Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Sağlıklı bir yetişkin bireyin, toplumsal olgular bir kenara bırakıldığı takdirde cinsellik yaşar ve bu bireylerin cinsellik yaşaması sağlıklıdır da. Ancak, kontrolsüz ve bilinçsiz yapılan cinsel aktiviteler pek çok rahatsızlığa da davetiye çıkartabilir. Peki cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak bilinen bu rahatsızlar nelerdir? Bu rahatsızlıklardan kendimizi ve çocuğumuzu nasıl koruyabilir? İçeriğimizi okuduktan sonra bu gibi sorularınızın tamamına vakıf olacaksınız.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar:

Frengi:

Genital, anal ve oral yollarla bulaşması mümkün bir hastalıktır. İlk etapta yalnızca bulaştığı bölgede yaralarla kendini gösterir. Hastalığın diğer safhalarında yaralar kendiliğinden iyileşebilse de enfeksiyon bedende yaşamaya devam eder sonrasında organ kaybına ve ölüme neden olabilir. Cinsellik yolluyla bulaşan hastalıklar arasında tedavisi olan bir hastalıktır.

Bel soğukluğu:

Gonore ismiyle de bilinen bel soğukluğu vajina ve meni sıvısında bulunan etken madde dolayısıyla oluşan bir hastalıktır. Çoğunlukla semptom göstermeyen bu hastalık düzenli ürolojik ve jinekolojik kontroller sayesinde tespit edilebilir. Tedavisi olan bir hastalıktır ancak çözüme kavuşturulmazsa çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

HPV Enfeksiyonu:

Siğil virüsü olarak da bilinen HPV, birçok farklı tipi bulunan bir virüstür. Ancak yalnızca bazı tipleri büyük zararlar ortaya çıkarır. Bağışıklık sistemine ciddi zarar veren bu virüsü yok edici bir tedavi yöntemi henüz geliştirilmemiştir. Ciltte görülen siğiller yakılarak ya da merhem kullanılarak yok edilebilse de tekrarlama riski yüksek bir hastalıktır.

Hepatit B:

cinsel-yolla-bulasan-hastaliklar-nelerdir?

Yalnızca cinsel ilişki ile değil, özel eşyaların ortak kullanımı ve anneden bebeğe geçerek de bulaşabilir. Aşı ile cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındaki Hepatit B’den korunmak mümkündür.

Klamidya:

Gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde sık gözlenen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu ve kalın bağırsağı etkileyen bir hastalık olmakla birlikte, mide ağrısı, göz kaşıntısı, normal olmayan vajinal akıntı, idrar sırasında yanma ve her zamankinden daha şiddetli sancılar hissettiren adet dönemi önemli belirtileri arasındadır.

HIV:

En çok korkulan cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındadır. Ancak gelişen tıp sayesinde önleme yöntemleri günden güne artmaktadır. Bağışıklık sisteminde zayıflama gibi belirtilerle kendisini gösterebileceği gibi ömür boyunca hiçbir semptom göstermeyebilen sinsi bir hastalık da olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğu zaman benzer belirtiler gösterir. Bizler de bu ortak semptomların bir listesini hazırlayarak, hangi durumlarda hekim muayenesi olmanız gerektiği konusunda sizleri uyarmak istiyoruz. Şu belirtiler varsa lütfen bir doktor kontörlünden geçin:

  • Genital bölgelerde yara, siğil
  • Vücutta döküntü
  • Normal olmayan vajinal akıntı
  • Cinsel organlarda ve çevresinde ağrı
  • Anüsün etrafında bulunan siğil benzeri kabarcıklar
  • Ağız çevresinde yaralar
  • Testislerin çevresinde ağrı
  • Peniste yanma ve karıncalanma hissi
  • Sık tuvalete çıkma isteği
  • İki adet arasında fazladan kanama

Yukarıda saydığımız belirtiler farklı hastalıkların belirtileri olabileceği gibi cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar için de birer haberci olabilir. Bu yüzden düzenli cinsel muayene ve seks sırasında prezervatif kullanımı korunma konusunda çok önemlidir.

Bir cevap yazın