Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik dönemlerinde, annelerin pek çok endişeye sahip olduğunu biliyoruz. Bunlardan biri ise gebelikte ilaç kullanımı ve bebeğe etkileri. Annelerin konuyla ilgili merak ettiği ‘Hamilelikte kullanılan ilaçlar bebeğe etkir mi? , Gebelikte alınabilen ilaçlar hangileridir?’ gibi pek çok noktaya, metnimizde değindik. 

Anne adayları ve emziren anneler için ilaç kullanımı hususunda önerimiz, kullanacağınız ilaçların uzman doktor tarafından kesinlikle onaylanmış olmasıdır. Çevrenizden duyduğunuz dogma bilgilerle veya internetten ulaşacağınız, ‘güya’ durumunuza uygun görünen ilaç isimleriyle kendinize tedavi uygulamaya kalkışmayınız. 

Hamilelikte Kullanılan İlaçlar Bebeğe Etkir Mi?

gebelikte-kullanilan-ilaclar-bebege-etkir-mi

Anne ile fetüs arasında, göbek bağı (plasenta) denilen, bebeğin yaşam fonksiyonlarını devam ettirebilmesi adına anneden aldığı oksijen, besinler gibi ihtiyaç maddelerini ileten yapı bulunmaktadır.  

Göbek bağı, her ne kadar faydalı etkenleri bebeğe iletse de, anne vücuduna alınan her türlü kimyasal ve kanserojenik maddeler de göbek bağı aracılığı ile bebeğe aktarılıyor.  

Gebelikte kullanılan ilaçlar fetüs üzerinde çeşitli yollarla direkt etki göstererek, bazı kusurlara yol açabilmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde, doktor görüşü olmaksızın ilaç kullanımı asla önerilmez. 

Bazı ilaçlar, fetüse direkt etkimesinin yanı sıra, plasenta içeriğindeki kan damarlarını daraltarak, bebeğinize ulaşan oksijen ve besin miktarının azalmasına neden olur. Bu da ciddi patolojik durumları beraberinde getirir. Bazı ilaçlarsa, annenin hormonal dengesini bozarak doğum kasılmaları yaşamasına ve olumsuz sonuçlar yaratan erken doğuma sebep olabilir. 

Gebelik İlaç Kullanımı  

Anne karnındaki fetüs için, gebelikte ilaç kullanımında en riskli dönemler, döllenme sonrasındaki ilk 21 gündür. Bu dönem içerisinde, insan vücudunun temel fonksiyonlarını oluşturmak üzere gelişen yapılar, ilaçtaki kimyasallara oldukça duyarlıdır. Bu sırada alacağınız ilaçlar için ‘ya hep ya hiç’ yasasından söz edebiliriz. Yani kullandığınız ilaç, ya ceninin gelişimine son verecektir ya da hiçbir etki etmeyecektir. 

Organların oluşum sürecinin hızla ilerlediği ilk sekiz haftalık dönemde, mümkün olduğunca ilaç kullanımından kaçınmanız önerilir. 

Bebeğe Etki Eden İlaçların Sınıflandırılması 

Her ilaç, bebek üzerinde oluşturduğu etkiye göre; A,B,C,D ve X kategorilerinden birine girmektedir. 

 • A grubu ilaçlar: Hamile kadınlar üzerinde denenmiş, ilk 3 ay ve sonraki dönemlerde bebeğe zararının bulunmadığı ispatlanan, en güvenli ilaçlardır. 
 • B grubu ilaçlar: Bu ilaçlar hamile kadınlarda değil, memeli hayvanların ceninleri üzerinde test edilmiştir. Sonuçlarda herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmamıştır. İnsanda test edilmediği için A grubu kadar güvenilir olmasa da bebeğe zararı olmadığı düşünülen ilaçlardır. 
 • C grubu ilaçlar: Bu ilaçlar, ya memeli hayvan cenini üzerinde bazı olumsuz etkiler göstermiştir, ya da henüz deneyi yapılmamıştır. C grubuna giren ilaçlar, ancak ve ancak doktor tarafından, faydasının zararından fazla olacağı düşünüldüğünde kullanılabilir. 
 • D grubu ilaçlar: Gebelikte bebeğe zarar verme ihtimali yüksek olan ilaçlardır. Annenin hayati tehlikesi olması gibi, başka seçenek bulunmayan koşullarda kullanılabilir.  
 • X grubu ilaçlar: Anne karnındaki cenin üzerinde kesin olarak önemli patolojiler yaratacağı belli olan ilaçlardır ve hamilelik döneminde asla danışılmamalıdır. 

