Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Bebek büyütürken pek çok kaygıya sahip olduğunuzu biliyoruz. Bunlardan biri de ‘Bebeklerde tuvalet eğitimi nasıl olmalı?’ konusu. Her gün defalarca kez gerçekleştirdiğiniz için alışkanlık haline gelen bez değiştirme seanslarının tedavülden kalkma vakti geldi. Peki ‘Bebeklerde tuvalet eğitimine ne zaman başlanır? , Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’ Gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.  

Bebeklerde Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanır? 

Bebeklerin sinirsel aktiviteleri henüz gelişmekte olduğundan, belli bir zamana kadar kontrollü olarak tuvaletlerini yapamazlar. Bir bebeğin, tuvaletini bilinçli olarak tutabilmesi için ortalama başlangıç yaşı 18 ay olarak kabul edilir.  

Çocuktan çocuğa tuvalet eğitimi alma vakti değişebilmekle birlikte, 2-2.5 yaşında olanların, öğrenime tam olarak açık olduğu söylenir. Şartlara göre daha erken veya daha geç olacak şekilde süreci başlatabilirsiniz. 

Çocuğum Tuvalet Eğitimine Hazır Mı? 

Çocuğunuz, vakti geldiğinde, tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren bazı işaretler verecektir. Bunlar; 

  • Öncelikli olarak tuvaletini yaptığında rahatsız olur ve bezinden bir an önce kurtulmak için huzursuzluğunu belli eder. Altına giydiği kıyafetini çekiştirmesinden anlayabilirsiniz. 
  • Bebeğinizin bezi en az 4 saatlik süreçte çişini tutabiliyorsa ve sabah kalktığında da bezinde ıslaklık yoksa, 
  • Tuvaletini yaptığını anlatabilmek için ‘çiş, kaka’ gibi kelimeleri kullanabiliyor veya beden diliyle size anlatabiliyorsa, 
  • Tuvalete gittiğinizde sizi takip ediyor ve hareketlerinizi anlamlandırmaya çalışıyorsa, 

Bebeğiniz için tuvalet eğitimine başlama vakti gelmiş olabilir. Denemelerle bunu öğreneceğiz! 

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 

Tuvalet eğitimine başlama sürecine öncelikle siz hazırlıklı olmalısınız, konuyla ilgili yeterli araştırmayı yapın. Ardından bebeğinize kullanacağı malzemeleri tanıtın. Örneğin tuvalet eğitiminde kolaylaştırıcı olan lazımlık, erişebileceği noktalarda durabilir ve ilgisini çektiğinde onunla uğraşıp benimseyebilir. Ayrıca eğitim boyunca kendini ifade edebileceği ‘çiş, kaka, tuvalet’ gibi terimleri öğrenmesini sağlamalısınız. 

Başlangıçta, birlikte tuvalete girerken çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağınızı da yanınıza alın. Oyuncak üzerinden neyin nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Ardından yavaş yavaş çocuğunuz için de süreci başlatın. Tuvalete girdiğinde lazımlığa oturmasını ve çişini veya kakasını buraya yapabileceğini anlatın. Bunun yavaş bir süreç olduğunu ancak rutine girince her şeyin kolaylaşacağını unutmayın. 

Çocuğunuzun tuvalete çıkacağı saatleri takip ederseniz, düzenli olduğunu görebilirsiniz. Bu düzeni bozmadan eğitimi tuvalette devam ettirin. Başlangıçta çeşitli kazalar yaşanabileceğinden, çocuğunuza kolay çıkarılabilir kıyafetler giydirmeye özen gösterin. 

Eğer bebeğiniz, süreci hemen kabullenmiyor ve bezini kullanmaya devam etmek istiyorsa, onunla inatlaşmanız, sadece tuvaletini tutmasına ve çeşitli sağlık problemlerine neden olur, bu nedenle istediğini ona verin ve sabırlı olun. 

Eğitime lazımlık ile başladıysanız, tuvaletini bitirdiğinde lazımlığın boşaltıldığı yerin klozet olduğunu fark etmesine izin verin. İlerleyen zamanda kullanacağı yer klozet olacağından, buraya karşı da ılımlı bir tutum sergilemesini sağlamalıyız. 

