Emzirmeyi Bırakmak

Emzirmeyi Bırakmak

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) ve çoğu uzman doktorun önerileri göz önüne alındığında, emzirmeyi bırakmak için çocuğunuzun en az iki yaşını doldurması gereklidir. İlk 6 aylık süreçte sadece anne sütüyle, geri kalan süreçte ise anne sütüne ek olarak diğer besinlerle beslenmesini sürdüren bebeğiniz, fiziksel ve zihinsel anlamda gelişimini maksimum verimle sürdürecektir. 

Emzirmeyi bırakma süreci, anne ile bebek arasındaki temel bağın kopma noktasıymış gibi düşünüldüğünden, çoğu zaman duygusal ve zor atlatılsa da; süreci kolayca tamamlamak ve hem sizin hem de bebeğinizin psikolojisine herhangi bir zarar vermeden sağlıklı yöntemlerle bebeği sütten kesmek için, sizler için oluşturduğumuz makaleye göz atabilirsiniz. Makalemizde aynı zamanda; ‘Emzirmeyi bırakma yöntemleri nelerdirEmzirmeyi bırakmak ne kadar sürer?’ gibi merak edebileceğiniz birkaç noktaya daha değindik. 

Emzirmeyi Bırakmak Yaşı 

emzirmeyi-birakma-yasi

Anneler ve bebekleri arasındaki özel bağın fiziksel temsili olan emzirme sürecini tamamlamak bir hayli zor olsa da, bu süreci sonlandırmak için geçerli sebepleriniz bulunuyor.

Örneğin; temel mantıkla bakacak olursak, sonsuza dek bebeğinizi emzirecek değilsiniz ya? Zaten bir süre sonra ‘bebek’ olarak bile nitelendirilemeyecek. Ayrıca, emzirmek anne-bebek arasında özel bir bağ kuruyor olabilir ancak, emzirmeyi bırakamayan anneler; bebekleri üzerinde oluşturdukları güven duygusunun sonucu olarak, uzun süreli emzirme sürecine devam ettiklerinde, bebeklerini duygusal anlamda anne bağımlısı olarak yetiştirdiklerini göz önünde bulundurabilirler.

Bu durumun, ilerde çocuğunuzun sosyal hayatına atılması döneminde, çeşitli zorluklara yol açacağından bahsedilebilir. 

emziren-anne-ve-emzirmeyi-birakmaya-calisan-annelerin-zorlu-sureci,

Emzirmeyi bırakma yaşı konusuna gelirsek… Çoğu anne ‘Bebek kaç yaşında emmeyi bırakmalı?’ sorusunun üzerine fazlaca kafa yormaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi, Dünya Sağlık Örgütü ve uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen emzirmeyi bırakma yaşı, bebeğin ikinci yaşıdır. Ancak yine de bu zamanın biraz öncesinde veya biraz sonrasında emzirme sürecini tamamlamanın herhangi bir mahsuru yoktur.  

Aslına bakılırsa olay tamamen sizin ve bebeğinizin bu sürece hazır hissetmesi sonucu gelişecektir. Peki, bebeğinizin emzirmeyi bırakmaya hazır olduğunu nasıl anlarsınız? Elbette o da sizin için bazı sinyaller verecektir; örneğin suyu veya ek gıdalarla aldığı diğer sıvıları, kendine ait bir suluk ya da kaptan içmeye daha çok ilgi duyabilirler. Normalde emzirme saati olduğunu düşündüğünüz bir zamanda, bebeğiniz emmeyi reddedebilir. Bu gibi durumların sıklığında artış yaşarsanız, bilin ki bebeğiniz emmeyi bırakma sürecine hazırdır.  

Aynı zamanda, konuyla ilgili zorlanabileceğinizi düşünüyorsanız veya yardım istediğiniz noktalar bulunuyorsa, doğumunuzdan itibaren bebeğinizi takip eden uzman çocuk doktorundan, süreçle ilgili yardım isteyebilirsiniz. 

Emzirmeyi Bir Anda Kesmek 

emzirmeyi-bir-anda-kesmek-emzirmeyi-birakmak

Yavaş yavaş değil de ani olacak şekilde emzirmeyi bıraktırma, annenin göğüsleri üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Örneğin ‘Sütten kesmek göğüs ağrısı yapar mı?’ sorusunun cevabının ‘Evet, maalesef.’ olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca sütle dolup boşaltılamayan meme kanalları tıkanabilir ve bu durum anneyi meme iltihabı olma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle emzirmeyi bir anda kesmek sağlıklı olmayacaktır. 

