Bebeklerde İsilik Nedir? İsilik Nasıl Geçer?

Bebeklerde İsilik Nedir? İsilik Nasıl Geçer?

İsilik, genellikle sıcaklık ve nemin arttığı yaz aylarında bebeklerin ve dolayısıyla annelerin telaş kaynağı olan bir hastalıktır. Cilt üzerinde kırmızı-pembe kabartılar olarak kendini gösteren isilik hastalığı, yetişkinlere oranla daha yoğun olarak, yenidoğan bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür.  

Peki isilik hastalığı neden oluşurBebeklerde isilik tedavisi nasıldır? İsiliği rahatlatan krem önerileri… gibi pek çok konu başlığını yazımız içerisinde bulabilirsiniz. 

İsilik Nedir? 

Bebeklerde ve yenidoğanda isilik, sıcak yaz aylarında aşırı terleyen bebeğinizin, cilt gözeneklerinin küçüklüğü ve ter bezlerinin yeterince gelişmemiş olmasından kaynaklı; terini dışarı atamaması ve cilt yüzeyindeki gözeneklerin tıkanmasıyla, burada pembe-kırmızı kabartılar ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır

Bebeklerde İsilik Neden Olur?

isilik neden olur bebeklerde

Bebeklerde isilik oluşumunu tetikleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bebeklerde isilik sebepleri şöyle sıralanabilir: 

 • Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak veya ateşli hastalık sonrasında aşırı terleme sonucu isilik oluşur. 
 • Bebek cildinin normalden hassas olması, özellikle açık tenli çocuklarda isilik görülme olasılığını artırır. 
 • Bebeğe sentetik kumaştan üretilmiş, dar kıyafetler giydirmek. 
 • Bebeğin bezinin yeterli sıklıkta değiştirilmemesi. 
 • Özellikle yaz aylarında, bebeğin yıkanma sıklığının olması gerekenden düşük olması. 
 • Kış aylarında ise ‘Bebeğim üşür.’ düşüncesiyle, bebeği kat kat giydirmek. 

İsilik oluşumunu tetikleyen faktörlerinden biri veya birkaçı bebeğinizde bulunduğunda; dirsek içi, koltukaltı, sırt, popo, göğüs, boyun gibi terlemeye yatkın olan bölgelerde isilik oluşumu izlenebilir. 

Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir? 

bebeklerde isilik nasıl önlenir

İsilik oluşumuna izin vermemek için, annelerin uygulayabileceği bazı basit taktikler bulunmaktadır. ‘Bebeklerde isilik nasıl önlenir?’ sorusunun temel cevabı hijyenden geçmektedir. Peki bebeklerde hijyen seviyesini maksimuma nasıl çıkarabilirsiniz? 

 • Sıcak havalarda bebeğinizin serin kalması adına uğraşın. Önlemlere rağmen çok terlediyse normal düzene ek olarak kısa duşlar aldırabilirsiniz, bunun haricinde de olması gereken banyo rutininize uymayı unutmayın! 
 • Soğuk havalarda bebeğiniz üşüyecek diye dar ve kalın giysileri kat kat giydirmeyin. Bebeğinize pamuklu ve benzeri kumaşlardan yapılmış kışlık kıyafetleri giydirip, üzerine battaniye tarzı örtüler örterek, onun olması gerekenden fazla sıcaklamasını kolayca önleyebilirsiniz. 
 • Bulunduğunuz ortamın havalandırılmasına dikkat edin. 
 • Bebeğinizin aldığı sıvı miktarının yeterli seviyede olmasını sağlayın, anne sütü ile besleniyorsa düzeninizi bozmadan emzirmeye devam edin, su içebilecek yaştaysa da bol bol su almasını sağlayın. 
 • Bebeğinizi yıkarken kullandığınız hijyen ürünlerinin kaliteli ve bebeğe uygun olmasının da isiliği önlemek için yapılması gerekenler arasında önemli bir yeri vardır. Ayrıca bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra vücudunda şampuan vb. kalıntılar olmamasına dikkat edin. 
 • Bebeğinizin altını sık sık değiştirin, bedenine uygun ve naylon içermeyen bezleri tercih etmeye özen gösterin. 

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer? Bebeklerde İsilik Tedavisi 

bebeklerde isilik nasıl geçer? bebeklerde isilik tedavisi

Eğer bebeğinizde isilik oluşumunu önleyemediyseniz, yine de korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Bebeklerde isilik hastalığı sonucu oluşan lezyonlar, gerekli bakımlar sağlandığında, 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçiyor. ‘Bebeklerde isiliğe ne iyi gelir?’ sorusunu şu şekilde yanıtladık: 

 • Yazımızda bahsettiğimiz, ‘Bebeklerde isilik neden oluşur?’ bölümü altında yer alan faktörlerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. 
 • İsilik olan bebeğinizi düzenli olarak yıkamalı ve yıkarken, kese, sert lifler gibi tahriş edici cisimler kullanmamalısınız. Yine banyo sonrasında, bebeğinizin vücudunu tamamen kurulamak da isilikten kurtulmak için önemli bir etkendir. 
 • Eğer doktorunuzdan onay çıkarsa, deniz suyu, gözenekleri açan en doğal ortamlardan biridir. Yaz aylarında isiliği geçirmek için doktor izni dahilinde bebeğinizi denize sokabilirsiniz. 
 • İsilikte bebeğin durumu rahatsız edici noktalara ilerliyorsa, yine doktorunuza danışarak, bebeğiniz için kaşıntı giderici krem veya yangı azaltıcı krem önerileri alabilirsiniz.  
bebeğimin isiliği geçmiyor, ne yapmalıyım

İsiliği rahatlatan krem önerileri arasından, doktorunuzun onayını alabilecek birkaç krem veya losyon bulunduğunu düşünüyoruz. Bunlar: Hametan, Bephanthen, Stilex olabilir. (Bebeğinize uygulamadan önce doktorunuza danışınız.) 

Ancak bebeğinizin cildini sürekli olarak yağ içerikli kremlerle nemlendirmek, gözenekleri iyice kapatacağından, isiliğe iyi gelmez. Doktor önerisiyle alınan kremlerin de ince bir tabaka halinde uygulanması gerekir. 

Halk arasında geçmişten kalma bir bilgiye göre bebeğin vücuduna tuz yayma uygulaması yapmanın isiliğe iyi geleceği düşünülmektedir. Oldukça yanlış olan bu uygulama gerçekleştirildiği taktirde, bebeğiniz için tehlikeli sonuçlar doğurabilir! 

Bebeğimin İsiliği Geçmiyor 

Bebeğinizin isilik rahatsızlığı, gerekli tüm koşulları titizlikle sağlamanıza rağmen 3-4 gün içinde geçmiyor, ciltteki lezyon şikayetleri azalmak yerine artıyor ve iltihabi bir duruma doğru gidiyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Bu süreçte dikkate almadığınız isilik, ilerleyen zamanda halsizlik, ateş ve lenf bezlerinde şişme şikayetlerini de beraberinde getirerek ciddi sonuçlar doğurabilir. 

Bir cevap yazın