Cinsellik Hakkında Bilinen 5 Yanlış Bilgi

Cinsellik hiç şüphesiz en temel ihtiyaçlarımızdan birisidir. Ancak muhafazakâr toplumlarda cinsellik hakkında bilgi bulmak, yaymak ve cinselliği konuşmak pek de kolay olamamaktadır. Maalesef ki gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda insanlar cinsellik konusunda yeterince eğitilememektedir ve kulaktan dolma cinsel tabular ile cinsel hayatı sürdürmeye çalışırlar. Bu konudaki hüznümüzü bir kenara bırakacak olursak, cinsellik hakkında topladığımız önemli birer bilgi niteliği taşıyan verileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1.Cinsellik sadece sevişmek değildir

Cinsellik pek çok boyutu içinde barındıran bir aktiviteler topluluğudur. Cinsellik hakkında bilgi almak isteyen bireyler öncelikle zihinsel, duygusal ve davranışsal boyutları açısından cinselliği değerlendirebilmelidirler. Cinsel ilişki ya da seks öncelikle zihinde yani düşüncede başlar. Bu düşünce kendini bir başkasına açmaya karar vermek olarak nitelendirilebilir. Duygusal boyutta ise seks bir başkasına sevgi, aşk gibi romantik duygular besleyerek güven, merak ve arzu gibi hisler doğrultusunda partnere yönelmek olarak ifade edilebilir. Seksin ya da cinselliğin davranışsal boyutu ise fiziksel yakınlaşma, dokunma, öpme ve sevişme isteği ile kendini gösterir.

cinsellik-hakkinda-bilinen-5-yanlis

2.Partneriniz her zaman sizinle sevişmelidir

Partnerlerin daima cinsellik yaşamaya hazır olmak zorunda olmadıklarını bilmek cinsellik hakkında bilgi statüsünde sunulabilecek önemli bir noktadır. Zaman zaman herkes cinsellik yaşamaktan kaçma yoluna gidebilir. Bu davranış partnerinizin sizi sevmediği ya da artık sizi arzulamadığı anlamına gelmez. Herkes her an cinselliğe hazır olamaz. Bunu bilerek ve partnerinizin isteklerine saygı duyarak ilişkinizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

3.Erkeğin penisi sertleşmezse eşini çekici bulmadığı anlamına gelir

Erkek cinselliği de kadın cinselliği gibi karmaşık bir süreçtir. Bazen bedensel rahatsızlıklar, bazen alkol kullanımı bazen de stres faktörü erkeğin penisinin erekte olmasına engel olabilir. Bu durumdan yola çıkarak, erkek partnerinizin seks sırasında erekte olamadığı zamanlarda sizi sevmediğini düşünmek yerine, daha realist ve çözüm odaklı davranışlar sergileyebilirsiniz. Örneğin eşinizin/sevgilinizin hayatında her şeyin yolunda olup olmadığını sormak, arkanızı dönüp uyumaktan daha ılımlı ve çözüme ulaştırması kolay bir davranış olacaktır.

4.Cinsellik hakkında konuşmak ayıptır

Seks ile ilgili konuşmak asla ayıp değildir. Hatta partnerinizle seks hayatınız hakkında konuşmanı ilişkinize canlılık katacaktır. Hoşunuza giden ve gitmeyen cinsel konular hakkında ifade özgürlüğünüz vardır. Seks hakkında konuşarak hem kendi beklentilerinizi dile getirebilir hem de partnerinizin isteklerine kulak verebilirsiniz. Bu sayede cinsel hayat sizin için çok daha keyifli bir hale gelecektir.

Cinsellik-hakkinda-bilinen-5-yanlis
cinsellik hakkında bilinen 5 yanlış

5.Tüm fiziksel yakınlaşmalar cinsellikle sonuçlanmalıdır

Zaman zaman partnerler arasında öpüşme, ön sevişme, sarılma gibi duygusal ilişkiyi güçlendirici yakınlaşmalar gerçekleşmektedir. Bu yakınlaşmalar asla cinsel birleşme ile son bulmak zorunda değildir. Bazen bir öpüşme sadece bir öpüşmedir. Ancak fiziksel temasların tamamının cinselliğe ulaşması gerektiğini düşünen bireyler, özellikle de sevişmek istemedikleri zamanlarda, partneriyle yakınlaşmaktan kaçınırlar. Halbuki konu üzerindeki yanlış algılar ve cinsel tabular bir kenara bırakıldığında romantik ilişkiler daha keyifli hale gelecektir.

Bir cevap yazın