Bebeklerde Kepçe Kulak Sendromu

Bebeklerde Kepçe Kulak Sendromu

Kulakların normal sayılan konumundan uzakta oluşu, kepçe kulak sendromu olarak adlandırılır. Bebeklerde kepçe kulak, fiziksel olarak herhangi bir rahatsızlık oluşturmasa da, ilerleyen dönemde tedavi edilmediğinde, çeşitli psikolojik sorunların önünü açabilir. 

Metnimizde ‘Bebeklerde kepçe kulak nedenleri nelerdir? Kepçe kulak büyüdükçe düzelir mi? Bebeklerin kepçe kulak tedavisi nasıldır?’ gibi, konuyla ilgili öğrenmeniz gereken pek çok noktaya değineceğiz. 

Bebeklerde Kepçe Kulak Neden Olur? 

bebeklerde-kepce-kulak-nedenleri

Kepçe kulak, yenidoğan bebeklerde %5 oranında görülebilmektedir. Kulağın fonksiyonlarını etkileyecek herhangi bir duruma sebebiyet vermeyen kepçe kulak sendromunda yalnızca, kulakta şekil bozukluğu gözlenir. 

Bebeklerde kulak kepçesinin şekillenme aşamaları, daha anne karnındayken tamamlanır. Yenidoğan bebeklerde kepçe kulak sendromu nedenleri şunlar olabilir: 

  • Ebeveynlerden kaynaklı genetik yatkınlık  
  • Kulak kepçesi oluşum aşamalarında, kıkırdağın normalden fazla gelişmesi 
  • Kulak arkasındaki kemiğin kıkırdakla bağlantı açısının büyük olması 
  • Kulak kıkırdaklarının aşırı gevşek olması  
  • Kulak kıvrımlarında yetersizlik 

Bebeklerde Kepçe Kulak Ne Zaman Belli Olur?  

kepce-kulak-ne-zaman-belli-olur

Yenidoğan bebeklerin gelişimi, ebeveynler tarafından dikkatlice izlense de kepçe kulak sendromu gibi durumlar, gelişimin ilk aşamalarında fark edilmeyebilir. Bu nedenle yenidoğan bebekler, doğumdan sonraki ilk haftalarında, uzman doktor kontrolünde fiziksel muayeneden geçirilmelidir. 

Uzman doktorlar, ilk haftalardaki fiziksel muayene sonucunda, bebeklerde kepçe kulak belirtileri olup olmadığını anlayabilirler. Kepçe kulakta, öne veya arkaya doğru eğilmiş kulak fizyolojisi görülmektedir. Çoğunlukla iki kulakta da gözlenmekle birlikte, bazı bebeklerde tek taraflı olarak da kepçe kulak görülebilir. 

Bebeklerde Kepçe Kulak Büyüdükçe Düzelir Mi? 

bebeklerin-kepce-kulagi-buyudukce-duzelir-mi

Bebeklerin kepçe kulak sorunu, doğumdan sonraki ilk üç ay içerisinde fark edildiğinde, önlenebilirdir. Erken dönemde, kepçe kulak için bantlar veya kepçe kulak aparatı kullanıldığı taktirde, başlarda izlenen kepçe kulak durumunun büyüdükçe düzelmesi mümkündür.  

Ancak hiçbir uygulamada bulunmaksızın bebeğin kendi kendine normal kulak fizyolojisine kavuşmasını beklemek, olumlu sonuçlar getirmeyecektir. Gelişimin erken dönemlerinde yapılmayan veya fark edilmediği için uygulanamayan önleme yöntemleri, kıkırdak yapısının sertleşmeye başlamasından kaynaklı, ileri dönemlerde etkin düzelme sağlayamaz. 4-5 yaşlarından sonra ise, kepçe kulak sendromu ancak cerrahi operasyonlar sonucu düzeltilebilir. 

Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisi 

Bebeklerin kepçe kulak sendromunda, durum erken fark edildiğinde (ilk 3 ay), tedaviye kepçe kulak için bantlar veya kepçe kulak aparatları ile başlanır.  

