En İyi Bebek Gelişim Kitapları

En İyi Bebek Gelişim Kitapları

Bebeğinizin; henüz karnınızda yeni oluşmaya başladığı süreçten, doğup belli bir yaşa gelmesine kadar, onun hakkında öğrenmeniz gereken pek çok şey olacak. Bu bağlamda sizler için, ebeveynlere özel olarak hazırlanmış en iyi bebek gelişim kitapları hakkında bir metin hazırladık.  

En Faydalı Bebek Gelişim Kitapları Hangileridir? 

İki kişi olarak başladığınız hayat maceranıza, minicik birinin (belki de birilerinin) katıldığını düşünmek ne güzel şey! O daha dünyaya gelmeden eşyalarını hazırlamak, ona en iyi şekilde bakabilmek için araştırmalar yapmak, hatta bazı konularda endişe duymak, hamilelik sürecinizde edineceğiniz en tatlı tecrübelerden olsa gerek. 

Gebelik süreciniz boyunca, yardıma ihtiyacınız olan pek çok konu olacak. Ardından bebeğinizin dünyaya gelmesiyle bunlara pek çok yenisi daha eklenecek. Ancak gözünüz korkmasın… Çocuğunuzu kucağınıza almanızdan, onu büyütmenize kadar, ihtiyacınız olan her anda yardımınıza koşmak üzere kitaplar hazırlandı.  

Peki, yeni adımlar attığınız bu süreçte, doğru ve güvenilir bilgiyi hangi kitaplardan edinebilirsiniz? En faydalı bebek gelişim kitapları hangileridir? Sizler için metnimizde bahsettik:  

1-Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler? (Arlene Eisenberg , Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway) 

bebeginizin-ilk-yilinda-sizleri-neler-bekliyor

Bu kitap, doğumdan sonraki ilk yılda, ebeveynlerin bebekleriyle ilgili öğrenmesi gereken neredeyse her konuya değiniyor: İlk aylarda bebek bakımı nasıl yapılmalı, bebeklerde sağlık problemlerine yönelik ilkyardımlar, en iyi beslenme rehberi, doğru çocuk doktoru seçimi, bebeklerle yolculuk nasıl kolaylaştırılır, sık görülen çocuk hastalıkları…  

Kitabın yazarları, bu kitapta gerçekten de ebeveynlere rehber olmayı amaçlamış. Sizler de bebeğinizin gelişimi sırasında karşılaşacağınız durumlara hazırlıklı olmak için ‘Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler?’ kitabını okuyabilirsiniz. 

2-Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler (Tracy Hogg & Melinda Blau) 

bebek-bakim-sorunlarina mucize-cozumler

Sizce de her ebeveynin sahip olmak istediği bebek tipi hemen hemen benzerlik göstermez mi? Geceleri deliksizce uyusun, verdiğim yemekleri seçmeden, iştahla yesin, onunla ilgilenmediğimde bile kendi kendine oynasın, fazla ağlamasın, huzurlu bir bebek olsun… 

İstemek kolay, ‘Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler’ kitabı ile artık sahip olmak da kolay! Bahsettiğimiz koşulları sağlayabileceğini vaat eden bu kitap, okunmaya değer görünüyor. 

3-Bebeğinize Fransız Kalın (Pamela Druckerman) 

bebeginize-fransiz-kalin

Kitabın yazarı, Paris’te yaşayan Amerikalı bir gazeteci. Aynı zamanda bir anne. Bebek sahibi olduğunda, klasik yöntemlerle onu yetiştirebileceğini düşünüyor, ancak karşılaşabileceği durumlardan biraz da olsa korkuyordu. Sonrasında Fransız ebeveynlerinin, bebekleri daha iki-üç aylıkken rahat bir uyku çekebildiklerini fark etti. Ayrıca bebeklerinin kolaylıkla sebze yediğini ve anne babası onunla ilgilenmese bile sakince oyun oynadığını gördü. Tam da o saatten sonra Fransız usulü bir ebeveyn olmaya karar verdi. 