Çocuğunuz tuvalet eğitiminde başarı gösteriyorsa, abartı olmayacak tebrikler ve ufak ödüllerle mutlu olmasını sağlayabilir ve onu teşvik edebilirsiniz. 

Gece Tuvalet Eğitimi 

Tuvalet eğitimi alınan yaşların gece de sık sık tuvalete kalkılan yaşlar olduğunu biliyoruz. Bu nedenle öğrenme süreci gece de devam edecek. Başlarda risk almamak adına beziyle yatırmaya devam edebilirsiniz ancak gündüz eğitim sürecinin ilerlemesiyle birlikte, gece de kontrollü olmayı öğrenmesi gerekecek. 

Gece tuvalet eğitimi, aileden aileye farklılık gösterebilir. Örneğin bazı aileler çocuğunun bez değiştirme saatlerinde rutin oluşturmuştur ve gece bu saatlere alarm kurarak çocuğunu tuvalete götürür. Bazılarıysa bez bağlamaksızın, çocuğun altına su geçirmez çarşaf sererek, ıslaklıktan rahatsız olup ailesine söyleyene kadar bekler. Hem siz hem de bebeğiniz için uyku düzeninizi bozmayacak şekilde bir seçim yapabilirsiniz.  

Erkek Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Değişken bir durum olmakla birlikte, erkek çocukların kız çocuklara göre daha hareketli ve sabırsız olduğu izlenmiştir. Bu nedenle tuvalet eğitimi sırasında da cinsiyete bağlı farklılıklar izlenebilir. 

Erkek çocuğunuzun tuvalet yapma sürecini oturarak başlatmalısınız. Ancak kendi iradesiyle, belki babasından, okul arkadaşlarından gördüğü kadarıyla ayakta tuvalet yapmak isteyebilir. Denemesine izin verin ancak şimdilik sağlıklı olanın oturarak tuvalet yapması olduğunu bilin. 

Tuvaletini yaparken odaklanmasını ve huzursuzlanmadan yerinde durmasını sağlamak için çeşitli oyunlar geliştirebilirsiniz. Örneğin tuvalet kağıdından minik toplar yapıp basket oynamak eğlenceli bir seçenek olabilir. 

Tuvalet Eğitiminde Yapılmaması Gerekenler 

Öncelikli olarak tuvalet eğitimi sürecinin uzun olabileceğini unutmamalı ve ‘Acaba ben mi hata yapıyorum? Çocuğumda bir problem mi var?’ gibi düşüncelere kapılmamalısınız.  

Bu sürece başlamadan önce çocuğunuzun hem fiziksel hem de duygusal olarak tuvalet eğitimi almaya hazır olduğundan emin olmak zorundasınız. Örneğin aile yaşamınızda stresli bir dönemden geçiyorsanız veya taşınmak gibi köklü değişikliklere adım attıysanız, tuvalet eğitimine başlamak için pek uygun bir zaman olduğu söylenemez. 

Tuvalet eğitiminde karşılaşacağınız pek çok sıkıntı, kazara gerçekleşen olaylar meydana gelecek. Bu gibi durumlarda çocuğunuza karşı sakin olmalı, herhangi bir ceza, korkutma, utandırma yöntemine gitmemelisiniz aksi halde çocuğunuz daha sürecin başında soğuyacaktır. 

Süreci kolaylaştırmak gibi bir düşünceyle bebeğin beslenme veya sıvı alma rutinini değiştirmeyin. Tam da bu dönemde her şeyin düzende olması önemlidir. Ayrıca yine aynı amaçla, fitil, laksatif gibi yapay yollara başvurmayın. 

Tuvalet eğitiminde başarılı olduğunu gördüğünüz zaman elbette onu kutlayın ancak abartılı tepkiler ve ödüllendirmelerle, süreci çocuğun gözünde fazla büyütmeyin. 

Çocuğunuzun psikolojik olarak iyi hissetmesine yardımcı olun. Örneğin lazımlığa oturmak istemiyorsa baskıyla oturtmayın. Bu süreci gözünüzde büyütmemelisiniz. Nasıl olsa tuvalet eğitimi sonsuza kadar sürebilecek bir şey değil, değil mi? 

Bir cevap yazın