Gebelik Rahatsızlıkları ve Rahatlatıcı Öneriler

Hamilelik sırasında özellikle erken evrelerde bazı gebelik rahatsızlıkları yaşanabilir. Bu hemen hemen tüm gebeliklerde görülen bir durum olsa da ağrı düzeyi kişiden kişiye göre değişmektedir. Yaş, kilo ve genel sağlık durumu da bu ağrıların şiddeti üzerinde belirleyicidir. Gebelik rahatsızlıkları nelerdir? Gebelik rahatsızlıkları ile nasıl başa çıkabiliriz?

1- Gebelik Rahatsızlıkları – Sırt Ağrıları

Hamileliğin erken evrelerinde özellikle sırt ağrısı çok yaygın olarak görülür. Hamilelikte değişen vücut yapısı ve hormon yapıları nedeniyle vücuttaki bağlar yumuşar. Bu yumuşama nedeniyle bel ve pelvis bölgesi de etkilenir. Özellikle belde oluşan gevşeme eklem kaslarına daha çok yük binmesine neden olur. Bu da bir süre sonra sırt ağrıları, diz ağrıları ve bel ağrılarını başlatır. Gebelik Rahatsızlıkları -Sırt ağrısından kaçınma yollarına bakalım.

Hamilelikte Sırt Ağrısından Kaçınmanın Yolları

Hamilelik sırasında hemen tüm kadınların yaşadığı sırt ağrılarını yok etmenin, yok edemiyorsanız bile en azından hafifletmenin bazı yolları mevcuttur. Örneğin;
 • Yerden bir şey kaldırırken veya kaldırırken dizlerinizi bükün ve sırtınızı düz tutun
 • ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının
 • omurganızı bükmemek için döndüğünüzde ayaklarınızı hareket ettirin
 • kilonuzu eşit olarak dağıtmak için düz ayakkabılar giyin
 • alışveriş yaparken ağırlığı iki torba arasında dengelemeye çalışın
 • iş yerinde ve evde otururken sırtınızı düz ve iyi destekli tutun – annelik destek yastıklarını arayın
 • özellikle günün ilerleyen saatlerinde yeterince dinlenin
 • masaj veya sıcak banyo yardımcı olabilir
 • sizi düzgün destekleyen bir yatak kullanın – gerekirse daha sıkı hale getirmek için yumuşak bir yatağın altına bir parça sunta koyabilirsiniz
 • bir masaj terapisine gidin
Hamilelik döneminde doktorunuza danışarak ilaç kullanmanız önemlidir. Ancak çok ağrınız olursa sırt ağrısını hafifletmek için parasetamol alabilirsiniz. Ancak prospektüsü dikkatli okumalı ve gebelik için önergeleri gözden geçirmelisiniz.
Yukarıdaki tavsiyelerin yanında gebelik rahatsızlıkları türünden sırt ağrısını önlemek için bazı egzersizler yapmanız da mümkün. Evde kendi kendinize bu egzersizleri yaparak kas sağlığınızı koruyabilir ve ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
Öncelikle işe karın kaslarını güçlendirmekle başlayın. Çünkü güçlenen karın kası beraberinde güçlü bir sırt kası oluşturacaktır.
1) Dizleri kalçaların altına gelecek şekilde ayarlayın. Ellerinizi de omuzlarınızın alt hizasında duracak şekilde yere basın. Sırtınızı düz tutmak için mide kaslarını çalıştırmış olacaksınız. Bu şekilde dört ayak üzerinde bir süre bekleyin.
gebelik egzersizleri, gebelikte sırt ağrısı- bebegimegebeyim- hamilelik rahatsızkları
2) Mide kaslarınızı kasın ve kendinize çekin. Sırtınızı tavana doğru kaldırın. Başınızın ve boynunuzun hafifçe aşağı doğru gevşemesine izin verin. Bu durumdayken dirsekleri kilitleyin ve sırtınızı rahatça hareket ettirmenin tadını çıkarın. Birkaç saniye böyle bekleyin.
gebelik egzersizleri, gebelikte sırt ağrısı- bebegimegebeyim- hamilelik rahatsızkları
3) Yavaş bir şekilde ilk pozisyona dönün. Sırtınızı düz tutmaya dikkat edin ve aynı konuma getirdiğinizden emin olun.
4) Bu hareketleri yavaş ve ritmik olarak 10 kere yapın. Kaslarınızın çalışması ve sırtınızın hareket etmesini böylece sağlamış olacaksınız.
Eğer yoga ile ilgileniyorsanız Doing Prenatal Yoga sınıflarına katılabilir ve daha fazla egzersizle daha rahat edebilir, ayrıca su içerisinde hafif egzersiz sistemi olan aquanatal egzersizleri de yapabilirsiniz.

