Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Gebelik testi kitlerinin çoğunu kaçırılan adet döneminin ilk gününden itibaren yapabilirsiniz. Bir sonraki adetinizin ne zaman olacağını bilmiyorsanız, testi en son korunmasız cinsel ilişkiden en az 21 gün sonra yapın.
Bazı çok hassas hamilelik testleri, gebe kaldıktan 8 gün sonra bile, adet görmeden önce kullanılabilir.
İdrar örneğini gebelik testine herhangi bir saatte uygulayabilirsiniz, illa sabah idrarı olmak zorunda değil.

Gebelik testi nerede satılır?

Eczacılardan gebelik testi kitlerini satın alabilirsiniz. Testi kendiniz de özel olarak yapabilirsiniz. Gebelik testleri hızlı sonuç verebilirler.
Ayrıca aile doktorunuzdan ücretsiz bir gebelik testi alabilirsiniz.

Gebelik testi nasıl Sonuç verir?

Tüm gebelik testleri, döllenmeden yaklaşık 6 gün sonra üretilmeye başlayan koryonik gonadotropin (hCG) hormonunu tespit eder.
Çoğu hamilelik testi, 1 veya 2 uzun çubuk içeren bir kutu içinde gelir. Çubuğa idrarınızı damlatıyorsunuz ve sonuç birkaç dakika içinde çubukta beliriyor. Tüm testlerin kullanımları biraz farklıdır, bu nedenle her zaman talimatları kontrol ederek hareket edin.

Gebelik testi sonuçları

Pozitif bir test sonucu kesinlikle doğrudur. Negatif bir sonuç daha az güvenilirdir. Negatif bir sonuç alırsanız ve hala hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, birkaç gün bekleyin ve tekrar deneyin. İkinci bir testten sonra olumsuz bir sonuç alırsanız ancak adet döneminiz gelmediyse doktorunuzla konuşun.

Gebelik testi kitlerinin kalitesine göre farklı sonuçlar vereceği gerçeğini göz ardı etmeyin. Sağlam, güvenilir ve doğru sonuç verebilecek en uygun markayı hekiminize danışarak veya eczacınıza danışarak bulabilirsiniz. Kan tahlili vererek Hormonal test olan Beta-hCG Testi ile daha net ve güvenilir bir sonuç yakalayabilirsiniz.

Beta hCG değeri kaç olunca hamilelik olduğu söylenebilir?

0-2 haftalık gebelikte beta hCG düzeyi 5-50,
1-2 hafta için 50-500,
2-3 haftada 1000-5000,
3-4 haftada 5000-10000,
4-5 haftalık gebelikte beta hCG düzeyı 1000-50000,
5-6 haftada 10000-100000,
6-8 haftada 15000-200000,
2-3 ayda 1000-100000 civarlarında olmalıdır.

BETA hCG NEDİR?

Beta Human Chorionic Gonadotropin (hCG) gebelik süresince plasenta tarafından üretilen bir hormondur ve genel olarak kanda görülür. Beta HCG testi, hamileliği belirlemek için kullanılan bir hormon testidir ve genellikle ilk kaçırılmış adet dönemi süresince pozitif hale gelir.

Çoğu insan gebelik testlerine güvenmediği için bir sağlık kuruluşundan yardım alarak hormon testi yaptırıyor. Sizler de Kadın doğum uzmanından randevu alarak gebelik belirtilerinizi, beklentilerinizi ve şikayetlerinizi söyleyebilir bu konuda yardım alabilirsiniz. Dijitalleşen bu çağda herkes her şeye internet üzerinden erişim sağlayabiliyor ama bazı art niyetli kişiler insanların kafasını karıştıracak bilgilerle zihinlerimizi kirletiyor maalesef. Sizlerde bu bilgi kirliliğinden rahatsız olmuşsunuzdur zaman zaman. Hal böyle olunca da sağlam ve güvenilir kişilerden yardım almak sizler için daha önemli.

ÖNEMLİ !!

Doktorlarla görüşmekten hastaneye gitmekten korkmayın, çekinmeyin. Bu hayatta hiç bir şey sizden ve sağlığınızdan daha değerli değildir. Toplumsal baskılara maruz kalmayın ve bu baskıyı üstünüzde  hissetmeyin. Herkesin sizin hayatınıza müdahale edecek illa ki bir sözü olacaktır. Bu safsatalara takılıp kalarak yaşam enerjinizi tüketmelerine lütfen izin vermeyin.

Hayatınızı anlamlandırmak sizin elinizde, Hele ki birde karnınızda başka bir CAN taşıyorsanız işte hayat daha da anlamlı hale geliyor 🙂

Sevgilerimle…

Ayrıca Okuyunuz: Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Ayrıca okuyunuz: Bebeğime Gebeyim

Bir cevap yazın