacak şekilde bebeği yüz üstü yatırdıktan sonra sırtını saat yönünde ovalamaya başlayın. 
 • Bebeğinizi sırt üstü yatırdıktan sonra, karnına elinizi genişçe açarak yerleştirin ve sanki kitap sayfası çevirir gibi, bebeğin canını yakmadan hafifçe bastırın.  
 • Yine sırt üstü yatırıp, midesinden yukarıya doğru masaj yapabilir, daha rahatlatıcı olması adına bunu yaparken bebeklere özel masaj yağı kullanabilirsiniz. 

Bebeğin Gazı Varsa Ne Yapmalı? 

bebeklerde-gaz-sancisi-ve-tedavi-yollari-nelerdir?-bebegime-gebeyim

Bebeğiniz, anne karnında geçirdiği 9 ay boyunca size fiziksel olarak bağlanmasının yanı sıra ruhsal olarak da bağlanır. Bu yüzden bebeğinizin gazı olmasının bir sebebi de aslında siz olabilirsiniz.  

Bebeğiniz gaz sancısı yüzünden ağladıkça, siz de çok üzülüyor ve korkuyorsanız, hislerinizi algılayabildiğinden, bebeğin gaz sancısını gidermek çok da kolay olmayacaktır. Bu bağlamda, öncelikli olarak sakin kalmalı; durumun normal ve çözülebilir olduğunun farkına varmalısınız. Ardından çeşitli gaz çıkarma yöntemlerini uygulamanızla birlikte, bebeğin gaz sancısı problemi ortadan kalkacaktır. 

Önemli: Bebek Aktivite Önerileri

Bebeğinize güzel bir konfor sağlamak istiyorsanız öncelikle siz kendiniz yeme içme konusunda daha dikkatli olmaya gayret göstermelisiniz.

Bir cevap yazın