Gebeliğin 4. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 4. haftası, fiziki olarak çok büyük değişimler yaratmadığından, anne adayı hamile olduğunu bile anlamayabilir. Hamileliğinizin 4. haftasında iseniz, döllenme süreciyle birlikte, minik bebeğiniz 2 haftadır sizinle!

İlk belirti olarak gözlemleyebileceğiniz regl gecikmesi sonrasında, gebelik testi yaptırabilirsiniz. 4. hafta gebelik döneminde, gebelik testinde çıkan pozitif sonuç hamileliğinizi doğrular. Ancak sonucun negatif çıkması da kesinlikle hamile olmadığınız anlamına gelmez. Çünkü gebelik testinin pozitif çıkabilmesi için gerekli olan hCG miktarı henüz salgılanmamış olabilir. 4 haftalık gebelikte kandaki hCG değeri; 50-426 (mlU/L) aralığındadır.

Gelin 4. hafta gebelik sürecinde neler olduğunu yakından inceleyelim.

4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bu dönemde anne adayları arasındaki belirtilerde farklılık gözlenmekle birlikte, genel olarak izlenen durumlar şu şekildedir:

 • Duygusal bağlamda hiç olmadığınız biri gibi hissedebilir, gün içinde onlarca farklı ruh haline bürünebilirsiniz. Bazen çok mutlu bazen de çok huzursuz hissedebilirsiniz. Bunların hepsinin gayet normal olduğunu, çevrenizdekilerin bu duruma alışabilmesi için öncelikle sizin kendinizi böyle kabul etmeniz gerektiğini unutmayın. Nasılsa bu dönemler de geçecek!
 • Bebeğin gelişimi sağlıklıca tamamlansın diye salgıladığınız bol miktarda progesteron hormonu, yan etki olarak sizleri yorabilir. Gün içinde dinlenecek vakit ayırmaya özen göstermelisiniz.
 • Sabah bulantısı yaşamanız mümkün. Gün içine de yayılma ihtimali olan bu rahatsızlık verici his, bazı anne adaylarında hiç görülmez. Sizin de bu şanslı kesimden olmanızı diliyoruz.
 • 4 haftalık gebelik dönemi içerisinde, göğüslerinizde hafif bir büyüme ve hassasiyet, karında hafif bir baskı hissetme durumları söz konusu olabilir. Bu aşamada rahim çeperiniz kalınlaşmaya ve bebeği besleyebilmek için kan damarlarını çoğaltmaya başlar. Bebeğinizin dünyaya ‘merhaba’ diyeceği rahim ağzı, şimdiden yumuşayıp renk değiştirir. Vajinal akıntı durumunda da artış gözlenebilir. Ancak açık renkli ve yapışkan bir akıntı bu dönem için normaldir.
 • 4. hafta gebelik döneminde, bebeğiniz rahim çeperine tutunmaya çalışmaktadır. Bebeğiniz, tutunduğu noktadaki rahim duvarı fazlalığından kurtularak kendine bir yuva oluşturur. Bu duruma bağlı olarak rahim duvarından kopan parçaların dışarı atılması, sınırlı bir kanama şeklinde gerçekleşir. Açık pembe, açık kahverengi tonlarında gerçekleşebilen bu kanama, herhangi bir problem olduğu anlamına gelmez.

4 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Hamileliğin 4. haftası, bebeğin embriyonik periyodu için başlangıç sinyallerinin verildiği haftadır. 4. haftadan 10. haftaya kadarki süreçte; bebeğinizin tüm organları gelişir, hatta bazı fonksiyonları çalışmaya başlar! Ancak gebeliğin 4. haftası, bebeğinizin gelişimi sırasında herhangi bir problemin oluşmasına en açık olunan dönemdir.

Periyodun daha başında olan bebeğinizin boyutunu merak ediyor musunuz? 4 haftalık gebelikte bebek boyu yaklaşık olarak 3 mm kadardır, bu da bebeğinizin şu an minik bir haşhaş tohumu tanesi kadar olduğu anlamına gelir.

Bebeğiniz bu dönemde embriyo olarak adlandırılır. Embriyonuz oldukça ufak olmasına rağmen üç farklı bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerin birbirinden ayrı işlevlerinden şöyle bahsedebiliriz:

Öncelikli olarak, embriyonun beyin ve merkezi sinir sistemi şekillenmekte ve nöral tüp halinde gelişmeye başlamaktadır. Ardından kalp şekillenir, dolaşım sistemi çalışmaya başlar. Akciğer ve bağırsak için de erken oluşum evresine girilmiştir.

4 haftalık gebelik dönemi içerisinde, embriyonun katmanları bebeğin tüm organlarının ve vücut uzuvlarının gelişmesini sağlar. Ayrıca bu aşamada bebek tarafından oluşturulan ilksel plasenta, rahim içi boyunca tünel benzeri yapılara açar. Böylece anne kan sıvısı plasentaya doğrudan aktarılır. Bu, embriyonun gelişimi için gerekli olan besin ve oksijen ihtiyacının karşılanabilmesi adına gerçekleşen bir adımdır.

Anne adayı, 4 haftalık hamilelik dönemindeyken, bebeğin korunaklı şekilde vücut içerisinde barınabilmesi adına amniyon kesesi oluşturur ve keseyi amniyon sıvısıyla doldurur. Yine annenin hücreleri tarafından oluşturulan vitellüs kesesi; plasenta oluşumu tamamlanana dek bebeğin beslenmesini sağlar.

Vajinal Ultrasonda 4 Haftalık Gebelik Belli Olur Mu?

gebeligin-4-haftasi-hafta-hafta-gebelik

Anne adayları bebeklerini görmek için heyecanlı olabilirler ancak bebeğiniz haşhaş tanesi kadarken, vajinal ultrasonografide izlenmesi mümkün değildir. Bunun için biraz daha beklemelisiniz.

Gebeliğin 4. haftası Cinsiyet Belli Olur Mu?

Bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek her aile için oldukça önemlidir ancak bu bilgiye ulaşabilmek için öncelikle bebeğinizin 13-16. haftalar arasında olması gerek.

4 Haftalık Gebelikte Saç Boyama

Dip boyası yaptırırken, boya maddesinin içindeki çeşitli kimyasallar kanınıza karışabilir ve plasenta yoluyla bebeğe de ulaşabilir. İhtimal de olsa, bebeğinize zarar verebilecek bir durum söz konusu olduğundan, hamilelik sürecinde dip boyası yapılması önerilmez.

Gebeliğin 4. Haftası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sigara, alkol, uyuşturucu gibi sağlıksız alışkanlıklarınızı derhal terk edin. Sigaraya pasif içici halinde maruz kalmanız bile bebek için çok zararlıdır. Devam etmeniz durumunda erken doğum, düşük, zayıf bebek sendromu gibi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Bu dönemde doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.
 • Radyasyondan uzak durun, röntgen çekilmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.
 • Doktorunuzun önerisini de dikkate alarak günde 400 mikrogramlık folik asit kullanmaya başlayın.
 • Düzenli gebelik randevuları planlayın.
 • Doktorunuz uygun görürse hamilelik egzersizleri yapın.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Güzel bir hamilelik süreci geçirmenizi umuyoruz.

Bir cevap yazın