Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum belirtileri nelerdir? Erken doğum 40 haftanın altında gerçekleşen doğumdur. Sağlıklı bir gebelik süreci, 40 hafta gibi bir sürede tamamlanır. Erken doğum ise 37. Haftada ya da daha öncesinde gerçekleşir.
Normalden önce dünyaya gelen bebeklerin birçoğu, diğerlerine oranla daha çok bakıma ihtiyaç duyarlar. Kesin olarak nedeni bilinmese de, bazı risk faktörlerinin erken doğum belirtilerinin gözlemlenmesinde rolü büyüktür.

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Hissedebilirsiniz?

Şiddetli kasılmalar, en çok görülen erken doğum belirtileri arasındadır. Aşağıdaki belirtiler, doğumun yaklaştığını anne adayına bildiren niteliktedir:
• Her 10 dakikada bir gerçekleşen ve şiddetini artıran kasılmalar,
• Bel bölgesinde pozisyon değiştirilse dahi geçmeyen ağrılar,
• Karnın alt bölgesinde adet sancısı ya da gaza benzer ağrı ve krampların gözlemlenmesi,
• Vajina ya da pelvis bölgesinde sürekli basınç hissedilmesi,
• Vajinadan sürekli olarak damla şeklinde akıntı gelmesi,
• Vajina akıntısının; sulu, kanlı ve mukus benzeri olması,
• Bulantı ve ishal gibi belirtilerin varlığı.
Birçok anne adayı, gaz doğum belirtisi mi sorusunu sorar. Yukarıda belirttiğimiz şekilde gaz sancısı durumu yaşanıyorsa, doğum belirtisi olarak değerlendirilebilir.
Erken doğum belirtileri bebek hareketleri, doğumun öngörülenden daha önce meydana geleceğini gösterebilir. Bu gibi durumlarda bebekler sanki anne karnında takla atıyormuş hissi yaşatırlar. Ayrıca uterus bölgesinde genel anlamda bir sıkışma hissedilir.

Erken Doğum Riskini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Düzenli olarak doktor kontrolünde bulunmak, riski azaltabilir. Gebelik süresince sigara ve alkol tüketimi kesinlikle terk edilmelidir. Yoğun ve fiziksel güç gerektiren işlerden kaçınılmalıdır. Mesela gebelik süresince ev temizliğine ara verilebilir.
Kimyasal maddelerden uzak durmak, erken doğum riskini azaltabilir. Hamilelik boyunca düzenli ve sağlıklı beslenmek yararlı olacaktır.
İki gebelik arasında sürenin 6 aydan daha uzun süre olması da korunma yollarından birisidir.
Her gün en az 8 litre su tüketilmelidir. Anne adayının ateşli hastalıklara karşı kendisini koruması gerekir.

Erken Doğumda Ne Gibi Riskler Bulunur?

Yukarıdaki başlıkta saydığımız tüm risk önleyici önerilere uymanız yararlı olabilir. Ancak tüm önlemlere rağmen erken doğum riski varsa, sizleri nelerin beklediğinden haberdar olmanız gerekir.
En belirgin doğum belirtileri sancı ve kasılmalarla kendisini gösterir. Sancıların ve kasılmaların artması, anne adayının psikolojisini olumsuz bir şekilde etkiler. Kaygı ve stres düzeyini artırır.
Erken doğum yapanlar aşırı derecede vajinal kanama yaşayabilirler. Diyabet ve yüksek tansiyon hastaları, gebelikten olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Özellikle yüksek tansiyon riskine sahip olan anne adaylarının sıkı bir doktor kontrolünden geçmeleri yararlı olacaktır.
Erken gebelikte, kontrol altına alınması zor enfeksiyon durumları meydana gelebilir. Bu gibi durumlar anne adayının hayatını tehlikeye atabilir.
Uterus bölgesinde miyom varlığı tespit edilebilir. Miyom, rahimde görülen iyi huylu tümörlerdir. Rahim kasılma yeteneğini olumsuz etkiler ve şiddetli kanamaya yol açabilirler.
Ayrıca OKUYUNUZ: Hamile Kalmayı Zorlaştıran Faktörler
Erken doğum, nadir de olsa bebeğin kusurlu olarak dünyaya gelmesine neden olabilir.
Doğum sırasında anne adayı fiziksel travmalar yaşayabilir. Bu travmalar doğum sonrasında, anne adayının psikolojisini olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
Anne adaylarının yoğun stres yaşamasına neden olur. Stres ise her yönden insan vücuduna zarar veren bir olgudur.
Rahim, rahim ağzı ve plesentada bazı problemlere neden olabilir.

Hastaneye Ne Zaman Gitmelisiniz?

Erken gebelikte anne adaylarını en çok zorlayan durum, yalancı kasılmalardır. Yalancı kasılmalar ile normal kasılmalar arasında belirgin farklar vardır. Bu farklar bilinirse, anne adaylarının hastaneye gitmeye karar verme durumu da doğru bir şekilde belirlenebilir.
Yalancı kasılma, aniden ortaya çıkan ve düzensiz olan kasılmalardır. Bir anda ortaya çıkar ve kaybolurlar. Gerçekleşme aralığı düzenli değildir. Yalancı kasılmalar, Braxton Hicks kasılmaları olarak adlandırılır.
Normal kasılmalar ise doğumun yaklaştığının habercisidir. Doğuma yakın bir zamanda, her 10 dakikada bir gerçekleşirler. Doğumun iyice yaklaştığı sırada kasılmalarda giderek şiddetlenir. Anne adayı öne doğru eğilmekte zorlanır. Kendisini sıcak ve endişeli hisseder. İştah kaybı doğumun gerçekleşeceği saatlerde giderek artar.
Eğer siz de bu belirtileri yaşıyorsanız, derhal hastaneye gitmelisiniz. Erken doğumun belirtilerinden bir tanesi de vajinal bölgeden su gelmesidir. Her ne kadar su gelmesi, normal doğuma da işaret etse de, burada önemli olan doğum haftasıdır. 37. Haftada vajinadan su gelmesi, erken doğum belirtileri arasındadır.

Bir cevap yazın