Sırt Ağrıları için Profesyonel Yardım

Eğer yaptığınız tüm egzersizlere rağmen sırt ağrınız çok şiddetli ise mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Kadın doğum uzmanları sizin beden yapınıza uygun olan egzersizleri yapabilmeniz için sizi uygun bir fizyoterapiste yönlendirebilir.
Eğer ikinci ya da üçüncü aylarda sırt ağrılarınız çok şiddetli olursa bu erken doğum belirtisi olabilir. Ayrıca yüksek ateş, vajinal kanama ve tuvalete çıkarken acı hissi de bunun göstergesidir. Bu noktada da yine doktorunuza danışmak sizin için en doğrusu olacaktır.

2- Gebelik Rahatsızlıkları – Diş Ağrıları

Gebelik rahatsızlıkları türünün ikincisi ise diş ağrısıdır. Bazı kadınlar hamilelik sırasında diş ağrılarına yakalanabilirler. Bu genel olarak şişmiş ve ağrılı bir diş etinden kaynaklanır. Kanamalar nedeniyle de dişlerde plak birikir.
Hamilelik sırasında değişen hormon yapısı dişleri ve diş etlerini plaklara karşı daha savunmasız bir hale getirerek iltihap ve kanamalara neden olur. Diş hekimleri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Diş ve Diş Etlerini Sağlıklı Tutmak

Hamilelik sırasında dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlıklı olması daha huzurlu bir gebelik süresi demektir. Bu problemlerle baş etmenin en kolay yolu ağız temizliğine önem vermek ve aksatmamaktır. Bir diş hekimine danışarak ekstra ağız temizliği ve bakımı için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Gebelik diş  rahatsızlıkları’ ndan kurtulmak için Aşağıda yer alan maddeleri de kendiniz uygulayabilirsiniz.
 • Dişlerinizi günde iki kere florür içeren bir diş macunu ile temizleyin ve fırçalamak için iyi bir diş fırçası ve fırçalama stiline sahip olun.
 • Dişlerin arasında kalan yiyecek parçalarını çıkarmak için günde bir kere diş ipi kullanın. Bu, plak oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Şekerli, gazlı ve asitli içeceklerden uzak durun. Bu tür içecekler diş üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.
 • Gün içerisinde yemek vakitleri dışında acıktığınızda taze sebze ve meyve veya sade yoğurt tüketin.
 • Alkol içeren gargaralardan uzak durun.
 • Sigara içiyorsanız hem ağız sağlığı hem de bebeğiniz sağlığı için derhal bırakın.
 • Günlük tuz gargarası diş eti iltihabını azaltır. Tuz gargarasını bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek kolayca yapabilirsiniz. Tükürmeden önce ağzınızda birkaç kez çevirin ve sakın yutmayın.
Eğer sabah bulantıları varsa sade su ile ağzınızı çalkalayın. Bu kusmalar sırasında mideden gelip ağızda duran asidin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda dişlerinizi fırçalamak için sade su ile gargara yaptıktan sonra en az bir saat bekleyin.

Hamilelikte Diş Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte diş tedavisi için dişçiye gittiğinizde dişçinin ya da görevlinin hamile olduğunuzu bildiğinden emin olun. Yeni dolguların ve yedek dolgularla ilgili işlemlerin bebek doğana kadar ertelenip ertelenemeyeceğini öğrenin. Çünkü Sağlık Bakanlığı hamilelik sırasında ağızdaki amalgam dolguların çıkarılmasının yanlış olduğunu söylemektedir. Eğer diş röntgeni gerekiyorsa karın ve pelvis bölgesine bir zararı olmadığı halde muhtemelen doktorunuz bebek doğana kadar sizi bekletecektir. Gebelik rahatsızlıkları ile ilgili söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar.

Bir cevap yazın