Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 11. haftası içinde olmak, 1. trimester dönemini de bitirmek üzere olduğunuz anlamına gelir. Yolun üçte birini neredeyse tamamladınız! Sizleri tebrik ederiz. Gebeliğinizin geriye kalan sürecinde, bebek artık ‘fetüs’ olarak isimlendirilecek.

11 haftalık gebelik sürecinde, sizi ve bebeğinizi neler bekliyor? Haydi göz atalım.

11 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Gebelik döneminde 11. haftaya girdiğinizde, bebeğiniz, yani bilimsel adıyla fetüs, yaklaşık olarak bir incir büyüklüğünde. Ağırlığı yaklaşık 8 gram kadar. ‘11 haftalık bebek kaç cm?’ sorusunun cevabı ise ‘4 cm civarında.’ olmalı. Ancak gelişim 11. haftadan sonra hız kazanıyor, gelecek hafta boyu şimdikinin 2 katı kadar olacak.

Bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur diye merak eden ebeveynler, fetüs 11. haftadayken doktor kontrolüne gittiklerinde, kalp atışı seslerini dinleyerek cevabı bizzat alabilirler!

Bu dönemde bebeğinizin beyni, ciğerleri ve böbrekleri fiziken doğru forma girdi. Ancak gelişimleri doğuma kadar sürecek. 11 haftalık gebelik sürecinde bebeğiniz; emme, esneme, yutma gibi refleksleri kazandı. İçinde korunduğu amniyon sıvısını yutuyor, ardından plasenta üzerinden, anne vücudu aracılığıyla boşaltımını gerçekleştiriyor.

Parmakları arasındaki perde, gebeliğin 11. haftası başladığında, kayboluyor. Bebek; kendisine, anne ile arasındaki kordona, amniyon kesesinin duvarlarına, ayaklarına dokunuyor. Böylece dokunma duyusu daha anne karnında gelişiyor.

11 haftalık bebek için dış görünüşte önemli farklılıklar gözlendiğini söyleyebiliriz. Bu süreçte bebeğin göz merceği, göz kapağı, kulak zarı ve dış kulak yolu oluşuyor.

Gebeligin-11-haftasi-hafta-hafta-gebelik-bebegime-gebeyim.jpg

11 Haftalık Bebek Cinsiyeti Belli midir?

Merak edilen bir diğer nokta ise cinsiyet. ‘11 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu?’ sorusu sıkça soruluyor. Bu dönemde bebeğinizin cinsel karakterine dair önemli gelişmeler yaşanıyor: Fetüste yumurtalık veya testisler oluşmaya başlıyor. Ancak bunu ultrasonografi ile gözlemleyip, cinsiyete karar vermek çok zor. 13-16. haftalar arasını beklemelisiniz.

Gebelikte 11. haftada, fetüsün ses telleri ve saç folikülleri oluşmaya başlıyor. Ayrıca bu haftadan sonra vücut hatları da düzgün ve orantılı şekilde gelişmeye başlayacak.

Bebeğiniz bu dönemde iyiden iyiye hareketleniyor. 11 haftalık bebeğin hareketleri hissedilir mi sorusuna cevabımız evet olacak. Çünkü minik bebek tekme atmayı öğrendi ve anne karnında uygulamayı da epey seviyor.

Gebeliğin 11. Haftası İçinde Annedeki Değişiklikler

Birinci trimesterin sonlarına gelirken mide bulantınız da yavaş yavaş sizi terk edecek. Bunca zamandır yemek yemenize neredeyse engel olan bu durumdan kurtulmanızla birlikte iştahınız açılacak ve haftada yarım kilo civarında almaya başlayacaksınız. Ancak bu dönemde, doğru ve sağlıklı beslenmeniz önemli. Tercihinizi besleyiciliği yüksek, doğal gıdalardan yana kullanmalısınız.

11 haftalık gebelikte göbek çıkar mı?’ diye merak eden anne adaylarına yanıtımız “Evet”. Buna sebep olan başrol oyuncusu ise progestin hormonu. Bu hormon, yumuşak kasları rahatlatıp sindirimi yavaşlatmak üzerine çalışıyor. Beraberinde ise şişkinlik, gaz ve geğirme faktörlerini getiriyor. Aynı zamanda kabızlık ve mide ekşimesi yaşamanız da olası.

Vücudunuz artık iki kişilik kan, ter ve yağ üretiyor. Bu nedenle, su alımınızı 11 haftalık gebelik döneminde artırmalısınız. Böylece, hamilelikte meydana gelen çatlakları önlemek adına da güzel bir hamlede bulunmuş olursunuz.

Gebelikte 11. Hafta Şikayetleri

11. haftada, dolaşım sisteminizin çok daha hızlı faaliyet gösterdiği söylenebilir. Bu faaliyeti doğru yönetmek bir süre sonra beyni yoruyor ve baş ağrısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunları yaşanabiliyor.

Bebeğin büyümesiyle paralel olarak rahmi destekleyen bağ dokularınız da gerilmeye başlıyor. Bu nedenle gebeliğin 11. haftası içerisinde kasık ağrılarınızın başlayacağını belirtmek durumundayız. Unutmamanız gereken nokta ise bu ağrıların katlanılabilir şiddette olması. Aksi halde derhal hekiminize başvurunuz.

Gebeliğin 11. Haftasında Kalsiyum Takviyesi

Hızlı bir gelişim sürecine giren bebeğinizin oluşmakta olan dişleri ve gelişim gösteren kemikleri için, vücudunuza daha fazla kalsiyum almaya başlamanız önerilir. Kalsiyum aynı zamanda sinir ve kas sisteminin gelişiminde rol alan önemli bir mineraldir.

Süt ürünleri, badem, bakliyat, incir, ıspanak gibi ürünlerden bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi bunların da fazla tüketilmesi zararlıdır.

Gebeliğin 11. Haftası Yapılan Testler

Bebeğinizin gelişim döneminde, hamileliğin 11. haftası doktor kontrolleri ve yapılan tetkikler açısından önemli bir haftadır. Bu haftada yapılan muayenede, kan tahlili alınır. Ayrıntılı ultrason tetkiki istenir. Bebeğin ense kalınlığının ölçülerek, Down sendromlu olup olmadığının anlaşıldığı ‘ikili test’ yapılır.

11 Haftalık Gebelikte Yapılmaması Gerekenler

Hamileliğinizin 11. haftasına ulaşmanızla birlikte gelişen durumlardan biri, plasenta oluşumunun neredeyse tamamlanacak oluşudur. Anne-bebek arasında madde alışverişi artık çok daha kolay ve hızlıdır. Bu nedenle vücuda giren yiyecek ve içecekler konusunda daha dikkatli olunmalıdır.

  • Balık, önemli bir Omega 3 kaynağı olarak elbette tüketilmelidir ancak içerdiği kirletici maddeleri en düşük olan türü seçmeli; ayrıca çiğ, az pişmiş, füme ve salamura halde de tüketmemelisiniz.
  • Pastörize edilmemiş ürünlerden sakınmalısınız.
  • Bu dönemde alkol almanız durumunda bebeğin dolaşımından temizlenmesi çok zordur. Lütfen kullanmayınızı.

Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik diliyoruz.

Bir cevap yazın