Bebeğinizdeki kepçe kulak sendromu; kulağın normalden geniş bir açıda bulunmasından kaynaklanıyorsa, kepçe kulak için bant kullanılabilir. Bu bantlar, bebeğin başının etrafından geçirilerek kulağı örtecek şekilde konumlandırılır. Bu sayede, bebeğin henüz gelişim aşamasında olan, oldukça yumuşak kulak kıkırdakları, başa yakın konumda durmaya yatkınlık gösterir ve bebeğin kıkırdakları sertleşene kadar düzenli kullanıldığında, tedavi olumlu sonuçlar doğuracaktır. 

bebeklerde-kepce-kulak-tedavisi

Bebeğinizdeki kepçe kulak sendromu; kulak kepçesindeki kıvrım oluşumlarındaki bozukluklardan veya diğer şekil bozukluklarından kaynaklanıyorsa, bebekler için kepçe kulak aparatı kullanımı daha uygun olacaktır. Bu aparat, silikon bir madde sayesinde, normal fizyolojik kulak şeklini oluşturmak amacıyla kullanılır. Bebeğiniz için seçtiğiniz aparatın, sağlığa uygun ve kaliteli malzemeden yapılmış olması büyük önem taşır. 

Bebeklerde kepçe kulak nasıl önlenir?’ sorusunun en iyi cevaplarından biri, %90’lara varan tedavi başarısı sağlayan kepçe kulak aparatlarıdır. Erken dönemde başlanan ve yaklaşık 4-6 hafta süren tedavi, normal kulak fizyolojisi sağlamak için yeterli olacaktır. Bebeğiniz kepçe kulak aparatını taktığı sürece, olumsuz herhangi bir farkındalık durumu yaşamaz. Bu aparat, bebeğin duyma, emme ve diğer hareketler gibi temel fonksiyonlarını engelleyecek bir durum oluşturmaz. Bu nedenlerle, gönül rahatlığıyla aparatı bebeğinizde kullanabilirsiniz. 

Kepçe kulak için bantlar veya kepçe kulak aparatlarına, medikal satış bayileri ya da eczaneler üzerinden ulaşılabilir. 

Çocuklarda Kulak Kepçesi Ameliyatı 

kepce-kulak-ameliyati

Otoplasti adı verilen cerrahi operasyon sayesinde, bebeklerde erken dönemde tedavi sağlanamamış kepçe kulak sendromu, ilerleyen yaşlarda ortadan kaldırılabilmektedir. Otoplasti ameliyatında, kulağa normal fizyolojik görünüm kazandırmak amacıyla, bazı özel sütur teknikleri kullanılır. 

Çocuklarda kulak kepçesi ameliyatı için ideal yaş, kulak kıkırdağı gelişiminin tam olarak tamamlandığı 4-5 yaş döneminin bitiminde, ortalama 6 yaş olarak belirlenmiştir. Ancak çocuğun veya ebeveynlerinin isteği sonucu, durumun uygun olup olmadığı kontrol edilir ve uygunsa ameliyat yaşı 5’e kadar çekilebilir. 

Çocuklarda kepçe kulak tedavisi için ileri dönemlerde kesin sonuç sağlayan otoplasti ameliyatı; çocuğa lokal veya genel anestezi yapılarak başlatılır. Kulaktaki şekil bozukluğunun sebebine bağlı olarak, 40-90 dakika civarında sürebilir. Çocuklarda kulak kepçesi ameliyatı sırasında, kulak kıkırdaklarına normal fizyolojik şekil kazandırılabilir ya da normalden geniş olan kulak açısı daraltılarak, geriye konumlanma sağlanabilir. 

Çocuklarda Kulak Kepçesi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci 

ameliyat-sonrasi-iyilesme-kepce-kulak

Kulak kepçesi ameliyatı sonrasında, genellikle aynı gün hastaneden çıkış yapabilirsiniz. Ameliyat sonrası 2-3. günden itibaren duş almanız da mümkündür. Zaten iyileşme süreci maksimum olarak 2 hafta sürmektedir. 

İyileşme sürecinde, çocuğunuzun 1-2 hafta kadar cerrahi operasyonlara özel bant kullanması gerekiyor. İyileşme sürecinde, komplikasyon oluşmadığı sürece şiddetli bir fiziksel problem izlenmiyor veya duyu kaybı yaşanmıyor. Ayrıca ‘Ameliyatın izi kalacak mı?’ diye merak ediyorsanız, estetik kaygı oluşturacak herhangi bir iz kalmayacağını belirtebiliriz. Böylece çocuğunuz ameliyat sonrasında, normal hayatına mutlu bir şekilde geri dönebilir. 

Bir cevap yazın