Emzirmeyi bırakma süreci içerisinde mümkünse şu yöntemleri tercih edin: 

  • Başlangıçta, bebeğinizin günlük rutinindeki emme zamanından daha az düşkün olduğu bir veyahut iki tanesini çıkartın. Ek olarak, bebeğin memede kaldığı süre de normalden kısa tutulmaya çalışılabilir. Bu yöntemlerle, vücut sizin emzirmenize uygun şekilde süt üretimi yapacağından, zamanla sütünüzdeki belirgin azalmayı izleyebilir, bu sayede minimum zararla bu süreci tamamlanmaya doğru götürebilirsiniz. 
emzirmeyi-birakma-gogus
  • Bebeğiniz için pompayla süt sağma yöntemini uyguluyorsanız, yine bebek adımlarıyla ilerlemek yararınıza olacaktır. Örneğin ilk gün her 2-3 saatte bir sütünüzü sağın. İkinci günde bu süreyi 4-5 saatte bir olacak şekilde düzenleyin. Üçüncü gün ve sonrasında ise sadece göğüslerinizdeki rahatsızlık hissini gidermek amacıyla, sağma süresini de kısaltarak sağım yapın. Daha sonrasında, sütünüzün giderek azaldığını ve artık pompayla sağma işlemine gerek kalmadığını fark edeceksiniz. 

Emzirmeyi Bırakma Yöntemleri 

Bebeğinizi emzirmeyi bırakmanın en etkin yollarından birinin, kademeli halde, ağırdan alarak bebeği sütten kesmek olduğunu belirtmiştik. Emzirmeyi bırakma yöntemleri arasında birkaç püf noktadan daha şu şekilde bahsedilebilir: 

  • Öncelikli olarak kendinize bir emzirmeyi bırakmak kitabı edinebilir; kitaptan öğrendiklerinizle hem süreç hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilir, hem de tecrübelere dayanarak oluşturulan bu kitaplar sayesinde, sürece yönelik güven hissiyatı kazanabilirsiniz. 
  • Emzirmeyi bırakma döneminizde, bebeğinizi, onu emzirdiğiniz pozisyonda tutmamanız faydalı olacaktır. Hatta mümkünse, sıvı içecekler alması gerektiğinde, başka birisi bu işlemi yapabilir ve böylece bebeğe anne sütünü hatırlatmaktan kaçınılabilir.  
  • Bebeğinizin rutininde bulunan süt emme zamanları yaklaştığında, onu farklı bir aktiviteye yönlendirerek zihnini dağıtabilirsiniz. 

Emzirmeyi Bırakan Anne Ne Yapmalı? 

emzirmeyi-birakan-anne-ne-yapmali

Emzirmeyi bırakma sürecinin, anneler üzerinde fiziksel etkilerinin yanı sıra psikolojik etkileri de olduğunu biliyoruz. Anneler, emzirmeyi bıraktıktan sonra ilk iş olarak psikolojilerini iyileştirmek adına çabalayabilir. Bu noktada, yaptığınız şeyin bebeğinizin iyiliğine gerçekleşen bir durum olduğunun farkına varmanız, işleri kolaylaştıracaktır. 

Emzirmeyi bırakmanın fiziksel etkilerini hafifletmek içinse, halk arasında da bilinen bazı yöntemler tercih edilebilir: 

  • Göğüs ağrısı çektiğiniz zamanlarda, soğuk kompres uygulaması yapmanız veya evde bulunan lahana yapraklarını, memenizin etrafını saracak şekilde konumlandırmanız, ağrıyı dindirmenize yardımcı olacaktır. 
  • Ada çayı içmek östrojen miktarını artırıp, süt üretmenize sebep olan bazı hormonları baskılayıcı etkisinden kaynaklı, emzirme sonrası dönemde yardımcınız olabilir. 
  • Ilık bir duş, sizi ve ağrılarınızı rahatlatacaktır ancak duş sırasında, suyun göğüslerinize direkt temas edip meme uçlarını uyarmasına engel olmanız gerekir. 
  • Emzirmeyi bırakma sürecini çok ağır atlatan annelerdenseniz; doktorunuzla görüşerek östrojen iğnesi yaptırabilir veya yine doktorunuzun onayı bulunuyorsa, emzirmeyi bırakmak için ilaç kullanabilirsiniz. 

Emzirmeyi Bırakmak Ne Kadar Sürer? 

emzirmeyi-birakmak-ne-kadar-surer

Emzirmeyi bırakma sürecini, bir-bir buçuk aylık bir döneme yaymak normal ve sağlıklı kabul edilmektedir. Bu süreci tamamlarken, sabırlı olduğunuz ve kararlılık durumunuzu koruduğunuz sürece; örneğin bebeği memeden kestikten bir süre sonra yeniden emzirip onun güvenini zedelemek gibi hatalara düşmediğiniz sürece, her şey gayet olması gerektiği gibi ilerleyecektir. 

Emzirmeyi Bıraktıktan Sonra Süt Ne Zaman Kesilir? 

Emzirmeyi bıraktıktan sonra sütün kesilme süresi; o annenin kimyasal yapısına ve emzirmeyi bıraktırma süreci sırasında izlediği yönteme bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ‘Memeden kestikten sonra ne kadar süre süt gelmeye devam eder?’ sorusuna net bir cevap verilememektedir. Emzirmeyi bırakmak konulu yazımızın sonuna geldik umarım kısa sürede istediğiniz sonucu elde edersiniz.

Bir cevap yazın