Doğum Çeşitleri | Sezaryen Doğum ve Normal Doğum

Sezaryen ve Normal Doğum Arasındaki Farklar

Doğum çeşitleri ikiye ayrılır: Normal doğum ve Sezaryen doğum. Gebelikte hamile kadınların en çok merak ettiği şeylerden biri normal doğum ile sezaryenin farkıdır. Doğum yapmak isteyenlerin hamileliğin erken döneminde sezaryen mi yoksa normal doğum mu yapacağına karar vermesi gerekir. Bu şekilde doktor sezaryen ya da normal doğum için bebeğin uygun olduğu haftayı belirleyebilir ve bebeğin normal doğuma uygun olup olmadığı da hafta hafta düzenli olarak takip edilebilir.

Doğum Çeşitleri 1: Normal Doğum Nasıl Olur?

Doğum çeşitleri kategorisinin ilki Normal doğum, bebeğin gelişimini tamamladığı zaman doğal şekilde anne karnından çıkması sürecidir. Bu sürece vücut kendini çeşitli şekillerde hazırlar. Örneğin hamileliğin son aylarında yalancı kasılmalar başlayabilir. Bu kasılmalar vücudun doğum için yaptığı bir çeşit provadır. Bu dönemde vücut kendini doğuma hazırlarken kasılmaların yanında kasık ağrıları da olabilir.

Ayrıca Okuyunuz: Gebelikte Beslenme Nasıl olmalıdır?

Rahim ağzı tam olarak açıldığında normal doğum başlar. Bu sırada kasılmalar ve ağrılar artar. Annenin kasılmalar başladığı zaman doğumun başladığını anlaması an meselesidir. Doğum başladığı zaman annenin ağrıyı azaltmak ve doğumu kolaylaştırmak için ıkınması önemlidir. Ikınmalar ile bebeğin doğma süresi en aza indirilir ve sancılar da azalır.

Normal doğum başladığı anda annenin doktora gitmesi gerekir. Doktor annenin kuvvetli şekilde ıkınmasını isteyerek doğumu yönlendirir. Bebeğin başı göründüğü zaman doğum sağlıklı şekilde gerçekleşir.

Bebeğin normal doğum ile dünyaya gelmesi için son haftalarda dönmeye başlamış olması şarttır. Bebeğin başı terse gelecek şekilde bebek son haftalarda yer değiştirir ve döner. Bu dönemde gerçekleşmezse bebek ters geleceği için normal doğum yapılması tavsiye edilmez. Dönmemiş olan bebekler sezaryen ile alınmalıdır.

doğum çeşitleri sezaryen doğum normal doğum

Normal Doğum İçin Hangi Şartlar Gerekir?

Normal doğum yapmak genellikle en sağlıklı doğum şekli olarak görülür. Bu sebeple de annelerin çoğu normal doğum yapmayı tercih etmektedir. Normal doğumda annenin vücudu kendini doğuma tam anlamıyla hazırlamış olacağı için sezaryene göre annenin vücudunun kendini toparlaması çok daha kolay hale gelir.

Normal doğumun yapılabilmesi için bebeğin sağlık durumu ve anne karnındaki konumu oldukça önemlidir. Bebek çoğu zaman anne karnında yer değiştirmeyebilir ve normal doğuma uygun bir pozisyona gelmeyebilir. Bu durumda normal doğumun gerçekleşmesi problem yaratabilir.

Normal doğumun gerçekleşmesi için annenin de sağlık durumunun normal doğuma elverişli olması şarttır. Kanlı bir akıntı başlayabilir ve annenin suyu gelir. Bu da bebeğin geldiğinin habercisidir. Bebeğin başı döndüyse ve annenin suyu geldiyse sağlıklı bir doğum gerçekleşecek demektir. Son haftalarda bebeğin dönüp dönmediği doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir.

doğum çeşitleri sezaryen doğum normal doğum

Doğum Çeşitleri 2: Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Doğum çeşitleri kategorisinin ikincisi olan Sezaryen doğuma anneler gebeliğin ilk haftalarında karar verebilirler. Bu karar doktorun ne zaman doğumu yaptıracağını etkiler. Genellikle doktorlar önceden tahmini bir doğum tarihi belirler ve buna göre hazırlık yapmaya başlar. Bu neden sezaryen yaptırmak isteyen annelerin önceden doktora bildirmesi gerekir. Buna göre sezaryen için uygun bir tarih belirlenir. Belirlenen tarihte anne bebeğini dünyaya getirecektir.

Cerrahi bir operasyon olan sezaryen, damar yolunun açılması ile başlar. Sonrasında cerrahi bir operasyon gerçekleştirilir ve bebek anne karnından alınır. Sezaryen sonrası annenin vücudunun kendini toparlaması bir miktar daha uzun sürmektedir çünkü annelerin vücudu sezaryen ile doğum yapıldığında doğuma tam olarak hazırlanamamış olur. Doğuma kendini tam olarak hazırlamamış olan vücut ise birkaç günde ancak kendini toplar.

Atılan dikişlerin iyileşme süreci, hormon dengelerinin bebeği emzirmeye uygun hale gelmesi ve sonrasında normale dönmesi birkaç gün alabilir. Anneler sezaryen ile doğum yatığı zaman bebeklerini ilk gün emziremeyebilirler. Bunun sebebi ise anne vücudunun hormonal olarak bebeğe hazırlıklı olmamasıdır.

Annelerde ya da bebekte görülebilecek çeşitleri rahatsızlıklar ya da problemler sebebiyle sezaryen doğum yapılması doktor tarafından uygun görülebilir. Bu anneye ve bebeğe zarar vermemek adına tercih edilir. Aynı zamanda da anne adayları normal doğumun stresinden ve ağrılarından uzak kalmak için de sezaryen doğum tercih edebilir.

Ayrıca Okuyunuz: Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

This Post Has 4 Comments

 1. İsimsiz anne

  Teşekkürler gayet bilgilendirici olmuş 🙂 severek okuyorum yazılarınızı 😊♥️

 2. İsimsiz anne

  Yakın zamanda doğum yapacağım bende o yüzden çok heyecanlıyım. İnternetteki bütün gebelik yazılarını okuyorum neredeyse 🙂 Doğum öncesi egzersizleri ile ilgili yazı paylaşırsanız sevinirim 😊😊

  1. admin

   Beğenmenize sevindim 🙂 ilerleyen günlerde Doğum Öncesi Egzersizlerle ilgili bir yazı paylaşacağız. iyi günler dilerim

Bir cevap yazın