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı 

hamileyken-antibiyotik-kullanimi

Antibiyotikler, bakteriyel hastalıklarda çözüm için kullanılan ilaçlardır. ‘Gebelikte antibiyotik kullanımı bebeği etkiler mi?’ sorusuna olumsuz yanıt verebilmek için bazı şartları uygulamalısınız: 

 • Doktorunuza gebe olduğunuzu mutlaka söyleyin. 
 • Ancak ve ancak, doktorunuzun hamilelik dönemiz için uygun olduğunu söylediği antibiyotikleri, size önerdiği doz ve süreye uygun olarak kullanın.  

Anne adayı antibiyotik kullandığı taktirde, bebekte ciddi bir sorun oluşmasa bile bağışıklık sistemi gelişimi etkilenebilir. Ancak doğum sonrasında, doktorunuzdan onay alarak, bebeğinizin bağışıklığını destekleyici hamlelerde bulunursanız sorun oluşmayacaktır. 

GEBEYKEN GRİP OLMAK

gebeyken-grip-olmak

Gebelik döneminde soğuk algınlığı veya grip hastalığına tutulursanız, sadece durumu kolayca atlatmanıza yönelik öneriler sunulabilir. Çünkü grip, virüs kaynaklı oluşan ve etkilerini hızlıca yayabilen, ayrıca kesin tedaviye sahip olmayan bir hastalık türüdür.  

Hamileyken grip olduysanız, istirahat zamanlarınızı çoğaltmaya özen gösterin. Birkaç günlüğüne aktif hareketten kaçınıp dinlenmenin size hiçbir zararı olmaz. Ayrıca su alımınızı artırmalısınız. Böylece vücudunuzun bağışıklık sisteminin çalışabilmesi adına uygun vücut ortamını hazırlamış olursunuz. Ekstra olarak, durumu doktorunuza belirttiğinizde, sizin için, halsizlik önleyici ilaçlar, C vitamini, burun açıcı spreyler önerebilir. Ancak belirtildiği gibi, doktorunuz bilgisi dahilinde kullanıma başlayınız. 

Gebelikte İlaç Zehirlenmesi 

hamilelikte-ilac-zehirlenmesi

Gebelik döneminizde, doktor onayı olmaksızın kullandığınız ilaçlar, vücudunuzda toksik etki yaratabilir. Ayrıca, normalde alerjik reaksiyon göstermediğiniz ilaçlara da gebelik döneminde ekstra bağışıklık cevabı oluşturmanız mümkün.  

İlaç kullanımınızdan sonra, gebelikte ilaç zehirlenmesi yaşadığınızı düşündürecek bazı belirtiler şekildeki gibidir: 

 • Ateşiniz 37.5 üzerine çıktıysa ve beraberinde cildinizde renk değişikliği gözlemliyorsanız, 
 • Yutmada zorluk ve boğaz ağrıları sonucu, bir günden uzun süre boyunca besin ve sıvı alımı konusunda problem yaşadıysanız, 
 • Şiddeti giderek yükselen ve dayanılmaz bir hal alan baş ağrılarınız varsa, 
 • Kulaklarda uğultu, bulanık görme, şiddetli bulantı yaşıyorsanız, 
 • Soluk alıp vermede zorlanmaya ek olarak, göğsünüzde ağrı hissediyorsanız, 
 • Öksürdüğünüzde sarı/yeşil renkte balgam çıkartıyorsanız, 

Acilen doktora danışmanızı öneririz. 

Gebelikte Bitkisel İlaç Kullanımı 

gebelikte-bitkisel-ilac-kullanimi

Hamilelik sürecinde, neredeyse her yerde ulaşabileceğiniz, ‘doğal ve bitkisel’ adı altında bazı formüller satılmaktadır. Bu formüllerin içeriğine dair herhangi bir bilginiz olmayabilir ya da içeriğine hâkim olsanız bile vücudunuza yapacağı etkilerden bihaber olabilirsiniz.  

Hamilelik döneminde, normal zamanlarda her gün içtiğiniz çayın bile zararlı olabilecek etkileri sebebiyle bırakılması gerektiğini hatırlatırız. Bu nedenle, ‘Hamile arkadaşım içti, çok iyi gelmiş.’, ‘İçeriği tamamen doğalmış, hiçbir zararı yokmuş.’ gibi uydurma bilgileri görmezden gelmenizi ve hamilelikte bitkisel ilaç kullanımı konusundan uzaklaşmanızı öneririz. 

Bir cevap yazın