Biberon Ve Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?

Biberon ve Emzik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Emzik Çeşitleri:

Emzik ve biberon seçimi, bebeklerin ağzı yapısının ve diş yapısının gelişiminde oldukça önemlidir. Emzik seçimi özellikle de dişler çıkmadan önce damağın şeklinin sağlıklı şekilde gelişmesini belirleyen bir etkendir ve seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Peki dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

Emzik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Emzik, genellikle bebekler doğduğu andan itibaren kullanılmaya başlanır. Kullanılan emzikler ise bebek büyüdükçe değişir çünkü bebeğin ağız yapısı da emme kapasitesi de zamanla değişir. Bu sebeple birkaç ayda bir emzik değiştirmek mümkündür. Peki emzik seçerken nelere dikkat etmeli?

 • Emziğin akış hızı meme emme kapasitesine de etki edeceği için akış hızına dikkat edilmelidir.
 • Emziğin sertliği önemli bir belirleyici olabilir.
 • Emziklerin şekli anne memesine en yakın olan şekilde ve sertlikte olmalıdır.
 • Hava geçiren emzikler doğal beslenmede teşvik edicidir.
 • Diş çıkarmamış bebeklerde silikon ve diş çıkarmış bebeklerde kauçuk emzik kullanılması gerekir.
 • Damaksız emzikler bir yaşına kadar tercih edilmesi gereken emziklerdir çünkü anne memesine en yakın emziklerdir ancak damaksız emzikler bebeğin diş yapısını bozabileceği için diş çıkarmaya başlayan bebek damaksız emzik kullanmamalıdır.

Bu şekilde tercih edilmiş olan emziklerin ayrıca belli standartlarca onaylı olması da önemlidir. Yıpranan emziklerin atılması ve kullanılan emziklerin günlük olarak iyice temizlenmesi önemlidir.

Biberon Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Biberon seçerken özellikle dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bunlar nedir?

 • Biberonun cam olması çok daha sağlıklıdır. Cam biberon daha kolay temizlenir ve koyulan içeceği daha uzun süre sıcak tutar. Bebek cam biberonu kavrayabilecek kadar büyüdüğü zaman cam biberona geçmek önemlidir.
 • Biberonun deliği, bebeğin fazladan sıvı çekip boğulmasını önlemek amacıyla çok büyük olmamalıdır.
 • Güzel görünmesi amacıyla şekilli yapılmış biberonları temizlemesi zor olabileceği için tercih edilmemelidir.
 • Kaliteli plastikten üretilmemiş biberonlar sıcak sıvılar ile birleştiğinde sağlıksız hale gelebilir.
 • Alınacak olan biberon belirlenen kalite standartlarını karşılıyor olmalıdır.

Biberonlar bu belirtilen standartlara göre alındıktan sonra kullanım sonrasında iyi şekilde temizlenmelidir. Cam ürünleri temizlemesi daha kolay olduğu için sağlığa zararlı olmayacak cam ürünler biberon olarak tercih edilebilir.

Biberon ve Emzik Seçerken

Biberon ve emzik seçerken dikkat edilen bu özellikler hem bebeğin sağlığa zararlı maddeler ile temasını önler hem de kolaylıkla emme gerçekleştirmesine yardımcı olur, mamayı kolaylıkla almasını sağlar. Ek gıdaya başlamış olan anneler için büyük kolaylık olan biberon da bebeğin damak yapısına oldukça etkilidir ve dişleri çıkmaya başladıysa tıpkı emzikte olduğu gibi dişlerin gelişimini olumsuz etkilememesi için dikkatli olunmalıdır.

Aileler çocuklarının sağlığını düşünürken aynı zamanda da kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermelidir. Her emzik ve biberon dışarıdan bakıldığı zaman birbirine benzeyebilir ancak üretildiği malzeme ya da kullanılan bir detay emziğin ya da biberonun bebeğin ağız ve damak yapısına zarar verebilecek bir yapıda olabilir. Siz de belli kalite standartları doğrultusunda üretilmiş kaliteli biberon ve emzikleri tercih edin ve bebeklerinizin ağız ile diş gelişimini olumlu şekilde değiştirin, sağlığa zararlı maddelerle temas içinde olunmasına engel olun.Ayrıca Okuyunuz: Yenidoğan Bebeklerde Sarılık nasıl geçer?

Ayrıca Okuyunuz: Erken Gebelik Belirtileri

Bir cevap yazın