Cinsel isteksizlik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tıbbi anlamda cinsel isteksizlik, en az altı ay boyunca bireyin cinsellik hakkında hiçbir arzu ve düşüncesi olmaması ya da çok az cinsel duygu hissetmesi durumudur. Yani süreklilik arz etmeyen, üç dört günlük cinsellikten uzaklaşma durumları tıbbi anlamda cinsel isteksizlik olarak nitelendirilmez. Peki bu durumlar neden meydana gelir ve nasıl çözülür? Bu sorularınıza cevap bulmak amacıyla içeriğimizi sizler için derledik, keyifli okumalar dileriz!

Cinsel isteksizlik neden kaynaklanır?

cinsel-isteksizlik-nedir-nasil-tedavi-edilir

Bireylerin seks partnerinden gelen cinsel uyarılara cevap vermeme, cinsellik içeren her konuya karşı ilgide belirgin azalmaya yol açan cinsel isteksizliğin probleminin pek çok farklı nedeni olabilmektedir. Eğer bedensel bir diğer ifadeyle fizyolojik bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa, cinsel isteksizlikte çoğunlukla sosyal ve psikolojik faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Hatta sosyal faktörler, cinsellik konusunda insan psikolojisinin şekillenmesine yol açabilir. İnsan yaşamı için önemli bir sağlık sorunu sayılan cinsel isteksizlikte toplumsal yaklaşımlar etkili bir faktördür. Ataerkil bir toplum yapısına sahip olan Türkiye’de pek çok kadın utanma, çevre baskısı, dinin yanlış yorumlanması ve günahkâr hissetme gibi sebeplerden cinsel isteksizlik duyabilmektedir.

Cinsellik konusunda etkisi göz ardı edilmeyecek bir diğer faktör ise psikolojik sorunlardır. Kaygı bozuklukları, depresyon, yas vb. pek çok psikolojik rahatsızlık da cinsel isteksizliğe yol açmaktadır. Bireyin kendisini güvende hissetmemesi, cinsel partnerle yaşanan anlaşmazlıklar, çözüme kavuşturulmamış sorunlar… Daha sayılabilecek birbirinden farklı psikolojik nedenler bireylerin cinsellikten uzaklaşmasına sebep olabilmektedir.

Cinsel isteksizliğin çözüm yolları nelerdir?

cinsel-isteksizlik-nedir-nasil-tedavi-edilir
Cinsellik hakkında psikologla görüşen çiftler

Cinsel işlev bozuklukları arasında sayılan cinsel isteksizlik sorununa çözüm bulmanın en temel adımı problemin alt dinamiğini açığa çıkarmaktır. Daha açık bir ifadeyle cinsel isteksizliğin altında yatan ana sorun çözülmelidir. Eğer cinsel isteksizlik depresyon rahatsızlığından kaynaklanıyorsa önce bireyin depresyonu için çözüm aranmalıdır. Hayır sorun eşler arasındaki iletişimsizlikten kaynaklanıyorsa, aile içi iletişimi güçlendirici çalışmalara odaklanmak gerekebilmektedir. Bu sayede bir taşla iki kuş vurulmuş olacaktır. Zaten cinsel isteksizlik yaratan ana sebep ortadan kaldırılınca, cinsel isteksizlik problemi de otomatik olarak çözülecektir. Peki cinsel isteksizliği yaşayan eşiniz ya da kendiniz için nasıl bir yol izlenmelidir?

Çözüm Nedir?

Cinsel isteksizliği yaşayan bireyler çoğu zaman kendilerini cinsellikten uzaklaştıran sebebi fark etmezler. Çoğu zaman cinsel isteksizliğin kendisi başka bir bozukluğun semptomu olarak ortaya çıkar. Yahut başka bir sosyal problemin yansımasıdır. Cinsel yaşamınızda azalma, cinsel aktivitelere karşı isteksizlik gibi durumları yaşıyorsanız öncelikle sorunun bedensel olup olmadığını anlamak gerekir. Bunun için jinekoloğa veya üroloğa görünmekte fayda vardır. Fizyolojik anlamda bir probleme rastlanmıyorsa mutlaka cinsel isteksizlik gibi konularda deneyimli bir psikologla görüşülmelidir. Alanında uzman, yeterliliğine ve güvenirliğine emin olduğunuz bir psikologla görüşerek sorununuzun kaynağına inme yolunu kısaltmış olacaksınız. Çünkü hiçbir sorun üstü örtülerek ortadan kaldırılamaz, yalnızca ertelenebilir.

İlginizi Çekebilir: Gebelik evresinde de cinsel ilişki nasıl yaşanmalıdır?

Ertelen her sorun ilerleyen dönemlerde karşınıza daha da büyük şekilde çıkacaktır. Uzmanlardan destek almak için acele edilmelidir bu tür konularda. Eşinizle konuşup ortak bir karar aldıktan sonra, çevre baskısı hissetmeden gönül rahatlığı ile en yakın aile danışmanı veya psikologla görüşmek için randevu alın. İlişkilerde belirli aralıklarla ortaya çıkan küçük tartışmalarınızı da çift danışmanı ile paylaşarak evliliğinizi daha da sağlamlaştırmak için mükemmel bir adım atmış olursunuz.

Bir cevap yazın