Bebeğinize Fransız Kalın’ kitabında, Fransızların bu başarıyı nasıl yakalayabildiklerine dair aydınlatıcı ipuçları yer alıyor. 

4-Harika Haftalar (Dr. Hetty Van De Rijt) 

harika-haftalar

Dünya üzerinde en çok satan bebek gelişim kitapları arasında, ‘Harika Haftalar’ da bulunmakta. Peki bu kitabı bu kadar tercih edilebilir kılan ne?  

Kitapta, bebeğinizin ilk 20 ayını kapsayan bir süreçte, onun dilinden anlamanızı sağlayan dokunuşlar bulunuyor. Bebeğinizle iletişim illa sözlü olmak zorunda değil. Bu kitap, bebeğinizi, aranızdaki bağ sayesinde çözümlemenize olanak sağlıyor. Bebeğin ani huysuzluklarına yönelik çözümler bulma, nedenlerini anlama gibi konularda, bu kitabın size oldukça fayda sağlayacağından bahsedebiliriz.  

5-Sleep Lady, İyi Uykular, Tatlı Rüyalar (Kim West) 

iyi-uykular-tatli-ruyalar-bebek-gelisim-kitaplari

Bebeğinizi uyutma sürecinde çeşitli zorluklarla mı karşılaşıyorsunuz? Büyümeye başladıkça uyumama problemi alışkanlık haline mi geldi? Öyleyse ‘Sleep Lady, İyi Uykular, Tatlı Rüyalar’ kitabını okuyabilirsiniz. 

Kitapta, yenidoğandan beş yaşa kadarki süreçte, bebeğinizi huzurlu bir uykuya kavuşturmanın çözüm yolları anlatılıyor. 

6-Fasulyenin Günlüğü (Selçuk Somer, Özlem Dilber) 

fasulyenin-gunlugu

Sizi ebeveyn olmanın stresinden kurtaracak bir kitaba ne dersiniz? Fasulyenin Günlüğü adlı kitapta; başrollerimiz bir anne ve bir uzman doktor… Anne, ebeveynlik sürecinde herkesin karşılaşabildiği sorunları komik bir şekilde doktora anlatıyor. Doktorunsa neredeyse her konuda bilgisi var!  

Oldukça açıklayıcı ve herkesin anlayabileceği dilden yazılmış olan bu kitap, ebeveynlik sürecinde okunmayı hak ediyor. 

7-Bebeğimle Oynuyorum (Sinem Özen Canbolat) 

bebegimle-oynuyorum-bebek-gelisim-kitaplari

Ebeveynlik üzerine hiçbir bilginiz olmasa bile, bebeğinizle karşı karşıya kaldığınızda, onunla oyun oynayarak iletişim kurmayı denersiniz. Neredeyse içgüdüsel olarak yapılan bu davranış, zamanla aranızda bir bağ oluşturur. 

Bebeğimle Oynuyorum’ kitabı, bebeğinizle neden, nerede, nasıl ve ne oynayabilirsiniz sorularına cevap veriyor. 

8-Modern Bebek Bakımı (Dr. Erhan Ateş) 

modern-bebek-bakimi

Bir uzman doktorun ellerinden çıkan ‘Modern Bebek Bakımı’ kitabında, bebeğinizle ilgili bakım, sünnet, uyku, beslenme, aşılar, acil durumlar, hastalıklar gibi pek çok konu üzerinde bilgi kazanımı sağlayabilirsiniz. 

9-Etkili Anne Baba Eğitimleri (Thomas Gordon) 

etkili-anne-baba-egitimi-bebek gelisim-kitaplari

Bebek Gelişim Kitapları

Bu kitapla birlikte, ceza vermeksizin çocuk eğitiminin nasıl gerçekleştiğine ve sorumluluk bilincinin nasıl kazandırılacağına yönelik pek çok bilgi bulunuyor. 

Sizler için, bebek gelişimiyle ilgili kitaplar arasında en iyilerinden bahsettik. Yararlı olmasını umarız. 

Bir cevap yazın