Doğru Emzirme Nasıl Olur? Doğru Emzirme Pozisyonları

Doğru Emzirme Nasıl Olur? Doğru Emzirme Pozisyonları

Yeni doğum yapan annelerin akıllarına takılan pek çok nokta ve çeşitli konularda ‘Acaba doğru yapabilecek miyim?’ endişesi bulunur. Bunlardan bazıları ‘Doğru emzirme nasıl olmalı? Doğru emzirme taktikleri nelerdir?’ gibi sorulardır. 

İster ilk bebeğiniz olsun, isterse çok daha fazla tecrübeniz olsun; bebek sağlığı ve bakımı, öğrenmeniz gereken sonu gelmez bir bilgi deryasından oluşur. Ayrıca doğru bildiğiniz yanlışlar için de çeşitli araştırmalar yapmalısınız. Bugün web sitemizin sizlerin hizmetine sunduğu bilgilendirme makalesi ise; ‘Doğru emzirme nasıl olur?’ üzerine yazılmıştır. 

Emzirme Öncesi Yapılması Gerekenler 

emzirme-oncesi-yapilmasi-gerekenler

Emzirme öncesinde, annelerin yapması gereken ilk iş mental olarak rahatlayıp bebeğini beslemeye hazır hissetmektir. Bunun için mümkünse sessiz ortamda, rahat edebileceğiniz bir pozisyonda oturmalı veya uzanmalısınız. Ayrıca, bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce burnunun açık olmasından emin olmalısınız.  

Memenizin alt kısmını, 3 parmağınızla C şeklinde kavrayıp bası uygulayın. Bu yöntemle, süt kanallarınızı kapatmaksızın, süt üretimine teşvik sağlamış olursunuz. Meme ucunuzdan gelen ilk damlaları bebeğinizin yanağına değdirmeniz, onun arama refleksini uyararak, emmesini kolaylaştırıcı etki yaratacaktır.  

Emzirme öncesi yapılması gerekenler arasında son aşamada, bebeğiniz için seçtiğiniz emzirme pozisyonunu alın. Ancak emzirmeye başlamak için bebeğin başını memenize doğru itmeyin veya kendinizi bastırmaya çalışmayın. Aksi taktirde bebeğiniz durumdan rahatsız olup emmeyi bırakabilir. 

Doğru Emzirme Teknikleri 

dogru-emzirme-teknikleri-ve-pozisyonlari

Doğru emzirme teknikleri sayesinde, bebeğiniz memeyi daha çabuk kavrar ve hızlıca emme refleksi gösterir. Doğru uygulama ile, emme kuvveti de artan bebeğiniz, hormonlarınızın üretimini uyarır ve anne sütünün çoğalmasını da sağlar.  

Doğru pozisyonda rahat bir emme sağlandığında, tüm memenizi boşaltabilir, göğsünüzdeki bası ve ağrı hissini önleyebilirsiniz. Ayrıca bebek, meme başını doğru kavradığında, meme ucundaki çatlaklar da iyileşme sürecine girer. 

Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  1. Hangi emzirme pozisyonunu tercih ederseniz edin, bebeğinizin vücudunun tümüyle paralel olmasını ve size doğru dönmesini sağlayın. 
  1. Bebeğinizi memeye en yakın konumda tutun, uzanmak için ekstra çaba harcamasına izin vermeyin. Bu noktada isterseniz, çevrenizi yastıklarla sararak destek alabilirsiniz. 
  1. Meme ucu bölgesinin tamamını bebeğinizin ağzına yerleştirmeye özen gösterin. 
  1. Bebeğinizin emme refleksi sergilediğinden emin olun. Aç olduğu halde emmiyorsa, memenizi tam kavrayamamış demektir. Çenesini elinizle oynatarak tam kavramaya teşvik edebilirsiniz. 
  1. Bebeğinizin gaz sıkıntısı yaşamaması için, anne sütüyle beslenme sırasında, hava yutmamasını sağlamak da önemli bir noktadır. 

Doğru Emzirme Pozisyonları 

dogru emzirme teknikleri dogru emzirme pozisyonlari nelerdir bebegimegebeyimnet

Annelerin tercih edebileceği 4 temel emzirme pozisyonu bulunmaktadır: 

  • Kucaklama Pozisyonunda Emzirme: Kucaklama pozisyonu, doğum sonrasında neredeyse refleks olarak gerçekleşen kavrama tutuşunun emzirme durumunda devam etmesidir. Ancak yenidoğan bebek, kucaklama pozisyonunda memeye uzanmak için boyun kaslarını kullanmak zorunda kalabilir ve bu da onu yorabilir. Ayrıca sezaryen doğum yapan anneler için bu pozisyon göbeğe baskı yaparak acı verebilir. Ancak 1-1.5 aylık bebekler için ideal emzirme pozisyonu ‘kucaklama’ olarak biliniyor. 
  • Ters Kucaklama Pozisyonunda Emzirme: Ters kucaklama tekniği, normal kucaklama tekniğine benzer. Anne kolunun, bebeğin sırtını destekleyerek kavramasına dayanır. Bebeğin başının da desteklenmesi sayesinde, emme zorluğu yaşayan bebekler için uygun bir pozisyon olarak tercih edilebilir. 
  • Koltukaltı Pozisyonunda Emzirme: Bebeğin ayaklarının anne koltukaltına doğru uzandığı ‘koltukaltı’ tekniği; sezaryen doğum yapan veya ikiz bebek sahibi anneler için en rahat emzirme pozisyonlarından biridir. 
  • Yatar Pozisyonda Emzirme: Özellikle zor doğum sonrası hareket kısıtlılığı yaşayan anneler tarafından tercih edilir. Ayrıca gece emzirmelerinin maksimum seviyede olduğu yenidoğan döneminde, annelere kolaylık sağlar. 

Emzirmede Yapılan Yanlışlar 

emzirirken-dikkast-edilmesi-gerekenler

İlk doğumlarını gerçekleştiren annelerde, ‘Bebeğimi doğru besleyebilecek miyim? Sütüm yeterli olacak mı?’ gibi kaygılar bulunur. Bu nedenle emzirme sırasında oldukça endişeli ve gergin davranabilirler. Böyle bir durumda, annelik hormonlarının olumsuz etkilenerek azalmasının yanı sıra, bebeğiniz de ruh halinizi hissederek emmekten vazgeçebilir. 

Emzirmede yapılan yanlışlar arasından bir diğeri; bebeğin, uç meme bölgesinin tümünü değil, sadece en uç kısmı kavramasıdır. Bebek bu haldeyken yeterli emme kuvvetini sağlayamaz. 

Anne sütünü, memeyi makas şeklinde sıkıştırarak getirmeye çalışmak da yine aynı sıklıkta yapılan hatalardandır. Bu şekilde anne, süt kanallarını tıkar ve süt salgılanmasına engel olur. 

Bir cevap yazın