Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin Erken Belirtileri

Gebelik belirtileri, Düzenli bir adet döngüsüne sahip kadınlar için gebeliğin erken belirtileri arasında belki de en önemlisi geciken ya da kaçırılan bir adet dönemidir. Hamile olan kadınların bazılarında bazen çok hafif bir kanama görülebilir. Buna implantasyon kanaması adı verilir.

Bu durum embriyonun rahim içerisinde tutunması sırasında oluşur. Rahim kendini gebeliğe hazırlamak için kalınlaşırken meydana gelen zedelenmelerden kaynaklanır.

Hasta gibi Hissetmek

Hamileliğin diğer erken belirtilerinden biri de hasta gibi hissetmektir. Mide bulantısı ve kusmanın görülmesi hamileliğin açık işaretlerinden biridir. Bulantı günün her saatinde olabilir ama genel olarak sabahları meydana geldiği için sabah bulantısı olarak da bilinir. Gebelikte genellikle dördüncü hafta sonunda bulantılar başlar. Bazen altıncı haftaya kadar mide bulantısı ve kusmanın görülmediği de olur.

Gebelikte sabah bulantısı ve kusma ile nasıl başa çıkılacağını öğrenmek önemlidir. Eğer sürekli olarak kusuyor ve midenizde bir şey tutamıyorsanız, bu, ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Böyle bir durumda en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız.

gebelik belirtileri hasta hissetmek

Hassas ve Büyüyen Göğüsler

Hamilelikte hormonal değişikliklerden ötürü vücudun değişen bir diğer parçası da göğüslerdir. Göğüsleriniz adet dönemlerinden önce olduğu gibi büyüyerek hassaslaşabilir. Ayrıca göğüs uçlarınız koyu bir renk alarak her zamankinden daha öne çıkabilir. Bu durum da gebelik belirtisidir.

Sık İdrara Çıkma

Sık sık idrara çıkma bir erken gebelik belirtisidir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde büyüyen rahim mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkmayı tetikleyebilir. Bunun nedeni hamilelik sırasında artan kan miktarı nedeniyle böbreğin daha hızlı çalışması ve daha çok idrar üretmeye başlamasıdır. Bunun yanında rahimde meydana gelen değişiklikler nedeniyle daha fazla vajinal akıntı görülebilir.

Garip Tatlar, Kokular ve Farklı İstekler

Hamileliğin erken dönemlerinde önceden zevkle tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden artık zevk almamaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında ağzınızda metalik bir tat hissedebilir, koku duyunuzun da inanılmaz bir derecede geliştiğini görebilirsiniz. Çay, kahve gibi içeceklere olan ilginizi de kaybetmeye başladığınızı fark edebilirsiniz.

Yorgun Hissetmek

 Günlük hayatın koşuşturması herkesi yorar. Ancak siz hiçbir şey yapmamanıza rağmen yorgun hissediyorsanız Gebelik belirtileri  gösteriyorsunuz demektir. Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler sizi yorgun, duygusal ve üzgün bir ruh haline büründürebilir. Bu durum hakkında bilgi sahibi olarak bunun üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenmelisiniz.

gebelik belirtileri yorgun hissetmek

Hamilelik Testiniz Negatifse

Öncelikle testi doğru bir şekilde uyguladığınızdan ve sonucu doğru okuduğunuzdan emin olun. Pozitif bir testin sonucu, testin talimatlarını birebir uyguladığınız sürece neredeyse kesinlikle doğrudur. Eğer testi doğru uyguladığınızdan eminseniz ve sonucunuz negatifse bir hafta bekleyip tekrar bir test uygulayın.

Ayrıca Okuyunuz: Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Semptomlar Hakkında Endişeniz Varsa

Yukarıda bahsettiğimiz gebelik  belirtileri ve semptomları ile ilgili bir endişeye sahipseniz, fazlasıyla ağrı çekiyorsanız veya kanama yaşıyorsanız bu durumu en hızlı şekilde doktorunuzla veya görevli ebe ile paylaşın.

Sorularınız için İletişim formunu kullanabilirsiniz veya yorum kısmında da sorularınızı bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın