Gebelik Trimester Dönemleri

Birinci Trimester Dönemi

Gebelikteki ilk üç ay yani 1-13 hafta aralığı, 1. trimester dönemi olarak adlandırılır. Bu dönem bebeğin gelişimi ve annenin vücudunun bebeğe alışması için oldukça önemli bir dönemdir. İlk üç ayda beslenmenin özellikle dikkatli şekilde devam ettirilmesi gerekir. Bebeğin temel organları bu dönemde oluştuğu için anneden alacağı her bir besin özellikle önem taşır.

Ayrıca Okuyunuz: Gebelikte Bebeğin Gelişimini Etkileyen Besinler

Bu Dönemde Bebeğin Gelişimi

1. trimester döneminde bebeğin gelişimi sağlıklı şekilde ilerlerse, ilerleyen aylarda da bebek ile ilgili sorunlu dönemler yaşanma riski en aza inecektir. Bu sebeple de bebeğin gelişiminin ilk üç ayda özellikle dikkatli şekilde ilerlemesi gerekir.

Bebeğin boyu bu dönemde yaklaşık olarak 7-8 santimdir. Ağırlığı ise yaklaşık olarak 20-25 gram aralığında olabilir. Bu kilo ve boyda seyreden bebeklerin vücudu fiziksel anlamda gelişime uygun ve sağlıklıdır. Gerekli testler de yaptırılırsa bu dönemde bebekte oluşabilecek sağlık sorunlarının da kontrolü sağlanabilir.

Bu dönemin sonlarında doğru bebeğin organları, kas ve kemik yapıları oluşmuş olacaktır. Bu sebeple de bebek refleksler göstermeye başladığı döneme girmiş bulunur ve bundan dolayı da tekmeleme denilen hareketlerini hissetmek mümkündür. Genellikle bu dönem sonunda bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün olur. Bebeğin pozisyonu da buna uygunsa cinsiyeti üçüncü ayın sonunda öğrenmek mümkün olabilir.

Bu dönemde ayrıca ikili test adı verilen test yapılarak bebeğin down sendromu riski taşıyıp taşımadığına da bakılır. Risk taşıyan bebekler sık sık gözlemlenir ve kontrollerde özellikle bu riske dikkat edilir.

Bu Dönemde Annenin Vücudunda Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

Gebeliğin ilk üç ayı olarak adlandırılan 1. trimester döneminde anne vücudu bebeğe alışmaya çalışır ve bu sebeple de vücutta değişimlerin en çok gözlendiği aylar bunlardır. Yorgunluk, uyku isteğinde artış, sık idrara çıkma, mide bulantısı ya da midede yanma, meme bölgesinde sızı ve hassasiyet, baş ağrıları, bel bölgesinde kalınlaşma, kasık ağrıları, diş eti kanamaları, cinsel istek ya da isteksizlik bu dönemde en çok karşılaşılan değişimlerdir. Bu etkilerin tamamı her gebede görülmeyebilir. Hiç mide bulantısı yaşamayan ya da diş eti kanaması problemi olmayan anneler de vardır. Bu etkiler herkeste kendini göstermese de görülme oranı en yüksek olan durumlardır.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için özellikle yapılması ve dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Örneğin bu dönemde çok yağlı ya da fazla tuzlu tüketmekten kaçınmak gerekir, sık sık ama sert olmayacak şekilde diş fırçalamak diş eti kanamalarının azalmasına yardımcıdır, lifli gıdaların da tüketilmesi sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Bu dönemde anne beslenmesine özellikle dikkat etmelidir. Düzenli beslenen annelerin bebekleri her türlü gıdadan beslenerek sağlıklı şekilde gelişir.

Annelerin göğüsleri bu dönemde özellikle hassas hale gelir. Ayrıca göğüslerde de büyüme gözlemlenebilir. Bu sebeple de balensiz ve rahat sütyenler bu dönemde tercih edildiği zaman göğüslerdeki ağrı ve hassasiyet azaltılabilir. Emzirme sütyenleri bu dönemde özellikle kullanılmaya başlandığında büyük kolaylık sağlar.

Ayrıca Okuyunuz: Gebelik Rahatsızlıkları

İkinci Trimester Dönemi

Gebeliğin 14-27 hafta aralığına verilen isim olan 2. trimester dönem, ikinci üç aylık dönemi temsil eder. Bu dönemde bebeğin boy ve kilo artışı hızlı şekilde ilerler. Anne vücudu artık bebeğe alışmıştır ve ilk üç ayda yaşanan bulantı, hassasiyet gibi durumları göstermiyor olabilir.

2. Trimester Dönemde Bebekte Nasıl Değişimler Olur?

Bebeğin boyu bu dönemde yaklaşık 37-38 santimdir. Bebeğin ağırlığı ise bu dönemde yaklaşık 900 gram kadar olur. Organların gelişimi bu dönemde büyük oranda tamamlanmıştır. Bu dönemde bebek istemsiz de olsa yüz ifadeleri yapar, tekme atma olarak adlandırılan durum daha sık yaşanmaya başlanır. Bu dönemde bebeğin uyku düzeni oluşmaya başlar ve aralıklı olarak anne karnında uyuyup uyanması mümkündür. Eğer bir iki gün kadar bebeğin hareket etmediği düşünülüyorsa doktor bilgilendirilmelidir.

Bebek bu dönemde sesleri de algılamaya başlar. Ani seslere korku tepkisi verme ya da annenin sesini ayırt etme tepkileri ile bebeğin aile ile olan bağı kuvvetlenir. Anneler bu dönemde bebeğin ani tepkiler verdiğini hissedebilir. Bu da seslere karşı olan duyarlılıklarının gelişmesine ve reflekslerinin güçlenmesine bağlıdır. Ayrıca bebek refleksler harici bilinçli şekilde de hareket etmeye başlar. Örneğin kordonu tutma ya da ellerini hareket ettirme hareketlerini isteyerek de yapabilir hale gelir, yalnızca refleks olarak yapmaz.

Bu dönemde bebeğin cinsel organları da gelişmeye başlar ve tat alma duyuları da tam anlamıyla gelişmiş hale gelir. Doğuma kadar bağırsaklarında biriktireceği dışkı da bu dönemde oluşmaya başlar ve bebek doğduğu zaman bu dışkıyı atar.

Bu Dönemde Annede Nasıl Değişimler Yaşanır?

Bu dönemde annede pek çok değişim meydana gelmeye devam eder. Bu değişimler bebeğin büyümesine ve ağırlaşmasına bağlıdır. Vücut artık bebeğe alışmıştır ve ekstrem tepkiler vermemeye başlar.

Kabızlık, varis, akıntı, bacak krampları, midede yanma, karın bölgesinde kaşıntı ve gerginlik, karın bölgesi yüzeyindeki renkte değişimler, kalp atışlarında hızlanma, baş ağrıları, kıllanma, saç ve tırnaklarda hızlı uzama, sık terleme, kol, el ve boyun bölgelerinde uyuşma ya da sızlama bu dönemde en sık görülen etkilerdir. Bu etkiler genellikle bebeğin büyümesine bağlıdır. Büyümesi harici hormonların da çok fazla salgılanıyor olması kıllanma, terleme gibi durumlarda büyük etkendir. Hormonların fazla hızlı ve çok miktarda salgılanıyor oluşu bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir ve iyidir ancak anne bu durumdan rahatsız olabilir. Herkeste kıllanma, uyuşma, terleme ve benzeri durumlar görülmeyebilir ancak en sık görülen durumlar bunlardır.

Kasıklarda ağrı genellikle hamileliğin ilk haftalarından itibaren başlar ancak ilerleyen aylarda da kasık ağrısı görülmesi oldukça normaldir. Bu dönemde ağrıları azaltmak için egzersizler yapılabilir ancak egzersizler yormayacak ve bebeğe kötü etki etmeyecek egzersizler olmalıdır. Kol ve bacaklar çalıştırılarak vücudun fazla kilo alması da bu şekilde engellenebilir.

Ayrıca Okuyunuz: Emzik ve Biberon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annenin bu dönemde beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Hamileliğin her döneminde olduğu gibi annenin yediği ve içtiği her şey bebeğe olumlu ve olumsuz etkide bulunabilmektedir. Olumsuz etki edebilecek besinlerden kaçınmak ve olumlu etkide bulunacak besinler azar azar ve sık sık yemek sağlıklı şekilde gelişime yardımcı olacaktır. Annenin vücudunun güçlü kalması ve bebeğin de sağlıklı şekilde vücut gelişimi ile organlarının gelişimini tamamlaması için beslenmesinin düzenli ilerlemesi şarttır. Tüketilen besinler ayrıca annenin hormonlarının da sağlıklı şekilde salgılanmasına yardımcı olur. Bu sebeple de hormonlara olumlu etki edecek besinlerin doktorunuz tarafından tavsiye edildiği miktarda tüketilmesi etkili olacaktır.

Üçüncü Trimester Dönemi

Gebelikteki 3. trimester dönem yani son üç ay olarak adlandırılan dönem 27-40 hafta aralığıdır. Bu dönemde bebeğin boyu yaklaşık olarak 51-52 santim uzunluğundadır ve kilosu da 3500 grama yaklaşmış olur. Her bebek kilo ve boy olarak ortalama bu oranlara gelemeyebilir ancak bu annenin beslenmesi, anne ve babanın boyu ve mevcut şeker rahatsızlığı gibi bir duruma da bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ağırlık ve boy durumunun sağlıklı şekilde ilerleyip ilerlemediği doktor tarafından aktarılır ve bebek 3500 gramdan az ya da fazla dahi olsa ya da boyu 50 santimden kısa da olsa sorun olmayabilir. Yapılacak olan testler doğrultusunda bebeğin sağlıklı gelişimi bu döneme kadar kaydedilmiş olur ve doğumdaki yaklaşık kilo ve boy da tahmin edilebilir hale gelir.

3. Trimester Dönemde Bebekteki Gelişmeler

3. trimester dönemde bebeğin organ, kemik ve kas gelişimi tamamlanmaya yakın olur. Son üç aylık döneme denk gelen 3. trimester dönemde bebekteki en büyük değişimler kilo ve boy konusunda olur. Bebekte bu son üç ayda ciddi kilo artışı ve boy uzaması gözlemlenir.

Beyin ve sinir sistemi tamamen gelişen bebekler bu dönemde tamamen bilinçli şekilde hareket etmeye başlarlar ve el  ile kol hareketleri, bacak hareketleri bu dönemde tam anlamıyla bilinçli hale gelir. Uyku uyumadığı anlarda bebek bu dönemde sürekli olarak hareket edeceği için uyku uyumadığını düşündüğünüz anlarda bebeğin hareket etmemesi problem olabilir. Bu durumlarda uzun süre bebek hareket etmediğinde doktora danışmakta fayda vardır. Doğuma yaklaştıkça bebeğin hareket alanı kısıtlanacağı için hareketlerinin azalması da normaldir. Yine de bu dönem tekmeleme hareketinin en çok hissedileceği dönemdir çünkü alan daralınca bebeğin ayak ve elleri karnınıza daha çok temas edecek hale gelir.

Son haftalara yaklaştıkça bebek dönmeye başlar ve bu doğum yaklaştıkça bebeğin çoğunluğunun doğum için uygun olan pozisyona gelmiş olması gerekir. Dönmemiş olan bebek için ise büyük bir sıkıntı mevcut değildir, sezaryen ile doğum yapılabilir ve sağlıklı şekilde bebek dünyaya gelebilir.

Bu Dönemde Annede Hangi Değişiklikler Meydana Gelir?

Annenin vücudu bu dönemde kendini doğuma hazırlamaya başlar. Varisler, bacaklarda kramplar, kasıkta hafif ağrılar, akıntı, kabızlık, baş ağrısı, unutkanlık, kabuslar, uykuların düzensiz oluşu ve rahat uyku uyuyamama, kalça ve bel ağrıları, kol, el ve boyun bölgesinde uyuşma ve sızlama annelerin en çok rastladığı rahatsızlıklardır.

Anneler karınlarının çok büyümesine bağlı olarak nefes darlığı da yaşayabilmektedir. Bu, nefes almaya büyük bir sorun teşkil etmez ancak annelerin telaşlanmasına neden olabilir. Ayrıca karın bölgesinde de yine karnın fazla büyümesine bağlı olarak çatlaklar meydana gelir. Bunların önüne geçmek için çeşitli yağlar kullanmak ve bölgeye masaj yapmak iyi gelecektir.

Son üç ayda yani 3. trimester de yalancı kasılmalar başlayabilir. Bu kasılmaların erken başlamış olması annelerin huzursuz olmasına neden olur ancak vücut bir çeşit doğum provası yapmaktadır. Bu sağlıklı bir şeydir ve vücudun normal doğuma hazırlanması için gereklidir. Kasılmalar çok sık, ağrılı ve düzenli hale gelirse erken doğum olabilme ihtimaline karşı doktora haber vermek gerekir.

Anneler sezaryen ya da normal doğum tercihlerini çok önceden yapmalıdır çünkü bebeğin her zaman erken doğum ihtimali mevcuttur. Doktor sezaryen ya da normal doğum için tarih belirleyecek ve buna göre çeşitli hazırlıklar yapacaktır. Annelerin de doktor ile son ayda sürekli iletişim içinde olması önemlidir.

Bir cevap yazın