Gebelik Hesaplama ve Gebelik Takvimi

Gebelik Hesaplama ve Gebelik Takvimi

Gebelik Hesaplama: Hamilelik sürecine adım attıklarını öğrenen anne adayları için, bu süreçte bebeklerinin ne durumda olduğu merak edilen bir nokta haline geliyor. İster ilk bebeğine hamile olanlar, isterse daha önceden anne olma şansını tatmış hanımlar için; bu serüven heyecanını hep korumaktadır. Artık yollarına iki kişi olarak devam eden anne adayları, bebeklerinin haftalık gelişimlerini takip etmek konusunda oldukça titiz davranıyor. Bu takibi kolaylaştırmak için başvurdukları çözüm yolu ise gebelik hesaplama uygulamalarıdır.

Hamilelik Nasıl Hesaplanır?

gebelik-hesaplama-takvimi-nasil-hesaplanir

Gebelik hesaplamanın yolu, doğum yapacak olan kadının son adet tarihinin, bir diğer adıyla sat tarihinin bilinmesinden geçer. Son görülen adetin üzerine eklenen 280 günlük (40 hafta) bir süreç; gebe olan hanımın tahmini doğum tarihini sizlere sunar. Gebelik hesaplama cetveli de tam olarak bu görevi üstlenmektedir.

Bazı hanımlar gebelik takvimini hesaplamaya çalışırlarken, son adet tarihlerini değil, bundan 15 gün sonra olan döllenme tarihlerini kullanırlar. Ancak spermlerin kadın vücudunda 2-3 güne kadar canlı kalabilmesi nedeniyle, döllenmenin ne zaman gerçekleştiği kesin olmayabilir. Bu yüzden gebelik hesaplama motorları da son adet tarihi üzerinden sonuç verecek şekilde tasarlanmıştır.

Haftalık Gebelik Takvimi

Gebe olduğunuz anlaşıldığında, çevrenizden duyacağınız en popüler sorulardan biri bebeğinizin kaç aylık olduğudur. Ancak tıbbi anlamda, kadın doğum uzmanları, gebelik takvimini ay hesabı yerine hafta hesabına göre inceler. Bebeğin gelişiminin doğru olarak takip edilebilmesi adına, bu yöntem daha sağlıklı kabul edilmektedir.

Gebelik Hesaplama Takvimi Yararları

gebelik-hesaplama-takvimi

Anne adayları, bu takvimi düzenli olarak takip ettiklerinde, hem süreci yakından gözlemleme hem de tahmini bir doğum tarihi elde ederek habersiz bir doğumdan kaçınma şansını elde ederler.

Ek olarak;

  • 9-12. Haftalar arasında bebeğinizin kalp sesleri duyulabilir hale gelecek.
  • 16-22. Haftalar arasında bebeğiniz hareketlenecek ve onu hissedebileceksiniz.
  • 20. Haftada dip/uterus ölçümleri doktorunuz tarafından alınacak.

Bunun gibi güzel anları ve doktora uğramanız gereken önemli zamanları kaçırmamak için gebelik hesaplama araçlarına başvurabilirsiniz.

Gebelik Hesaplama Ne Kadar Güvenilir?

gebelik-hesaplama-takvimi-nasil-hesaplanir

Hamilelik haftasına göre gelişimi takip etmek için düzenlenen gebelik hesaplama uygulamaları, tüm dünya üzerinde kullanılan, gelişmelerin birebir takip edilmesini sağlayan en güvenilir uygulamalardan biri olarak kabul edilir.

Oransal olarak bakıldığında, doğumların sadece %5’i gebeliğin tamamlandığı 40. haftanın sonunda gerçekleşir. Çünkü kesin doğum tarihi, bebeğinizin hazırlığına bağlı olarak bir hafta önce veya sonra olacak şekilde değişebilmektedir. Ancak bu, bebeğinizin gelişimini doğru ve sağlıklı bir biçimde takip edebilmenizi engelleyen bir durum değildir. Hamilelik sürecinin her anında başvurabileceğiniz gebelik hesaplama motorları, bebeğinizin gelişimlerini izleyebilmeniz için optimize edilmiştir.

Hamilelik Haftasının Sapma Nedenleri

Hamilelik Haftasının Sapma Nedenleri

Anne adayının adet döngüsünün düzenli olmaması, yumurtlamanın geç gerçekleşmesi, tüp bebek yoluyla gebe kalma veya son adet tarihinin yanlış hatırlanması gibi nedenlerle; haftalık hamilelik takibinizde farklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bu problemin çözüm yolu ise kadın doğum uzmanınıza giderek, ultrason ölçümleri ile bebeğinizin durumunu öğrenmek olacaktır.

Adet Düzensizliğinde Gebelik Hesaplamak

Hanımların genelinde adet döngüsü 28 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bu nedenle gebelik hesaplama takvimleri de 28 günlük düzen esas alınarak kurulmuştur.

Son adet tarihi net olarak bilinen ve düzenli adet gören kadınlarda, gebeliği hesaplama yöntemleri en iyi şekilde çalışmaktadır. Ancak adet döngünüz düzensizse, bu yolla kesin sonuca ulaşamayabilirsiniz. Tavsiyemiz, bir kadın doğum uzmanına danışarak hamilelik haftanızı takip etmenizdir.

Adet Düzensizliğinde Gebelik Hesaplamak

Gebelik Hesaplama Sayesinde Bebeğinizi Sağlıkla Kucağınıza Alın

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, bir anne adayı olarak yepyeni bir maceraya adım attınız demektir. Bu sürecin her anında gebelik hesaplama takvimi ile bilgilenebilir, bebeğinizin en özel anlarına şahit olabilirsiniz. Hamilelik ve doğum sürecinin sağlıklıca geçmesini dileriz.

Gebelik hesaplama takvimi için vereceğimiz dış bağlantıya tıklamanız yeterlidir veya aşağıdaki alanları doldurarak devam edebilirsiniz. O sayfada sizden istenilen değerleri eksiksiz ve tam olarak doldurduktan sonra hesapla butonuna tıklayın ve sonuçların hesaplanmasını bekleyin. Çıkan sonuca göre tahmini bir değer olarak gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Güzel bir sonuç ve gönlünüzden geçen güzel dileklerinizin gerçekleşmesi dileğiyle hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum sevgili hanımlar. Bebeğinize kavuşmadan önce bu güzel haberi aldığınızı duymak ve sevincinizi paylaşmak adına yaptığınız gebelik hesaplama sonucunu yorum olarak bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz 😉

Bir cevap yazın